Zástupci 26 měst, ve kterých se příští rok uskuteční Bambiriáda, se 24. listopadu 2005 sjeli do Prahy na první informativní schůzku svolanou Celostátním bambiriádním štábem. Mimo jiné na ní „oficiálně“ zaznělo i společné ústřední motto v pořadí již osmého ročníku zmíněné akce: „Bambiriáda – Bájný dětský svět“ s podtitulkem „Vynořila se dětská Atlantida“. V tomto duchu se tedy v době od 25. do 28. května 2006 ve všech krajích České republiky opět veřejně představí nejrůznější dětská sdružení a spolky svoji činnost na celostátní přehlídce, kterou tradičně organizuje Česká rada dětí a mládeže.

    „Děti mají svůj krásný dětský svět – hravý, různorodý, přátelský, rozvíjející vyrovnaně ducha i tělo – ve sdruženích dětí a mládeže,“ vysvětlil Martin Bělohlávek, pověřený představenstvem ČRDM k vedení Bambiriády 2006. Dodal, že sdružení nabízejí pro přípravu malého človíčka do života unikátní prostředí, kde získá důležité sociální dovednosti. „Žádné jiné prostředí to, co nabízejí sdružení dětí a mládeže, nenabízí,“ zobecnil Martin Bělohlávek.

    Centrální štáb počítá i pro příští rok s tím, že základními partnery Bambiriády budou ministerstvo školství a Pojišťovna Generali. Zástupkyně obou jmenovaných organizací se proto také účastní jako členky štábu jeho pravidelných jednání.

    Martin Bělohlávek upozornil na to, že oproti minulým létům došlo na základě rozhodnutí představenstva ČRDM ke změně bambiriádní organizační struktury. Zásadní proměnou, která vyvolala i některé neradostné reakce, je vytvoření takzvaných bambiriádních center (BAC). Podle Pavla Hofrichtera z centrálního štábu jde zejména o potřebu vnést do pořádání Bambiriády řád platný i do budoucna, kdy se zájem měst o možnost pořádání této akce bude pravděpodobně zvyšovat. „I Bambiriáda se snaží – až na výjimku – kopírovat krajský systém, který v republice je a který funguje,“ podotkl Pavel Hofrichter.

    Kritéria nyní připouštějí celkem tři formy Bambiriády: centrální v Praze, krajskou a místní. Krajská Bambiriáda, která je v kraji zpravidla jedna, zajišťuje funkci BAC. Místní Bambiriáda může vzniknout v kterémkoliv městě, jež splní stanovené podmínky. Bambiriádní centrum pak tyto místní Bambiriády řídí. „Naším zájmem je, aby se Bambiriády uskutečnily v každém kraji, to znamená, aby každý kraj měl bambiriádní centrum. Usilujeme rovněž o to, aby krajské Bambiriády vznikaly v přirozených centrech krajů; proto jsme také kraj Olomoucký s ohledem na jeho tvar rozdělili na dvě poloviny,“ dodal Pavel Hofrichter s tím, že jde o jedinou výjimku; v Olomouckém kraji jsou tedy bambiriádní centra dvě.

    Pořadatelé dbají především na to, aby při Bambiriádě šlo o prezentaci různých navzájem spolupracujících dětských a mládežnických sdružení, která by tak mohla získat nové členy. Jde jim také o potřebný kontakt s novináři, s místní samosprávou a důležitými osobnostmi, které jejich akci navštíví. Bambiriáda se koná výlučně v celostátně stanoveném termínu, a to po dobu nejméně dvou dnů (v tomto ohledu došlo ke změně proti dřívějšku, kdy se akceptovaly i Bambiriády jednodenní). Organizátoři musejí mít v záloze i „mokrou variantu“ (stany, sportovní areál, prostory domu dětí a mládeže apod.) pro případ, že by pršelo. „Rozhodně se Bambiriáda nemůže zrušit z důvodu počasí,“ poznamenal Pavel Hofrichter.

    K pravidlům patří kromě jiného i to, že místní Bambiriády musejí po dobu trvání akce aktivně představovat nejméně pět dětských a mládežnických sdružení; krajské Bambiriády sedm. Akci připravuje minimálně čtyřčlenný organizační štáb tvořený zástupci nejméně tří různých organizací dětí a mládeže. Bambiriády mají záštitu starosty či primátora respektive hejtmana nebo jiného reprezentanta kraje. Akce je financována z více zdrojů, neboť pouze peníze poskytnuté ze strany ČRDM by na její pořádání nestačily. Samozřejmostí je zákaz alkoholu, tabáku a jiných omamných látek.

    „Bambiriáda by měla být něčím trochu jiným, a něčím trochu víc, než je dětský den,“ shrnul Martin Bělohlávek záměry pořadatelů. V příštím roce by se pro členy bambiriádních center měly uskutečnit v Praze ještě tři pracovní schůzky. Naplánované jsou na leden, březen a duben.

    Autor