Letošní Celostátní vzájemná výměna zkušeností – CVVZ, víkendová akce určená všem, kteří se věnují volnočasovým aktivitám pro děti a mládež. Účastníkům nabídla ke třem stovkám workshopů, seminářů a přednášek. Organizaci akce si vzali „na triko“ čtyři nadšenci z Občanského sdružení Altus. Jeden z nich, náčelník CVVZ 2010 Martin Benák si udělal čas na následující rozhovor.
Co je podle Vás největším trhákem chrudimské CVVZ? Přednáška Rudolfa Desenského, na kterou přivedl svoji vlčici? Nebo něco jiného?
Myslím, že pro každého je zajímavé něco jiného. Musím říci, že pro mě osobně je nejlákavější přednáška PhDr. Lidmily Pekařové na téma Základní problémy při výchově a vzdělávání ve věku 7 – 15 let. Paní doktorka pracuje jako primářka Hamzovy odborné léčebny v Luži. Její přednášky jsou beznadějně obsazené. Proto jsem rád, že přijala naše pozvání a podělí se s účastníky o své zkušenosti. Mnohé určitě zaujme přednáška pana Desenského, lákající především pejskaře.
Poplatek za účast na CVVZ činí skoro pět set korun. Co vše mají z tohoto poplatku účastníci hrazeno?
Původně poplatek činil tři sta devadesát korun – a to už je zajímavá cena za tuto akci. Od 1. října byl zvýšen na čtyři sta čtyřicet korun a až na místě činil zmíněných čtyři sta devadesát korun. Většina poplatku padla na stravu. Každý si mohl vybrat ze dvou předem nabízených jídel. Pro všechny bylo zajištěné ubytování a možnost výběru z dvou set osmdesáti programů.
Co Vám jakožto organizátorovi při přípravách této akce obrazně řečeno chmuřilo čelo a co naopak rozjasnilo líc?
Velké starosti mi přinesla nejistota ohledně získání dotací z ministerstva školství. Rozjet celé přípravy na sto procent bylo kvůli změně pana ministra nemožné. Oficiální potvrzení o dotaci jsme dostali až 2. září. Poté se vše mohlo rozběhnout na plno.
A co mě potěšilo? Velký zájem lektorů o předání svých zkušeností dalším. Podařilo se nám také zvýšit počet pohybových aktivit, a to díky větším prostorám. Mohli jsme si tak dovolit uspořádat semináře pro osmdesát lidí, a navýšit tak kapacitu nejžádanějších programů.
Na kolik vlastně přišlo uskutečnění této akce CVVZ 2010 v Chrudimi?
Šlo zhruba o devět set tisíc korun. Finančně se na CVVZ podílelo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Významnou částkou přispělo také město Chrudim.
Máte nějak zajištěno hodnocení od účastníků jednotlivých programů?
Zpětnou vazbu se snažíme získávat co nejdříve. Účastníci na programech a přednáškách vyplňují „Stewardův list“, kde hodnotí schopnost lektora zaujmout a celkovou atmosféru. Tyto listy jsou posléze vyhodnoceny a výsledky budou zveřejněny na webových stránkách CVVZ.
Kolik lidí si vzalo přípravu této akce takzvaně „na triko“?
Skutečný organizační tým tvoří čtyři lidé. Jeden člověk má na starost lektory, druhý účastníky a celkový chod cévévézetky. Další práci s dobrovolníky a čtvrtý technické záležitosti. Musím říci, že díky skvělé komunikaci fungoval náš základní tým téměř bez problémů. Jednoduše – byli jsme dobře připraveni. Rád bych jim touto cestou velmi poděkoval: Byli jste prostě úžasní.
Můžete nějak okomentovat motto CVVZ 2010 „Kdo chce zapalovat, musí sám hořet?“
Toto motto je známé. Nebylo vymyšleno přímo na tuto akci, ale dle mého názoru k ní skvěle pasuje.
Děkuji za rozhovor