Tábory se blíží a mnoha vedoucím se honí hlavou otázky, jak to bude letos s poplatky za ošetření dětí na letních táborech. Kdo je povinen poplatek hradit a v jaké výši? Zaplatí to pořadatel tábora? Vedoucí? Mají si vzít děti větší kapesné nebo je třeba vybrat před táborem pro případ nemoci nebo úrazu zálohu? A jak to bude s dětmi, které rodiče nemají? Vždyť mnohá sdružení berou na své tábory děti například z dětských domovů…
Zeptali jsme se na to pracovníků Ministerstva zdravotnictví. Zde je oficiální odpověď:
Kdo platí poplatek u lékaře za dítě na letním táboře?
Plátcem regulačního poplatku je v souladu s ust. § 16a odst. 1 zákona č. 48/1997 Sb., v platném znění, pojištěnec, a nebo za něj jeho zákonný zástupce. V případě dětí, které se zúčastní letních táborů, je zcela na dohodě provozovatelů tábora s rodiči (zákonnými zástupci) dětí, zda rodiče poskytnou na úhradu regulačních poplatků provozovatelům zálohu, která bude po ukončení tábora vyúčtována, nebo zda regulační poplatky uhradí provozovatel a při předání dětí po ukončení tábora jim je rodiče proti dokladu o zaplacení poplatku uhradí.
Nebude-li za dítě, které je na letním táboře, ve zdravotnickém zařízení regulační poplatek zaplacen, vznikne dluh, který bude zdravotnické zařízení od zákonného zástupce dítěte vymáhat. Jakým způsobem bude zdravotnické zařízení vymáhat dluh (zasílání složenky zákonným zástupcům apod.), který vznikl neuhrazením regulačních poplatků, je záležitostí příslušného zdravotnického zařízení a Ministerstvo zdravotnictví nemá oprávnění do tohoto způsobu zasahovat.
V
Kdo platí poplatky u lékaře za děti z dětských domovů a podobných zařízení?
V souladu s ustanovením § 16a, odst. 2 písm. a) zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění zákona č. 261/2007 Sb. jsou osvobozeni od všech nově zavedených regulačních poplatků pojištěnci, kteří byli umístěni v dětských domovech, ve školských zařízeních pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy. To znamená, že tito pojištěnci nebudou hradit regulační poplatky za návštěvu u lékaře (ve výši 30 Kč), výdej léků (ve výši 30 Kč za léčivý přípravek nebo potravinu pro zvláštní lékařské účely, částečně nebo plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění, předepsané na receptu), pohotovostní službu (ve výši 90 Kč) a den pobytu v nemocnici (ve výši 60 Kč za každý den, přičemž první a poslední den se počítají jako jeden den). Toto osvobození se netýká doplatků za léky.
Každý, kdo je od regulačních poplatků osvobozen, musí tuto skutečnost doložit zdravotnickému zařízení, včetně lékárny (u regulačního poplatku za výdej léků). Povinností zdravotnického zařízení je doklad pouze zkontrolovat, nemá povinnost ho archivovat.
Vzhledem k tomu, že se jedná o děti, které byly do ústavu umístěny na základě soudního rozhodnutí, může dětský domov vystavit na základě tohoto rozhodnutí, pro účely pobytu na letním táboře a případné návštěvy u lékaře poskytujícího specializovanou ambulantní zdravotní péči, pohotovostní služby, v lékárně nebo pobytu v nemocnici, doklad např. ve formě „Prohlášení“. Pak by nemělo dojít k situaci, že by lékař neuznal za prokázané, že se jedná o dítě umístěné do dětského domova.
Dopis z Ministerstva zdravotnictví najdete zde: strana 1, strana 2