Organizátoři každoročních veletrhů cestování GO a Regiontour (Veletrhy Brno, a.s., pozn.), letos uspořádaných na brněnském Výstavišti v době od 11. do 14. ledna, oznámili rekordní počet vystavujících firem: od loňska vzrostl o tři procenta a dosáhl čísla 1257. Zájemci o poznávání cizích, pro nás mnohdy exotických končin, ale i rázovitých českých a moravských regionů, tak měli o nabitý program postaráno. Mezi těmi, kteří se ucházeli o jejich pozornost v pavilonu V, bylo i několik členských sdružení České rady dětí a mládeže (ČRDM) – ovšem díky její prezentaci na workshopu Škola v pohybu pak potažmo vlastně všech devadesát pět…
Návštěvníci Regiontouru si mohli vybírat z nepřeberného množství letáků, map, prospektů a dalších propagačních materiálů. Vedle těch, které je zvaly k návštěvě třeba mikroregionu Toulovcovy maštale v Pardubickém kraji, středověké tvrze Brozany nad Ohří, beskydské obce Vidče, Nechranické přehrady nebo kozí farmy Žofín v Lužických horách, na ně čekala celá plejáda dalších – jako všude kolem, také v informačním stánku ČRDM.
Bavit se s kamarády při sportu a cestování, to zní líp, než se sám nudit doma!, hlásal kupříkladu prospekt sdružení Program pro mládež Cena vévody z Edinburghu – a podobným stylem upozorňovala na svoji existenci a náplň činnosti i řada jiných spolků, Asociací křesťanských sdružení mládeže, Lačhe Čhave a Samostatnou dětskou organizací Vlčata Rabštejnská Lhota počínaje a občanským sdružením Altus, Zeměpisnou společností Morava, Ymkou a Pionýrem konče.
Expozice Hnutí Brontosaurus upozorňovala především na Prázdniny s Brontosaurem, nosný pilíř jeho činnosti, typický kombinací dobrovolnické práce ve prospěch přírody a kvalitního prožitkového, herního a vzdělávacího programu. U „brontíků“ jste si ale mohli také opatřit brožuru „Kouzlo zapomenutého“, pojednávající o práci s přírodními materiály, nebo zakoupením benefičního jesenického pohledu přispět na obnovu Jesenických pramenů. V obchůdku se skautským a tábornickým vybavením Gingo šly nejvíce na odbyt speciálně upravené lžíce a malé dřevěné káči; sdružení Altus rozdávalo kalendáříky a pohlednice s námětem Bambiriády 2007 a RADAMOK (Rada dětí a mládeže Moravskoslezského kraje) bavil příchozí jednoduchou hrou spočívající v třídění různobarevných víček od PET lahví na čas – hra připomínala ekologický projekt RADAMOKu, totiž soutěž ve sběru těchto uzávěrů. Od Sdružení přátel Jaroslava Foglara jste mohli získat časopis Bobří stopou, jinak dostupný jen předplatitelům, motivační kartičky a kreslené pohlednice s dobrodužnou tematikou. Folklorní sdružení ČR o sobě dávalo velmi výrazně vědět vystoupeními svých souborů a představilo i novou podobu měsíčníku Folklor. Na živé ukázky své činnosti vsadila jako vždy i Asociace malých debrujárů ČR; její stánek označený logem s žabákem Beppem čas od času obklopil hrozen lidí zaujatých zábavnými fyzikálně-chemickými pokusy, které jim pod dohledem zkušených vedoucích předváděly děti z debrujárských klubů.
Ucelený přehled o podstatě, cílech a nejdůležitějších aktivitách České rady dětí a mládeže – organizace, která výše uvedené dětské a mládežnické spolky (a desítky dalších) zastřešuje – nabídl 12. ledna odpoledne workshop Škola v pohybu, konaný v rámci doprovodných programů Regiontouru. „Možná jste si všimli, že používáme pro svá členská sdružení jako symbolu loďku – a pro ni hledáme dobrý a bezpečný přístav,“ podotkl během prezentace Rady její předseda Pavel Trantina. Po úvodním slově Pavla Hofrichtera z informačního centra Borovice představil přibližně šesti desítkám přítomných nejen ČRDM, ale i její stěžejní projekty včetně časopisu Archa a internetového serveru Adam.
Zatímco projekční technika zprostředkovala účastníkům workshopu atmosféru loňského ročníku Bambiriády, zazněly základní údaje o ní – i to, že leitmotiv známé přehlídky činnosti dětských a mládežnických sdružení má letos korespondovat s myšlenkou evropské kampaně Každý jsme jiný, všichni rovnoprávní. „I když je každé naše sdružení jiné a vyvíjí různou činnost, má svoje místo na slunci,“ poznamenal v této souvislosti předseda ČRDM. Seznámil přítomné i s Cenou Přístav, každoročně udělovanou osobnostem, které se zasloužily o rozvoj a podporu dětských organizací, a vlastivědnou soutěží Má vlast v srdci Evropy – poznej ji a chraň!, pořádanou ve spolupráci s Památkovou komorou ČR. Ekologický rozměr workshopu vtiskli Martin Kříž, který mj. přiblížil smysl středisek ekologické výchovy (např. Chaloupky) a jejich sítě (Pavučina), a šéf RADAMOKu Mojmír Nováček výkladem o soutěžním sběru plastových víček od nápojových lahví. „Učíme tím děti třídění odpadu,“ shrnul výchovný efekt soutěže. Školu v pohybu zpestřilo také setkání se sběratelem hlavolamů RNDr. Jaroslavem Flejberkem („Není to žádná novinka; i Komenský je měl ve své výchově a doporučoval je…“) a závěrečná tombola, při níž se v osudí ocitly místo vstupenek navštívenky účastníků workshopu.
Česká rada dětí a mládeže nejela na Regiontour poprvé; letos však byla její prezentace coby střešní organizace dětských a mládežnických sdružení v rámci Školy v pohybu dosud nejlépe propracovaná – a také nejobsáhlejší. Přes otazníky, které provázejí každou propagační akci s neměřitelnými výsledky, ukázal zmíněný workshop kurz, který nejspíš stojí za to podržet.
Lidé pochopitelně hledají na veletrzích GO a Regiontour především informace z oblasti turistiky a cestování. Pokud se ale podívají i ke stánkům dětských sdružení, může k těmto informacím přibýt ještě nějaká další z jiného „soudku“. Forma, kterou si k jejímu sdělení ten který spolek zvolí, závisí především na něm. Šlo-li o to, upoutat pozornost kolemjdoucích, tak v prostoru vyhrazeném členským sdružením Rady si ze „stánkařů“ viditelně nejlépe vedli debrujáři.