Od 13. října 2005 platí, že počet členských sdružení České rady dětí a mládeže (ČRDM) činí rovných sto. Ke stávajícím 98 se totiž na podzimním valném shromáždění Rady připojila další dvě: Moravská hasičská jednota a Občanské sdružení Nedánov při školní družině Boleradice. Ačkoliv výsledný trojmístný součet nebyl na 22. valném shromáždění nijak zvlášť zdůrazňován, ČRDM se tak dotkla jisté „magické hranice“. I z obsahu jednání v paláci YMCA bylo koneckonců zřejmé, že nad dětskou a mládežnickou střešní organizací s více než dvousettisícovou členskou základnou visí otazníky – kam a jak dál.
Jeden z možných kroků předestřel delegátům valného shromáždění ČRDM jako host předseda Asociace nestátních neziskových organizací (ANNO) PhDr. Karel Schwarz. Po zevrubném představení asociace, jejímž posláním je hájit zájmy neziskových organizací a pečovat o zlepšování podmínek pro jejich práci, tlumočil pozvání ke vstupu ČRDM do ANNO. Předseda ČRDM Pavel Trantina za pozvání poděkoval a označil je za „důležitou vstupní informaci“ pro další diskusi o strategii směřování dětské a mládežnické rady.
„Příprava nové strategie by měla probíhat až do kongresu, který se uskuteční v prosinci,“ upřesnil Pavel Trantina. Nakolik se bude chtít Rada ubírat naznačeným směrem, ale zřejmě ukáže až její příští valné shromáždění na jaře 2006. Do té doby bude ovšem ČRDM hledat odpovědi na řadu otázek, které před ní s novou naléhavostí vyvstaly. Mají být nadále jako samostatní členové ČRDM přijímána drobná, byť místně aktivní sdružení, nebo se napříště orientovat jen na ta velká, s celorepublikovou působností (stanovisko Duhy)? Není načase změnit váhu „hlasu“ malých členských spolků – a jestliže ano, tedy jak? A jakou roli v budoucnu přisoudit v rámci struktury ČRDM krajským radám dětí a mládeže?
Také při hodnocení dosavadní strategie ČRDM – ať už ve vztahu k státu, zahraničí či vůči veřejnosti potažmo médiím – se ukázalo, že představa silné, známé a společensky respektované dětské a mládežnické „střechy“ je přes dílčí úspěchy dosud realitě značně vzdálená. Bude nejspíš zapotřebí i sáhnout do stanov. Mimo jiné také proto, aby reprezentace ČRDM dokázala – a měla k tomu zmocnění – na některé události reagovat bezprostředně a pružně, když nastanou.
Úpravy se zřejmě nevyhnou ani členským příspěvkům; valné shromáždění zatím přijalo návrh, který kromě obligátních tří korun za každého člena do 26 let určuje minimální výši členského příspěvku za organizaci na 200 korun. Stačí to ale? Nemělo by to být víc? Zástupci menších sdružení, kteří by k věci určitě měli říci své, až na výjimky (Dorostová unie, Altus) v sále chyběli.
A směrem vně organizace? ČRDM podle Pavla Trantiny například nepouští ze zřetele svůj zájem na změně zákona o dobrovolníkovi; jedno z témat její činnosti pro tento a příští rok představuje Občanský zákoník, související s celkovou legislativní úpravou neziskového sektoru; v Poslanecké sněmovně se také chystá se výstava fotografií objektů převzatých od Fondu dětí a mládeže…
„Magická“ stovka členských sdružení a spolků Rady má bezpochyby i svou odvrácenou stranu měsíce: jen zúřadovat nezbytnou agendu v Kanceláři ČRDM je při tomto počtu členů (a personálním stavu kanceláře) značně náročné, a to nejen finančně… Díky Blance Liškové z Kanceláře ČRDM však mohli delegáti 22. valného shromáždění Rady přesto uslyšet i příznivou zprávu o odstartované spolupráci s firmou Henkel. Firma vstoupila do nového školního roku s celorepublikovým projektem zaštítěným ministrem vnitra; projekt mapuje volný čas a zájmy školou povinných dětí – a jeho partnerem je ČRDM. Z tohoto titulu také v podzimních měsících převezme částku cca 200 000 až 250 000 korun, kterou na základě vypsaného řízení rozdělí mezi členská sdružení dětské a mládežnické rady.