Nikdo přesně neví, odkud se k nám přikutálela šestiboká hrací kostka. Od chvíle, kdy vznikla její nejstarší podoba, uplynulo téměř pět tisíc let. Archeologové ji objevili nejen ve vykopávkách našich keltských hradišť, ale i v památkách na staré Řecko, Řím Tróju, Krétu, Egypt či Sumer. Nesmrtelným se stal výrok Julia Caesara: „Kostky jsou vrženy.“ Možná vám přijde, že tak jednoduchý a generacemi prověřený předmět změnit nejde. Vladimír Kos z Liberce se o to přesto pokusil…
Nápad upravit kostku vznikl prý náhodou. Dědeček se pokusil urychlit hru Kamionem po Evropě tím, že domaloval na kostku oka tak, aby měla dvě čtyřky, pětky a šestky. Hra byla jinak příliš dlouhá. Pak už zbývalo „jen“ doplnit strany i malými počty bodů (barevně je odlišit), aby se s ní dalo hrát třeba i Člověče nezlob se. Nápad ozvláštnil obyčejnou hrací kostku natolik, že v roce 2000 získala titul Správná hračka. Možností výběru je dáno i jisté potlačení náhody a tím vzniká prostor pro uplatnění důvtipu a postřehu.
Hra Cestou po Evropské unii vznikla o něco později, v roce 2005. Kostka se při ní jen vhodně využila. Je to nová a nenáročná hra, která obsahuje jak zábavu s uplatněním důvtipu, tak i výchovné prvky pro starší děti v poznávání EU a Evropy. Vlastní hra sestává z barevného herního plánu, nové kostky, návodu, „záchranných“ otázek k EU a stručné informace o státech EU. Pro hru se mohou použít 4×4 běžné figurky od Člověče, nezlob se. Hrají 2 až 4 hráči, každý postupuje svými čtyřmi figurkami po dráze, podobně jako u Člověče. Pokud není „nová kostka“ – dřevěná – k dispozici, je stejně účinné použití takovéto kostky a „figurek“ provedených jako vystřihovánka. Obojí je možno odstřihnout od hracího plánu.
Dráha hry je umístěna na mapě Evropy s barevným odlišením států. Barva států je obsažena převážně i na vlajce jednotlivých států. Nečlenské státy jsou šedivé. Na mapě jsou nadepsány i významnější moře a ostrovy.
„Tak to bych asi nezvládl,“ kroutili dospělí hlavou nad otázkami, které jsou součástí hry a mohou (při správném zodpovězení) zachránit hráče před utonutím v moři. Otázky jsou odstupňované pro základní a střední školy. Při soutěži, kterou na Liberecku uspořádali se ukázalo, že obavy byly zbytečné.
Hru můžete využít doma, v kroužcích a při soutěžích. U dvojice trvá hra jen kolem 10 minut. Nicméně zvlášť zpočátku je třeba počítat s delším časem. Výčet pravidel je poměrně dlouhý. Ideální je, když se hráči předem dobře naučí otázky a pochopí taktiku využití kostky.
Hra není v prodeji. Bezplatné vzorky můžete získat u libereckého EUROPE DIRECT.
Informační servis EUROPE DIRECT – šíření hry do škol a organizací: reis@arr-nisa.cz tel.: 485 340 992
Další informace získáte též na stránkách Nadace škola hrou http://www.nsh.cz/.