20. listopadu 2009 oslavila Úmluva o právech dítěte 20. výročí svého vzniku. V roce 1989 ji přijalo Valné shromáždění OSN. Od té doby se k Úmluvě o právech dítěte připojily všechny země světa kromě Somálska a Spojených států. V České republice se u příležitosti tohoto významného dne konalo několik oslav. Jednou z nich bylo také Slavnostní setkání ochránců práv dětí v ČR, které se uskutečnilo přesně v onen slavný den, tedy 20. listopadu, v prostorách Ministerstva zahraničních věcí ČR. Kromě jiných zde vystoupil i ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb.
Jelikož se toto slavnostní setkání konalo v budově Ministerstva zahraničních věcí ČR, bylo na místě, aby jako první řečník zde vystoupil ministr zahraničí ČR a zároveň i místopředseda vlády ČR Jan Kohout. Po něm dostal prostor již zmíněný ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb. Program slavnostního odpoledne byl rozdělen do dvou bloků. První část byla zaměřena konkrétně na Úmluvu o právech dítěte. Vystoupili zde jak zástupci politické reprezentace, tak i zástupce jedné neziskové organizace. V druhé části se již vyjadřovali pouze zástupci neziskových organizací, které tu měly příležitost představit některé své projekty zaměřené na ochranu dětí.
Neziskovou organizací, která se prosadila v prvním bloku, nebyl nikdo jiný než nejznámější světová organizace, jež se zabývá ochranou dětí, UNICEF. Její zástupkyně Rosa Šimberská se ve svém proslovu zaměřila na otázku, jak české děti vlastně znají svá práva. Svého zástupce tu mělo také Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, kde se problematice, která se týká dětí, věnuje mezi jinými i Klára Laurenčíková – náměstkyně ministryně školství pro sociální programy ve školství. Ta z hlediska zaměření svého povolání promluvila o právech dítěte ve vzdělávání. Paní Věra Novotná z Ministerstva práce a sociálních věcí zde promluvila o ohrožených dětech a jejich právech. Jako poslední v prvním bloku vystoupila předsedkyně Výboru pro práva dítěte Rady vlády pro lidská práva ČR (RVLP ČR), paní Eva Vaníčková, která představila Deklaraci Výboru pro práva dítěte RVLP ČR.
V druhé části programu se účastníci setkání mohli seznámit s projekty, které v oblasti dětí a mládeže organizují české neziskové organizace a jež se týkají především článku 28 Úmluvy o právech dítěte, a to jeho práva na vzdělání. Mezi těmito organizacemi nesměla chybět společnost Člověk v tísni, která zde měla dva zástupce. Paní Jana Toužimská představila projekt Jeden svět na školách, který je spjat se známým festivalem dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Z tohoto spojení vyplývá, že se jedná o využití dokumentárních filmů ve vzdělávání a výchově. V rámci zmíněného programu jsou dětem a mládeži pouštěny filmy, které je vedou k zamyšlení nad mnohými otázkami týkajícími se současného světa včetně těch spjatých s moderními československými dějinami, především pak s obdobím, kdy v našem státě vládl komunistický režim. Didaktické materiály vzniklé v rámci tohoto programu jsou doplněny příručkami pro pedagogy a pracovními listy pro žáky a studenty. Tomáš Habar ze stejnojmenné organizace poté přikročil k představení projektu Varianty. Tento projekt je zase zaměřen na interkulturní vzdělávání a také na globální rozvojové vzdělávání. Jeho autoři se jím snaží učitele podpořit v zařazení průřezových témat Multikulturní výchova a Výchova k myšlení evropských a globálních souvislostech do výuky. Tato témata považují autoři projektu za důležitá proto, aby byl mladý člověk schopen lépe se orientovat v současném světě a dokázal kriticky zpracovávat informace, jež k němu přicházejí. V rámci daného projektu jsou tedy pořádány příslušné kurzy a semináře pro učitele, pro něž autoři projektu připravili i některé učební materiály. Program byl zahájen v roce 2001 a dodnes se zmíněných kurzů a seminářů zúčastnilo zhruba 9 000 lidí a bylo vydáno přes 30 publikací. Mnoho škol tento program uvítalo a zapojilo jej do své výuky.
Svého zástupce tu měla i organizace Agora. Hana Stelzerová krátce pohovořila o projektu Cestou do parlamentu; jde vlastně o diskusní soutěž pro studenty, uskutečněnou v Gruzii. Projekt Agory si klade za cíl především zapojit mladou generaci do rozhodovacích procesů na místní úrovni.
Mnozí z Vás se již seznámili s projektem Czechkid, o němž se na slavnostním setkání rovněž hovořilo. Zmínila se o něm Marie Dohnalová z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. Projekt nese podtitul Multikulturalita očima dětí. I tento projekt byl zaměřen především na učitele; šlo o proškolení pedagogů, kterým byly poskytnuty učební materiály k uvedenému tématu. Vznikly tak internetové stránky www.czechkid.cz, dále metodika, audiobanka a sborník textů na dané téma. Projekt je zaměřen na vzdělávání dětí a mládeže na druhém stupni základních škol a na středních školách.
Další v této řadě pak byla organizace AMO (Asociace pro mezinárodní otázky) se svou zástupkyní Janou Hlaváčovou, která představila vzdělávací projekt Pražský studentský summit, zaměřený na mezinárodní vztahy a diplomacii. Každý rok se summitu účastní okolo 400 studentů středních a vysokých škol ze všech koutů České republiky. V rámci projektu jsou simulovány tři klíčové mezinárodní organizace, jimiž jsou OSN, NATO a EU. Studenti se pak „vtělí“ do rolí zástupců jednotlivých států a jako ti se pak zabývají problémy aktuálního světového dění.
O kulturní vložku slavnostního odpoledne, během níž si účastníci setkání mohli odpočinout od značného množství informací, se postaral dětský sbor Chorus Angelus, jenž zde vystoupil pod vedením sbormistra Lukáše Prchala.