občanské sdružení Together Česká republikaEurope-China-Earth je jedinečný mezinárodní projekt, který bude probíhat od prosince 2011 do srpna 2012. Zapojí se do něj mladí lidé ze tří evropských zemí (ČR, Francie, Velká Británie) a ze tří čínských oblastí (provincie Ningxia a města Xiamen a Peking).

    Tématem projektu jsou globální ekologické problémy a udržitelný rozvoj. Projekt bude využívat neformálního vzdělávání k tomu, aby si mladí lidé uvědomili svůj vlastní vliv na životní prostředí okolo nás a dozvěděli se, jak mohou v každodenním životě vést udržitelnější životní styl. Zároveň by projekt měl umožnit mladým lidem z ČR, Evropy i Číny, aby si vyměnili vlastní názory na tuto problematiku a poznali odlišné perspektivy v této oblasti, vycházející z rozdílných kulturních kontextů.

    Projekt Europe-China-Earth byl podán občanským sdružením Together Czech Republic v rámci výzvy k podávání návrhů v Akci 3.2 programu Mládež v akci. Byl jedním z několika málo projektů spolupráce s ostatními partnerskými zeměmi světa, které byly na evropské úrovni schváleny. Projekt navazuje na „2011: EU – čínský rok mládeže“, který byl vyhlášen Evropskou unií a Čínou.

    Koncept tohoto projektu je různorodý a spojuje řadu rozličných aktivit. V prosinci 2011 se ve městě Yinchuan v Číně uskuteční zahajovací seminář pro vedoucí národních skupin. V březnu ve městě Xiamen v Číně proběhne 12-denní seminář, kterého se zúčastní 3 zástupci z každé země/regionu. Pro tento seminář budou vybráni nejaktivnější členové každého z týmů. Celý projekt bude završen závěrečnou konferencí v srpnu 2012 v Praze, které se zúčastní zástupci všech zemí.

    V rámci projektu bude v každé zemi vytvořen projektový tým, složený z mladých lidí, kteří se zajímají o evropsko-čínské vztahy a o ekologickou problematiku.Tým se bude pravidelně scházet, vyměňovat si názory a komunikovat s týmy v ostatních zemích. Členové týmu si mezi sebe rozdělí různé úkoly, sami se rozhodnou, která témata je budou nejvíce zajímat, a na nich začnou pracovat. Získají možnost přijít s vlastními nápady a později je zrealizovat. Pro své vlastní projekty dostanou koučink od sdružení Together Czech Republic. Členové týmu budou mít rovněž příležitost spolupracovat s představiteli institucí jako Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstvo životního prostředí, Čínského velvyslanectví v Praze atd. Nejaktivnější členové týmu se zúčastní konference v březnu v Číně. Po ní pak český projektový tým připraví celkem 5 místních pilotních aktivit, jejichž realizaci má mít tým na starosti. Závěrečná konference se uskuteční v srpnu v Praze, kde bude také prostor pro členy českého týmu aktivně se zapojit.

    www.network-together.eu

    Autoři