Mezinárodní folklórní festival Karlovy VaryJiž pojedenácté hostily Karlovy Vary Mezinárodní folklórní festival. Kromě místního souboru Dyleň se ho ve dnech 7. – 10. září 2006 zúčastnila více než desítka českých i zahraničních souborů. Svého reportéra tu měla i Dětská tisková agentura.

    A není se čemu divit, protože DTA je dlouhodobým mediálním partnerem Folklorního sdružení České republiky. A právě FoS ČR bylo jedním z pořadatelů festivalu. Kromě něj a souboru Dyleň se na jeho přípravě podílelo také město Karlovy Vary a Obec Slováků v Čechách. Od pátku do neděle byl pro návštěvníky a obyvatele lázeňského města připraven bohatý program, jehož vyvrcholením byl slavnostní průvod v krojích a sobotní galaprogram ve Velkém sále hotelu Thermal.

    Mezinárodní folklórní festival Karlovy Vary Řediteli festivalu Luboru Hankovi a festivalové radě se letos podařilo přivézt do Varů 7 českých a 6 zahraničních souborů. Z Čech a Moravy přijel Hanák z Troubek nad Bečvou, Krušnohor a Skejušan z Chomutova, Lúčka ze Svatobořic-Mistřína, Marjánek z Mariánských Lázní, jihočeský Písečan a také Sdružení Čechů z Banátských Karpat. Diváci si tak mohli prohlédnout krásné lidové kroje ze všech možných koutů České republiky. Z partnerského města Karlových Varů německého Bernkastel-Kuesu přijel soubor, který byl neoficiálně vyhlášen tím nejhlasitějším a jeho jméno tím nejhůře vyslovitelným – Kolpingfarenzug der Bernkasteler. Jeho členové byli oděni v černobílých šatech a při vystoupení jim stačily jen trubky a bubny. Dobře zapamatovatelný byl také holandský soubor De Iesseschotsers. Jeho členové, vesměs v důchodovém věku, na sobě měli tmavé pracovní venkovské kroje a typické dřeváky. Jak prozradili organizátoři, mnozí z nich jsou opravdu zemědělci, kteří dodnes tvrdě pracují na svých farmách. Ze Slovenska přijel temperamentní Folklórný súbor Brezová. Severské země zastupovali Finové z helsinského Tanhu-Visa, kteří do České republiky přijeli vůbec poprvé. Festivalové publikum si naprosto získalo portugalské Grupo Folclórico de Faro. Svými barevnými kostýmy a pestrým programem nenechali nikoho na pochybách, že jejich soubor a taneční škola patří k tomu nejlepšímu z portugalského folklóru vůbec.

    Vedoucím slovenského Folklórného súboru Brezová z Brezové pod Hradlom je Elena Libjaková. Její soubor funguje už od roku 1966, ale tradice lidového umění v Brezové je mnohem delších. Svou zemi už Brezová reprezentovala po celé Evropě. „S folklórem na Slovensku je to v současné době trochu obtížnější. Jak z hlediska financí, tak také kvůli menšímu zájmu mezi mladými lidmi. Ale ti, co to mají rádi a baví je to, jsou dost zapálení, aby se folklór udržel.“

    Autor