Zlatý oříšek 2009 - vítězná trofej (foto Jiří Majer)Desetiletý výtvarník, čtrnáctiletá houslistka, třináctiletý tvůrce animovaných filmů, sedmiletý motocyklový závodník na minibiku či mladí hasiči… V jedenáctém ročníku celostátní soutěže Zlatý oříšek „zabodovaly“ děti talentované ve velmi pestré škále volnočasových aktivit. Navíc se tu objevila zajímavá tendence: mezi vítězi Zlatého oříšku se výrazněji prosazují dětské kolektivy. Bude jednou tahle soutěž otevřená dětem z celé Evropské unie? I o tom padla zmínka na tiskové konferenci konané 19. ledna u příležitosti představení vítězů Zlatého oříšku 2009.

    Moderátor Zlatého oříšku Aleš Cibulka (foto Jiří Majer)V jednom ze sálů Kaiserštejnského paláce na pražském Malostranském náměstí se moderování konference ujal Aleš Cibulka, který novinářům prezentoval – a pohotově glosoval – úspěchy deseti malých vítězů zmíněné soutěže. Tak třeba: Eva Schäferová hraje na housle, je absolutní vítězkou 13. ročníku Mezinárodní houslové soutěže Josefa Muziky, třetí v Kociánově houslové soutěži v Ústí nad Orlicí, členkou mezinárodního symfonického orchestru Euroopera… Na otázku, co jí přinesl Ježíšek, odpovídá stylově, že nové housle. „Nové housle?“ opáčí moderátor, „Tak to je praktická věc – ty tvoje skřipky, co jsi měla v Oříšku…“
    Oborem desetiletého Vojtěcha Štajera je výtvarné umění. Ve Zlatém oříšku 2009 V japonské Kanagawě získal zvláštní cenu v mezinárodní soutěži; další, nazvaná Rainbow, mu v Maďarsku vynesla Zlatou medaili. K jeho úspěchům patří rovněž práce na celostátních i mezinárodních soutěžích například ve Slovinsku a Řecku. „Autoři často tvrdí, že jsou pyšní na to, kde visí jejich obrazy. Víš: v Bílém domě, na Hradě… Můžeš nám prozradit nějaké místo, kterého si vážíš, kde visí tvůj obraz?“ ptá se ho Aleš Cibulka. A po kratičké pauze mu napovídá: …Anebo bude viset, až si ho tam odpoledne pověsím…?“

    Zlatý oříšek 2009: motocyklový závodník na minibiku Filip Salač (foto Jiří Majer)Sedmiletý motocyklový závodník na minibiku Filip Salač obsadil 1. – 3. místa na mistrovství Itálie, je podruhé mistrem Rakouska, patří mu 7. místo na ME a je první mezi českými jezdci. Co nového u Filipa? Odpovídá za něj jeho tatínek: „Podařilo se nám dostat ho do španělské motocyklové školy, kde vybírali z padesáti jezdců…“ Otec připouští, že jeho syn je ve svém věku raritou: „Je to první jezdec, který se do toho Španělska dostal už v rámci minibiku, postupuje ve všech třídách, kategoriích.“
    Prvenství ve Zlatém oříšku 2009 si připsalo mj. i družstvo mladých hasičů z Chlumce nad Cidlinou. (foto Jiří Majer)Průměrný věk pětice mladých hasičů z Chlumce nad Cidlinou je 14 let. Pravidelně se umisťují na předních místech mezinárodních soutěží, naposledy získali titul Mistři světa 2009. Peněžitou odměnu ve výši 10 000 korun, kterou vítězové Zlatého oříšku na sklonku loňského roku kromě tradiční sošky ptáčka obdrželi, použili na hasičkou výzbroj – konkrétně šlo o proudnice…

    Vyhodnocení soutěže opět provedla porota složená z odborníků jednotlivých odvětví. Vodítkem jim byly prokazatelné výsledky soutěžících na nejrůznějších přehlídkách, festivalech, výstavách. Bylo nominováno celkem 30 dětí, z nichž výběrová komise stanovila desítku vítězů. Hlasování bylo tajné a jména vítězů byla zveřejněna při finálovém pořadu vysílaném Českou televizí na Nový rok.

    Organizátor a ředitel soutěže Zlatý oříšek Jiří Kotmel (vlevo; foto Jiří Majer)Organizátor a ředitel soutěže Jiří Kotmel při setkání s novináři v Kaiserštejnském paláci označil letošní Oříšek za Zlatý oříšek dětských kolektivů a souborů. Kromě výše zmíněných mladých hasičů v něm totiž „zazářil“ i žákovský orchestr Orchestra Piccola ma Giocosa a členky divadelního souboru HOP-HOP Eliška Rojíková a Věra Tomanová.Zlatý oříšek 2009: členky divadelního souboru HOP-HOP Eliška Rojíková a Věra Tomanová (foto Jiří Majer) „Možná si vzpomenete, že v loňském roce jsme představili jako novum možnost přihlásit se kolektivně do Zlatého oříšku, jako první ho obdrželi Boni pueri. A letos mezi deseti vítězi máme už tři kolektivy, takže je to nový, pro mě překvapivý trend,“ poznamenal Jiří Kotmel. Dalšími vítězi 11. ročníku jsou Marek Erben, který vytváří animované filmy, hraje na saxofon a klarinet, golfistka a klavíristka Johana Šteindlerová, kytaristka Hedvika Švendová a Pavel Vajík, jehož oborem jsou historie a biologie.

    Na Zlatém oříšku 2009 zastupovala MŠMT první náměstkyně ministryně školství Eva Bartoňová (foto Jiří Majer)Pro první náměstkyni ministryně školství Evu Bartoňovou znamená Zlatý oříšek v prvé řadě úžasné množství šikovných dětí. „Potom to, že je za tím třeba vidět velkou práci organizátorů i podporu České televize. A napadá mě i přání, abychom prostředí, ve kterém budou tyto děti vyrůstat, připravili tak, aby v něm mohly být úspěšné,“ nechala se slyšet Eva Bartoňová.
    Náměstek ministra kultury o soutěži zase říká, že je oříškem i pro něj osobně. „Nevím, jestli je vrcholem v ploché krajině průměrnosti, nebo je to vrchol ledovce, který se postupně rozpustí do té naší společnosti, aby kultivoval to, co se nám zdá, že není dobré,“ soudí František Mikeš.
    Patron soutěže Zlatý oříšek, senátor Tomáš Töpfer s náměstkem ministra kultury Františkem Mikešem (foto Jiří Majer)Patron soutěže, senátor, herec a ředitel Divadla Na Fidlovačce v jedné osobě Tomáš Töpfer, se už těší na to, které děti a které obory se v soutěžním klání objeví letos. „A jestli jsme vyčerpali rezervoár všech chytrých dětí v této republice, můžeme zkusit Evropskou unii; navrhuji, že bychom mohli pořádat Oříšek i pro děti z Evropské unie. Koneckonců, za chvíli budeme ukazovat dětem, kde ty hranice (mezi státy EU) vůbec byly a bude už málo pamětníků…“

    Autor