Chcete se stát alespoň na chvíli archeologem? Poznat jeho práci? Dotknout se nálezů starších více než deset tisíc let? Proč a jak probíhá archeologický výzkum? Co všechno lze v zemi najít? A co se děje se získanými nálezy? Na tyto a další otázky vám odpoví archeologický program Muzea hlavního města Prahy. Navíc se vám naskytne jedinečná příležitost dotknout se vlastníma rukama originálních nálezů získaných během archeologických výzkumů. Prohlédnete si tak kamenné předměty starší než deset tisíc let i raně středověké kovové šperky.
Naučíte se zaměřovat a zakreslovat kostrový hrob, zařazovat nálezy do různých období pravěku nebo lepit keramické nádoby. Zajímá vás spíše to, jak žili lidé v pravěku? Dále si můžete vyzkoušet tkaní na pravěkém tkalcovském stavu nebo předení nití z ovčí vlny na ručním vřetenu. Ať už si vyberete jakýkoliv program, máte výjimečnou příležitost dotknout se vlastníma rukama originálních archeologických nálezů od nejstarších kamenných předmětů po nejmladší keltské a germánské šperky. A co si kromě dojmů ještě odnesete s sebou domů? Třeba vlastnoručně upředenou nit či utkaný náramek, omalovánku keltské ženy nebo mouku nadrcenou na kamenných zrnotěrkách.
SEZNAMTE SE S ARCHEOLOGIÍ
24.–28. 8., 21.–25. 9. 2010
(cca 45 min, vhodné pro děti od 7 let)
Po úvodní přednášce si mohou děti prohlédnout dvě makety archeologického výzkumu: první model je před začátkem vykopávek a druhý model po skončení výzkumu a vybrání archeologických situací. Děti si mohou vzít samy do ruky například nejstarší kamenné předměty (škrabadla, šipky do šípů, sekerky), keramické nádoby: od neolitu (mladší doba kamenná, keramika stará 7 000 let) až po raný středověk; dále kostěné předměty (šídla, jehlice na spínání oděvů, kostěné brusle), kovové šperky (náramky, keltské nánožníky, spony na spínání oděvu, záušnice) a skleněné předměty zastupující keltské korálky či germánský pohár.
Z každého programu si děti odnesou test na vyplnění a krátké povídání o průběhu archeologického výzkumu.
ŠKOLA MLADÝCH ARCHEOLOGŮ
12.–15.10, 19. 10.–23. 10. 2010
(cca 90 min, vhodné pro děti od 10 let)
Po úvodní přednášce se děti rozdělí do čtyř skupinek a postupně obcházejí čtyři stanoviště. Na každém stanovišti jsou patnáct minut a střídají se tak, aby si každý vyzkoušel všechno. Na 1. stanovišti se drtí obilí na mouku na kamenných zrnotěrkách (děti si tak vyzkoušejí experimentální archeologii).
Na 2. stanovišti je „cvičný hrob“ s kostrou, kterou děti zaměřují a zakreslují na milimetrový papír (děti si tak zkusí dokumentační práce při archeologickém terénním výzkumu). Na 3. stanovišti děti lepí rozbité barevné květináče (děti si tak zkusí práci v keramické laboratoři v muzeu). A na 4. stanovišti si mohou prohlédnout a osahat originální pravěké keramické nádoby, které si zkusí za pomocí tabulek a typářů zařadit do jednotlivých pravěkých kultur a období.
Další programy pro veřejnost najdete na:
http://www.muzeumprahy.cz/programy/programy-pro-verejnost-2/hlavni-budova-muzea-3/
Muzeum hlavního města Prahy
hlavní budova
Na Poříčí 52, Praha 8
Objednávejte se, prosím, min. 10 dní předem na:
tel.: 221 012 921
mail.: bednarova@muzeumprahy.cz
cena: 30 Kč na osobu od 6 let věku včetně vstupného