Fara v Michalových Horách je již čtvrtým rokem v majetku Ligy lesní moudrosti, organizace pracující s dětmi a mládeží, čítající na 1000 členů po celé České republice. Programem Ligy je výchova člověka v přírodě. Pro naplňování svého poslání pořádá organizace každoročně tábory a víkendové pobytové akce na Caltově v údolí Kosího potoka, kde postupně zakoupila pozemky, o které se stará. V krajině tak ožil sad původních ovocných odrůd, byly vysazeny stovky remízkových stromů a keřů. Se souhlasem orgánů ochrany přírody a správy povodí bylo provedeno i zpevnění břehu tradičním způsobem – zápletovným plůtkem. Díky pravidelnému sekání a odklízení travní hmoty louky postupně druhově bohatnou a soliterní stromy poskytují oázy stínu i v parných dnech.
Fara je postupně rekonstruována a využívána jako zázemí k pozemkům. V prostorách fary vznikne centrum, kam budou přijíždět nejen oddíly dětí a mládeže, ale i školní kolektivy a rodiny s dětmi. Budou zde pro ně připraveny programy na poznávání starých technologií, okolní přírody i malebnosti indiánského táboření. Zajímavá je i rodící se spolupráce s projektem Česko Bavorského geoparku, který bude mít sídlo v barokním důlním úřadu nedaleko Fary. Liga lesní moudrosti spolupracuje s místním občanským sdružením Michalovy Hory. Společně se podílela na drobných údržbách a rekonstrukcích v obci, zorganizovala promítání filmu v sále místní hospody. V budoucnu bude možné uspořádat nějakou takovou akci i přímo na faře – částečnou rekonstrukcí a propojením dvou menších místností zde vznikl společenský prostor, který umožní pořádání akcí i v zimním období.
Projekt rekonstrukce společenské místnosti byl podpořen místní akční skupinou Český Západ – Místní partnerství v rámci realizace Strategického plánu LEADER z prostředků Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova. Jak uvedl Aleš Sedláček, místonáčelník Ligy lesní moudrosti, program Leader je dle jeho zkušenosti nejzajímavějším a nejefektivnějším programem z evropských fondů v ČR. Prostředky jsou rozdělovány transparentně a účelně prostřednictvím místních akčních skupin na projekty vycházející z místních strategií, které navazují na priority Programu rozvoje venkova. O tom, komu budou určeny, rozhoduje komise volená z členů skupiny. Možná ještě zajímavější rozměr takovéhoto partnerství je v propojování soukromých firem, obcí, neziskových organizací i aktivních občanů samotných. Někdy tak prvotní zájem o finanční prostředky pomáhá formovat hnutí, které má velký potenciál obohatit život v regionu.
Liga lesní moudrosti se při rekonstrukci snaží chovat k objektu citlivě. Pokud je to jen trochu možné a finanční možnosti to dovolí, saháme ke kvalitním technologiím a historicky používaným materiálům. Fara sice není kulturní památka, nicméně malebnost tohoto místa je pro nás důležitá. Respektujeme ráz objektu a hledáme inspiraci i u okolních staveb ze stejného období, dodává Kateřina Faůová, náčelnice Ligy a stavební inženýrka, která má projekt na starosti po technické stránce.
Popřejme Lize lesní moudrosti, aby se jí dařilo získávat další prostředky na dokončení rekonstrukce Fary i na jiné projekty.