Na výletě v AlpáchHlavní nádraží v Českých Budějovicích se v první polovině srpna začalo plnit pionýrskými oddíly. Postupně se tam sjížděly vlaky, které přivážely pionýry z Kolovče, Kopřivnice, Brna a Prahy, aby odtamtud všichni společně pokračovali dál k rakouským hranicím. Pak následovala už jen příjemná cesta autobusem až do tábořiště v Döbriachu, v rakouské spolkové zemi Korutany. Navečer 8. srpna 2009 již byli všichni zdárně v místě konání a stavěli si (i když sice již za tmy) své stany. Od neděle se celá „delegace“ začla seznamovat s účastníky z jiných zemí, s prostředím kempu i s jeho okolím. Společně zde totiž tábořily děti z organizací Kinderfreunde (Rakousko) a Woodcraft Folk (Velká Británie). Dále tu bylo možné potkat vedoucí z organizací SJD-Die Falken (Německo), Independent Youth Union (Palestina), ACACIA (Kolumbie) a vedení IFM-SEI (Mezinárodní síť se sídlem v Belgii).

    PionýrProgram tábora byl strukturován „na míru“ všem zúčastněným. Takže vlastní program zde měly oddíly s dětmi, starší teenageři, ale i vedoucí a ostatní dobrovolníci, kteří měli zájem například o podílení se na organizaci velkého mezinárodního tábora v roce 2010, který proběhne nejprve v Rakousku a pak se celý přesune do České republiky. Tento tábor bude čítat okolo 1200 dětí 40 národností, které budou společně řešit témata zaměřená na společnost, lidská práva, předsudky a stereotypy atd.

    Jezero Millstätter SeeProgram tábora poskytoval také velký prostor pro vlastní volbu a nabídkové atrakce, které byly pro všechny účastníky zdarma. Kromě potřebného zázemí pro sport, včetně stolů na stolní tenis, basketbalového, fotbalového a beach-volejbalového hřiště, bylo možné zapůjčit si lodě, horská kola a další menší vybavení pro volný čas. Koupání by mohlo být kapitola sama pro sebe, protože základna leží asi 100 metrů od břehu velkého horského jezera, které je průzračně čisté. Pro účastníky tábora zde byla soukromá pláž s veškerým sportovním i sociálním zařízením, molem a lehátky. Kousek dál byl velký skokanský můstek a atrakce na motorových člunech.

    Pionýři vyrazili do Alp i na kolech.Během týdne se pionýři také vydali na celodenní výlet po horských hřebenech až k tzv. černému jezeru, které bylo díky okolním rašeliništím opravdu tmavé, ale voda samotná opět průzračná. V granátovém doleDalší skupina vyrazila navštívit ledovec Grossglockner, kde měli účastníci možnost se po ledovci přímo projít, prozkoumat jednotlivá jeho zákoutí a doslova na vlastní kůži pocítit drsné klimatické podmínky, které na ledovci panují. Třetí parta vyrazila do granátového dolu, kde si mohla vyzkoušet těžbu granátů a projít si těžební štoly.

    Osazenstvo tábora tvořili mimo všechny již zmíněné účastníky i výherci soutěže Poselstvo krále Jiřího, kterou Pionýr u příležitosti českého Předsednictví v Radě EU v první polovině roku pořádal. Soutěž měla díky spolupráci s Českým rozhlasem Praha dopad na širokou veřejnost a zapojily se do ní děti z celé ČR. Výherkyně, původem z Loun a Bruntálu, se tak mohly zúčastnit tábora v Rakousku zcela zdarma a užít si týden prázdnin v zahraničí.

    Logo IFM-SEIJak již bylo výše uvedeno, probíhala v Rakousku také intenzivní příprava mezinárodního tábora 2010. Jedná se o tábor, který připravují společně pionýři a Kinderfreunde z Rakouska pod hlavičkou mezinárodní organizace IFM-SEI. Na léto 2010 je pozvána více než tisícovka dětí z více než čtyř desítek států celého světa. Při tvorbě mezinárodního videaTábor proběhne na dvou místech, a to v Rakousku a v ČR, v každé zemi šest dnů. Z jednoho tábořiště na druhé pak účastníky přepraví speciální vlak, který dal i jméno celému projektu, jenž nese název „Train for Change“ s podtitulem „Ride to the Future“.
    Po příjemném slunečném týdnu však bylo na čase si zabalit, rozloučit se a vyrazit opět směrem k našim domovům. Dojemné loučení provázela atmosféra nabitá přátelstvím a vzpomínkami na spoustu společných zážitků. Snad se tedy povede uspořádat podobnou akci znovu, například ve větším měřítku v létě 2010.

    Autoři