Sedm účastníků Programu pro mládež Cena vévody z Edinburghu (Program EDIE) ze tří koutů republiky se v pořádku vrátilo z expedice do Jihoafrické republiky. Téměř dva týdny na přelomu března a dubna mohli čeští studenti nejen poznávat divokou přírodu Afriky, ale dostali příležitost i seznámit se se zvyky a kulturními odlišnostmi stejně starých Jihoafričanů.
Čtyři dívky a tři chlapci ze středních škol v Českých Budějovicích, Zlíně a Světlé nad Sázavou odjeli do Jihoafrické republiky s posláním splnit si jeden z oborů Programu EDIE – zlatou (tedy nejvyšší stupeň) expedici. „Během čtyřdenního putování divočinou národního parku Tsitsikamma museli prokázat, že jsou schopni se o sebe postarat včetně zajištění jídla a pití a že i když se někteří z nich poprvé potkali až na letišti, dokáží spolupracovat a plánovat další trasu,“ říká jedna z vedoucích Alena Jeslínková a dodává: „Během expedice jsme byli s druhým vedoucím Vladimírem Kojanem na místě stále přítomni, ale zasáhli bychom jen v naléhavých případech. Tyto čtyři dny výpravě skutečně veleli sami účastníci Programu EDIE.“
Stejně jako čeští účastníci Programu EDIE vyrazili do národního parku Tsitsikamma plnit zlatý stupeň expedice i dva členové místní obdoby Programu, která nese název The President’s Award for YouthEmpovertment. Oba mladí muži, dvacetiletý Thanduxolo Rasta Majola a devatenáctiletý Sinethemba Mjuza, pocházejí z tradičního kmene Xhosa. „Když jsme si povídali, uvědomila jsem si, že Afrika je země kontrastů. Na jedné straně se tu žije moderním stylem života, mladí lidé se oblékají stejně moderně jako my, na straně druhé tu ale stále hrají velkou roli tradice. Jeden z kluků, oblečený v kožené bundě a kšiltovce, nám třeba vyprávěl o tom, jak vloni absolvoval zkoušku dospělosti, při níž musel strávit sám, téměř bez jídla a pití, měsíc v buši,“ popisuje své zážitky ze setkání Barbora Žampachová (17) z Českých Budějovic. Dostalo se také na téma rodiny a partnerských vztahů. „Dozvěděli jsme se, jak si mladí muži vybírají a následně „kupují“ své manželky, jaké při tom platí zvyky a že třeba ještě před obřadem musí tu svou nevěstu poznat mezi několika jinými ženami přikrytými závojem,“ vzpomíná Tomáš Zvára (17).
Poslední čtyři dny pobytu na africkém kontinentě měla česká výprava možnost zapojit se do Fóra mládeže, které se konalo u příležitosti oslav 25. výročí fungování The President’s Award v JAR. „Překvapilo nás, kolik mladých lidí je v jihoafrickém Programu zapojeno, ročně ho prý absolvuje kolem 4 000 účastníků. A to nejen v rámci škol a center mládeže, ale i v 72 výchovných zařízeních. Protože i my bychom chtěli v letošním roce přivést Program EDIE do institucí, jež zajišťují ústavní nebo ochrannou výchovu, snažili jsme se zde získat co nejvíce námětů a zkušeností,“ říká o setkání, jehož se zúčastnilo 150 Jihoafričanů, Alena Jeslínková. Na Fóru mládeže dostala příležitost prezentovat se i česká skupina, a tak se účastníci a vedoucí The President’s Award dozvěděli, co je pro Českou republiku typické, jaké jsou symboly české státnosti či jak u nás funguje Program EDIE.
O Programu pro mládež Cena vévody z Edinburghu
Cena vévody z Edinburghu je program zaměřený na aktivní vyplňování volného času mládeže formou motivační „soutěže se sebou samým“. Byla založena v roce 1956 princem Philipem, vévodou z Edinburghu, a dodnes funguje ve více než 120 zemích světa pod jeho záštitou. Mladí lidé ve věku 14 až 25 let se v rámci plnění Ceny zdokonalují v rekreačním sportu a praktické dovednosti, vykonávají dobrovolnou službu ve svém okolí a podnikají expedici do divoké přírody.
V České republice se Ceně říká Program EDIE a od roku 1993 funguje ve více jak třiceti organizacích pracujících s mladými lidmi, převážně v rámci středních škol, internátů a domů dětí a mládeže. Do Programu EDIE je aktuálně zapojeno téměř 500 mladých lidí. Program našel své příznivce i mezi osobnostmi našeho společenského a sportovního života. Podpořil jej prezident republiky Václav Klaus, olympijská medailistka Kateřina Neumannová a bývalý fotbalový reprezentant Pavel Kuka. V červenci 2005 přijel Program EDIE podpořit britský princ Edward, nejmladší syn vévody Philipa, v říjnu 2007 pak britská princezna Anna.