V krásnou českou krojovanou národní slavnost se v sobotu 16. února změnil 72. pošumavský věneček – nejstarší akce svého druhu v Praze. Národní dům v průběhu slavnostního zahájení rozkvetl pestrou paletou chodských krojů a pochod Sláva Chodsku v podání dechové hudby Horalky odstartoval půlhodinové úvodní dějství nejreprezentativnějšího chodského plesu. Krojovaní přišli do hlavního sálu Národního domu v dlouhém průvodu. Vpředu šly dívky, ženy středního věku i babičky v těžkých obřadných krojích. Mladí i starší spolu s malými dětmi vytvořili jakýsi obraz střídání generací, kde ti nejmladší jsou zárukou pokračování v nastoupené cestě…
Vyvrcholením slavnostního zahájení bylo upevnění pamětní stuhy spoupořádajícího Folklorního sdružení České republiky na historický prapor pražských Psohlavců předsedou FoS Zdeňkem Pšenicou. Předseda pořádajícího Sdružení rodáků a přátel Chodska a Pošumaví – Psohlavci v Praze Václav Kupilík poděkoval za toto významné ocenění a mimo jiné řekl: „Vnímáme tuto poctu jako poděkování generacím našich předchůdců i jako ocenění naší dosavadní práce. Ujišťuji vás, vážení přítomní, že slavnou tradici pořádání Pošumavských věnečků budeme rozvíjet i v dnešní složité době, která zájmovým krajanským sdružením vůbec nepřeje.“
Během večera, který natáčela Česká televize Ostrava, se skvěle představil Postřekovský národopisný soubor, mužský sbor Haltravan a další zpěváci a muzikanti horního Chodska. Líbilo se i vystoupení pražských Hanáků a potlesk sklidily také děti ze souboru Kytice. Ve víru tance se za doprovodu výborné Horalky a ve vedlejším Arbesově sále Posádkové hudby Praha ocitly stovky účastníků věnečku. Pohodová nálada pokračovala i dlouho po půlnoci. „Zůstaň tu s námi, muziko česká…“ zpívali a kolečka roztáčeli krojovaní i další tanečníci na parketu, když se 72. pošumavský věneček chýlil ke svému závěru.
Z velké, ryze české folklorní slavnosti, kterou Pošumavský věneček nepochybně byl, si kromě hezkých zážitků hosté odnášeli také 150 hodnotných cen z tomboly.
Ten příští věneček se uskuteční 14. února 2009.
–Kk–
Foto: Martin Odehnal a Jan Naidr ml.