Michala Kateřina Rocmanová Měsíc listopad se rodí v poslední říjnové noci, kdy se podle keltské tradice přicházejí duchové zemřelých ohřát k ohňům živých… Proto prý dodnes o Dušičkách zapalujeme svíce – ten keltský svátek věštící příchod zimy se však jmenoval Samhain.

    Zatímco ráno se probouzíme do šedi a mlhy, v poledne slunko hřeje, jako by se ještě nechtělo smířit s tím, že léto už je dávno pryč. Další den ale lezavý vítr vyfouká každý kousíček tepla i z pečlivě zapnutého kabátu a třetí den zas leje jako z konve… Snad i pro to vrtkavé počasí indiáni nazývali listopad Měsícem bláznů.
    Lidová pranostika říká, že „nepřijde-li sníh na Vše svaté v noci, přijde o svatém Martině se vší mocí,“ a letošní dušičkový víkend byl poměrně teplý – no, tak se tedy můžeme těšit na brzkou lyžovačku – nebo na dopravní kolaps, jak kdo…
    Ačkoliv se v tomto období zdánlivě nic neděje, byl listopad již mnohokrát v našich dějinách mezníkem. I začátek tohoto měsíce má svá výročí a významné dny.
    Tak například 1. listopadu v roce 1781 vyšel patent císaře Josefa II. o zrušení nevolnictví v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, zatímco v roce 1945 potkala obyvatele Československa věc podstatně méně milá – měnová reforma.
    3. listopad je v kalendáři veden jako Světový den mužů – z průzkumů však vyplývá, že o něm ani sami muži mnohdy vůbec nevědí, a ani ho, na rozdíl od Dne žen, neslaví…
    4. listopadu kalendář připomíná, že Senát ČR v roce 2004 schválil zákon, který zrušil brannou povinnost. Téhož dne – 4. listopadu, ale roku 1982, se v brněnské nemocnici narodilo první české dítě ze zkumavky.

    Listopad je zkrátka takový trochu bláznivý měsíc plný protikladů, ve kterém začátek a konec, smrt a zrození stojí vedle sebe.

    Michala Kateřina Rocmanová

    Autor