Ministr školství Josef Dobeš navštívil školy v oblastech postižených povodněmi, aby se osobně seznámil se vzniklými škodami. MŠMT zaplaveným školám finančně pomůže jak s náhradou zničených učebnic a učebních pomůcek, tak s oceněním zaměstnanců, kteří se podíleli na odstraňování škod.
Ministr Dobeš vyrazil na Liberecko ihned po jednání vlády, na kterém se projednávala mj. i vládní povodňová pomoc. Podle svých slov Josef Dobeš od začátku počítal s tím, že jeho resort navíc pomůže speciálně postiženým školám i z vlastních prostředků.
„V neděli jsem vydal příkaz zpracovat dotační program, který by zaplaveným školám pomohl rychle obnovit fond učebnic a učebních pomůcek. A v pondělí už byl program hotov a vyhlášen. Když jsem to teď všechno viděl na vlastní oči, vím, že spěch byl na místě. Uvažuji i o určité formě finanční pomoci zřizovatelům těch škol, jejichž budovy povodněmi nejvíce utrpěly,“ uvedl ministr školství Dobeš.
Dotační program na zmírnění škod způsobených povodněmi počítá s částkou 2-3 milionů korun určenou na učební pomůcky a učebnice, které nebyly pojištěny. Dotace však může být použita také na odměnu zaměstnancům školy, kteří se podíleli na likvidaci povodňových škod ve škole. „Tito lidé odvedli obrovský kus obětavé práce a není pochyb, že si odměnu zaslouží,“ podotkl ministr.
Dotační program je určen školám v celé ČR.
Osobní zkušenost k nezaplacení
Ministr školství Josef Dobeš vyrazil na Liberecko ve dvou automobilech – jeden byl totiž plný balené vody a dezinfekčních a čistících prostředků. „Šlo o iniciativu zaměstnanců MŠMT, která mě mile překvapila,“ pochválil šéf resortu své podřízené.
Náměstka hejtmana Libereckého kraje Radka Cikla (dlouholetého zaměstnance MŠMT) a starostu Raspenavy Pavla Lžičaře informoval ministr Josef Dobeš o vyhlášení a detailech zmíněného dotačního programu. „Návštěva zaplavených oblastí mi potvrdila, že škody jsou skutečně vážné. Chci, aby zřizovatelé škol obdrželi peníze co nejrychleji,“ ujistil ministr školství.
Nejsmutnějším momentem ministrova výjezdu byl pohled na téměř zcela zničenou mateřskou školu. „Hromady suti a z nich vykukující dětské hračky… Musím se přiznat, že na ten pohled hned tak nezapomenu.“
Josef Dobeš přesto při své návštěvě zjistil i něco pozitivního. „Nejvíc mě zajímalo, do jaké míry ohrozí povodňové škody začátek nového školního roku v postižených obcích. A ukázalo se, že v drtivé většině případů začne nový školní rok jen s menším zpožděním, které ministerstvo v konkrétních případech samozřejmě povolí.“
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy také vyjádřil osobní poděkování hráčům národního fotbalového týmu, kteří společně s ČMFS věnovali půl milionu korun na pomoc Libereckému kraji u příležitosti přípravného utkání s Lotyšskem. To se hrálo právě v Liberci. „Osobně jsem poděkoval každému z našich reprezentantů i předsedovi fotbalového svazu Ivanu Haškovi. Výsledek utkání navíc určitě přinesl trochu radosti i do zaplavených míst, kde jinak vládne pochopitelný smutek,“ řekl ministr Dobeš.
Závěry z ministrovy cesty po Liberecku jsou každopádně jednoznačné: „Tam je skutečně řada lidí, kteří jsou na tom tak špatně, že nemají kam složit hlavu. Blíží se navíc chladnější období a v noci může být poměrně zima. Je povinností vlády se o tyto lidi postarat. Dočasných řešení může být celá řada, napadají mě např. unimo buňky. Ať už ale vláda zvolí jakékoliv z nich, musí být hlavně rychlé. Tento názor budu na příštím zasedání vlády rozhodně prosazovat,“ uzavřel ministr školství Josef Dobeš.
#povodne