„Odjedeme pryč ze smogového města, z hluku aut a všudypřítomné civilizace. Nevstáváme podle drnčícího budíku, denní režim je volný a v lese ztrácíme signál všech operátorů… kravata se na vodu nenosí, děti chodí spát později a mámy nevaří tři chody k obědu,“ vypočítává Marie Molková v úvodním fejetonu klady letních prázdnin a dovolených. Jak by také ne – vždyť i téma pátého čísla Archy se ptá: Jaké byly prázdniny?
O tom, že pro organizace a spolky pracující s dětmi je doba letní rozluky se školou kromobyčejně důležitá, svědčí hned první článek, který pro Archu sepsal David Běhal ze zlínského sdružení Smaragd. „Letní dětský tábor, to je pohádkový svět, kde neplatí pravidla, jak je známe. Kde se každý může stát obchodníkem, boháčem i hrdinou, kde každý může být dospělý, ale každý může být i dítětem. Kde inženýři mohou stavět hrady z bláta, právníci řešit spory o lízátka a děti řídit svůj svět,“ dočteme se v jeho textu nazvaném Smaragdový čas. Petr Molka nás zase pozve na tábor České tábornické unie, kde se zničehonic objevila nečekaná návštěva – Karel Schwarzenberg…
V „pětce“ Archy se také podíváme s výpravou českých skautů na Eurojam 2005, největší mezinárodní skautský podnik za posledních 10 let. S tomíky se zase mrkneme do Polska, za jejich partnerskou turistickou organizací a s dobrovolníky z chrudimského Altusu a královéhradecké Aliance dětí a mládeže přiložíme ruku k dílu v Tatrách poničených vichřicí. Přečteme si také pohlednici z polského festivalu FAMA, kterou Arše poslala Jindřiška Rousová z Národního parlamentu dětí a mládeže.
Na letní dětské tábory se díky webové stránce MŠMT ovšem zahledíme i lupou ministerských kontrolorů. Namátkou třeba tam, co tábořily Sdružení přátel Jaroslava Foglara, Asociace malých debrujárů ČR, Salesiánské hnutí mládeže, Rokršti, Duha, Český svaz ochránců přírody či Sdružení turistických a tábornických oddílů.
A co dál? Společně s dvaceti dětmi z Expedice Babička, zorganizované Dětskou tiskovou agenturou, nasedneme do autobusu a zamíříme na místa, která se pojí s životem a dílem Boženy Němcové. Vždyť od prvního vydání její nejslavnější knihy uplynulo rovných 150 let… V reportáži Karla Krtičky si připomeneme 50 let trvání pionýrského tábora, kde „stromy i lidé stále rostou do nebe“, s Kamilou Českou z STTO Praha si zanotujeme píseň, která koncem tábora zněla základnou v Nebeské Rybné a s reportérkami DTA poklepeme na rameno dětem oceněným za jejich odvahu…
Zkrátka a dobře: i když jsou letošní prázdniny již bohužel passé, vzpomínky na ně zůstávají. Některé i v Arše.
Celé 5. číslo časopisu Archa ve formátu PDF – ZDE.
Obsah čísla pět – ZDE.
Příloha čísla pět – ZDE.