Dneska frčí sítě. Sociální. Internetové. Jistě znáte Facebook, možná Twitter, Badoo a jak se všechny jmenují…
A znáte „štafetu“? Ne?
Zvoní telefon. Pro nejmladší dceru. Vyslechne zprávu, pokládá sluchátko a hledá v notýsku telefonní číslo kamarádky z oddílu: „Ahoj, zítra je místo družinovek oddílovka. Začátek jako vždycky. Dej to dál…“
Máte také v oddíle „družinové štafety“? Nebo to dnes řeší vedoucí jinak? Za našeho mládí některé domácnosti neměly telefon, a tak musela být štafeta sestavena tak, aby mohl k dalšímu členovi doběhnout ten, kdo bydlel nejblíž, a družiny závodily, která dokáže dopravit zprávu všem členům nejrychleji.
Tajné spolky, konspirace, mafie, špionážní sítě – tyhle sítě mají přídech spíš něčeho zakázaného nebo nebezpečného. Sítě spolupracovníků, sítě obchodní…
Jsou i sítě pozitivní. Takové sítě s vnitřními vazbami má vlastně každé společenství, každé hnutí. Spolek. Sdružení dětí a mládeže. I ta „štafeta“ je vlastně taková síť.
Internetové sociální sítě jsou daleko promyšlenější a rozsáhlejší. V nabídce je skoro všecko, co si můžete vymyslet – sdílení fotek, psaní zpráv, hry, to jsou jen ty nejzákladnější možnosti. Už dávno nejsou na Facebooku jen soukromí, převážně mladí lidé, ale i spolky, politické strany, dokonce úřad vlády a pan prezident.
Na síti můžete vyslovit svůj názor nebo nějaký podpořit (jako nespokojení cestující se stávkou, kteří se rozhodli nevystoupit z metra), můžete přes síť pozvat hosty na párty (jen pozor, aby se vám to nevymklo z ruky, jako oné dívce, jejímž rodičům nával hostí zdemoloval dům), můžete udělat reklamu své akci anebo svému výrobku či najít ztracené přátele…
Pavouci pletou sítě, rybáři pletou sítě… A co vy? Jste na Facebooku, Twitteru, nebo v jiné síti? A připadáte si spíš jako rybář či jako kořist?
Pavouček pro štěstí anebo nebezpečná Odula?
Jak vnímáte sociální sítě vy? Napište nám…
Michala Kateřina Rocmanová
P.S.: I přesto, že na Facebook by měly mít přístup jen uživatelé nad 13 let, je na něm údajně přes 7 000 000 dětí mladších…