Ve skutečnosti to sice není tak, že by z každého rohu knížce vyrazila kola s pneumatikami, ale přesto knihy mají někdy opravdu nějaká ta kolečka navíc. A co se skrývá za touhle kolečkovou hádankou? Uvidíš sám.
Že knížky leží, sedí, dřepí, válí se, odpočívají, ponocují, hoví si, nudí se či bdí a hlavně čekají v poličkách Městské knihovny Praha na svého čtenáře, asi víš, nebo alespoň tušíš. Že některé z nich jezdí na výlety po celé Praze ti pravděpodobně zůstává tajemstvím. Knihy nevysílají knihovníci na jejich výpravy, aby se projely údajně nejkrásnějším městem střední Evropy, přitom poznaly Pražský hrad, Petřín a Staré Město s řekou Vltavou. Za jejich cíl je považováno poučení, případně pobavení i rozptýlení člověka, který se do „kamenné“ knihovny z mnoha důvodů nedostane. Těmto lidem slouží 2 plus 1 bibliobus, což je autobus vozící knihy pravidelně za čtenáři. Místo sedadel má poličky a v nich knihy. Proč se o počtu bibliobusů zmiňuji v této podobě se dočteš později.
Historie těchto autobusů sahá až k začátku 2. světové války a od roku 1949 se vozí knihy ke čtenářům po Praze bez přestávky. V roce 2004 ( v srpnu) ke dvěma bratrům bibliobusům přibyla mladší sestřička – pojízdná knihovna s Internetem, bezbariérovým přístupem, sociálním zařízením a celkově novou, modernější vizáží. Zatímco oba starší bibliobusy jezdí po celé Praze (například na Černý Most, do Podolí a Horních Měcholup, na Kačerov, do Čimic…), nový vůz se drží věrně dvou stanovišť, a to Karlínského náměstí a ulice Molákova. Je totiž náhradou za povodní vytopenou knihovnu Karlín.
A právě již zmíněná pojízdná knihovna v pátek 27. 5. 2005 zabloudila na vrch Vítkov, kde se, jak z Malých (ale našich) novin víš, konala Bambiriáda. Knihovna s sebou přivezla několik knihovnic, které pro přítomné děti připravily hádanky, rébusy, i něco výtvarných soutěží. Jinak knihovna na Bambiriádu dopravila především knížky a možnost posezení u Internetu. Spolu s knihovnicemi přicestoval další důležitý člověk – Kamil Vandas (knihovník a zároveň řidič pojízdné knihovny). S ním jsem si krátce popovídala a co jsem se dozvěděla se dočteš dál.
Jaké to je jezdit s knihovnou?
Je to v podstatě stejné jako s každým větším nákladním vozidlem.
Takže nemáte zvláštní pocit z toho, že vozíte knížky?
Spíše si všímám toho, že se lidé ohlížejí, jsou udiveni a překvapeni.
Jsou čtenáři pojízdné knihovny jiní, než čtenáři v klasické knihovně?
Jiní jsou v tom, že je mezi námi daleko osobnější kontakt.
Máte s nimi problémy? Kde si myslíte, že se vyskytují problémoví čtenáři? Tady, nebo ve stálé knihovně?
Všude stejně. Prostě jsou čtenáři, kteří jsou nepoučitelní a takzvaně zlobí tím, že nevrací knížky včas.
Pletou si lidé pojízdnou knihovnu s něčím jiným?
To ano. Často ji zaměňují za prodejnu knih.
Pamatujete si nějakou knihu, kterou lidé často žádají?
Každý bestseller.
Kdo chodí do pojízdné knihovny?
Hodně děti (hlavně na internet) a samozřejmě starší lidé, kteří mají více času a čtou.
Děkuji za rozhovor.
Za málo.
Bambiriáda jako všechno jednou skončila, a tak i knihovna musela odjet. Pro tebe ovšem možnost navštívit moderní pojízdnou knihovnu zůstává. Učinit tak můžeš v úterý, středu, čtvrtek od 13 do 18 na Karlínském náměstí 10 a v pondělí ve stejný čas v Molákově ulici 34. Více informací o pražských knihovnách se dočteš na internetové adrese: www.mlp.cz.
Čtení zdar.