V letošním roce se Folklorní sdružení ČR a občanské sdružení Duha opět schází při vzájemné spolupráci na zajímavém projektu. Obě sdružení fungují díky obětavé práci dobrovolníků z členské základny, a tak není divu, že v letošním Evropském roce dobrovolnictví podporují společným projektem další formu dobrovolnictví. Duha už po dvanáct let organizuje dobrovolnické workcampy pro mladé lidi z různých zemí, kteří tráví společný čas tím, že pomáhají něčemu užitečnému. V termínech od 17. do 30. července a od 31. července do 13. srpna se uskuteční díky spolupráci Duhy a FoS ČR dva workcampy ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
První workcamp započal minulou neděli, do Rožnova přijeli dobrovolníci z různých zemí – ze Srbska, Ruska, Hong-Kongu, Španělska, Polska a Velké Británie, celkem je ve skupině deset lidí. Co dobrovolníky na workcampy přivádí a proč si volí práci během svého volna? „Hodně se tak dozvím o konkrétní zemi, její kultuře, jídle, pití a zvyklostech, moc mě také zajímá rožnovské muzeum jako celek“, sdělil David Fell z Velké Británie, profesí architekt, který svůj první workcamp strávil na Islandu a letos si z nabídky celkem 1100 workcampů vybral právě český workcamp Duhy. „Mám v České republice kořeny, proto mě vaše země, její historie a způsob života zajímá, časem bych rád začal hledat i vzdálené příbuzné,“ uvádí Nikita Zvyagin z Ruska, který studuje mezinárodní vztahy na univerzitě v Nižním Novgorodu. Mikel Gomez ze Španělska dodává: „Jsem na workcampu celkem popáté, pár jsem jich i vedl. Znám několik lidí z České republiky a jsou to všichni moc příjemní a přátelští lidé. Workcapy v České republice mají velmi dobré jméno.“
Dobrovolníci budou denně šest hodin pracovat na údržbě Valašské dědiny a pomáhat při letních zemědělských pracích ( hrabání luk, údržba lesa a pomoc v zázemí Valašského muzea). Ve Valašské dědině, která je největší částí skanzenu, se udržují tradiční způsoby hospodaření, včetně chování hospodářských zvířat.
Ve volném čase budou mít účastníci obou workcampů jedinečnou možnost poznat největší a nejstarší muzeum v přírodě ve střední Evropě, které loni oslavilo 85 let od svého založení, ale také relaxovat v nedotčené přírodě.
Tento workcamp je společný projekt FoS ČR a sdružení Duha v Evropském roce dobrovolnictví.
Duha je pro pořádání workcampů partnerem mezinárodní organizace SCI (Servis Civil International), která přes devadesát let naplňuje poslání dobrovolnické mezinárodní spolupráce jako prostředku k vzájemnému poznávání a zachování míru. První workcampy v Evropě se uskutečnily po ukončení 1. světové války, SCI byla založena v roce 1920.
Duha je občanské sdružení, které od r. 1989 nabízí dětem a mladým lidem pestrou paletu volnočasových aktivit. Má 3 500 členů v sedmdesáti základních článcích (dužinách) po celé republice se zaměřením na turistiku a táboření, outdoorové sporty, deskové hry a další. Duha je úspěšná v projektech pro děti a mládež z dětských domovů, v programech pro neorganizované děti a mládež, v podpoře participace dětí a mládeže, rozvíjení myšlenky dobrovolnictví.
Více na www.duha.cz, www.trochujinak.cz a www.folklornisdruzeni.cz