Padesát tisíc návštěvníků v devatenácti pražských muzeích od 19:00 do 01:00. Tak vypadala loňská Muzejní noc. Letos se po velkém úspěchu začaly postupně otevírat dveře muzeí v celé republice. Odstartoval celý Festival muzejních nocí. Začal 20. května a vyvrcholí právě 4. června v Praze. V Praze bude na své hosty čekat muzeí a podobných institucí hned dvojnásob (připojil se např. i Pražský hrad, Národní galerie či Židovské muzeum). Jsou připravena ve stejném čase jako loni. Chybět nebudou ani desítky zajímavých doprovodných akcí. Velikostí a nabídkou už se prý můžeme hrdě srovnávat třeba s Vídní.
Všechny zúčastněné kulturní instituce spojí pět zvláštních bezplatných autobusových linek Dopravního podniku hlavního města Prahy. Jen interval mezi odjezdy nebude půl hodiny jako loni, ale pouhých deset minut. Jak informovala mluvčí Dopravních podniků, Michaela Kuchařová, pro případ velkého zájmu jsou připraveny i posily. Uzlovou křitovatkou mezi jednotivými linkami bude opět Palachovo náměstí.
Všechna muzea, akce a zvláštní doprava je návštěvníkům k dispozici zdarma či za velmi symbolický poplatek. Více informací, seznam kulturních institucí, zapojených do Muzejní noci, trasy speciálních autobusových linek a informace o doprovodných akcích najdete na webových stránkách www.muzejninoc.cz.
Když byli na tiskové konferenci vyzváni zástupci muzeí a dalších zúčastněných institucí, aby upozornili na zvlášť zajímavé akce, nastalo neuvěřitelné trumfování. V hlavní budově si onu noc přidají do sbírek nejen rukopis z díla Járy Cimrmana, ale budou pokračovat i v tradici zoologických přírůstků (loni se do budovy na horním konci Václavského náměstí nastěhovala slonice Seta), tentokrát však bude mít s exponátem stěhovací četa o něco menší práci – expozici rozšíří lední medvěd Alík. V pozdějších večerních hodinách se počítá se speciálním nasvětlením budovy muzea. Jiní zas naopomněli ani chuťové smysly návštěvníků (Galerie Rudolfinum), přes ty, kteří chtějí potěšit všechny vaše smysly (Uměleckoprůmyslové museum a jeho kreativní dílny). Následovalo pozvání pro 1 250 návštěvníků do Náprstkova muzea a jeho egyptské hrobky v podzemních prostorách. Naopak ředitel pražské Národní knihovny – Klementina – nabídl jedinečnou příležitost navštívit v noci proslulou Klementinskou věž. V Českém muzeu hudby, které má své sídlo v Karmelitské ulici, chystají hru na neobvyklý hudební nástroj – neonový klavír. Ale nebylo by to Muzeum hlavního města Prahy, kdyby nemělo také něco zvláštního. Paní ředitelka Zuzana Strnadová všechny přítomné s milým úsměvem pozvala do nově zprovozněných prostor muzea. Počet účastníků prý limitován není… Oním prostorem je mučírna!
Národní technické muzeum
4. ČERVNA OTEVŘENO 19 – 01H
PŘÍSTUPNY BUDOU NĚKTERÉ STÁLÉ EXPOZICE >
Dopravní hala > kolekce automobilů, motocyklů, jízdních kol, letadel a lokomotiv
Měření času > vývoj časoměrné techniky od 3. tisíciletí př.n.l. do současnosti
Interkamera > sbírka fotografické a filmové techniky
DOPROVODNÉ AKCE >
Elektrická koloběžka
moderní stroj současné doby poslouží ke svezení jak velkých tak malých návštěvníků
Horkovzdušný balon
před budovou muzea bude k vidění montgolfiéra – nafouknutý a nasvícený balon
Zpívající obloukovka – živé vystoupení jazzového trumpetisty Michala Gery, reprodukce pomocí Křížíkovy
obloukové lampy. Vystoupení od 19:30 každou půlhodinu.
Radiem řízená vzducholoď – po celou Muzejní noc bude proplouvat prostorem Dopravní haly dvoumetrová, dálkově řízená vzducholoď s gondolou
Pilotem v L 39 – posaďte se do kokpitu letadla, ve kterém létal i James Bond
Fotografování na lokomotivě – Výjimečně bude zpřístupněna lokomotiva – nezapomeňte si vzít svůj fotoaparát!
Prehistorie kinematografie – promítání historie kinematografie od 19:00 každou půlhodinu
Zmatení jazyků – zájemci si mohou pohovořit velmi zvláštním způsobem a s nejistým výsledkem
Potápěčské kabiny – v zahradě muzea si návštěvníci mohou prohlédnout unikátní batyskafy. Jinak nepřístupné
exponáty budou během Muzejní noci přístupné i uvnitř a to s odborným výkladem o historii potápění.
Galerie Rudolfinum
ANNELIES ŠTRBA 25. 5. – 28. 8. 2005
Pražská výstava zcela mimořádné švýcarské tvůrkyně Annelies Štrba (1947)zahrnuje průřez všemi fázemi díla od prvních černobílých fotografií z konce sedmdesátých let až po poslední sérii barevných obrazů s motivy elfů. Promítnuta budou také videa, která začínají nyní v její tvorbě převládat. Oblíbená kavárna otevřena do 0.30 hodin.
Galerie Rudolfinum, Alšovo nábřeží 12, 110 00 Praha 1
www.galerierudolfinum.cz.
V Letohrádku Kinských na pražském Smíchově (o něm více ZDE) si budete moci i zazpívat.
Správa Pražského hradu se také zapojila do II. ročníku projektu Pražská muzejní noc. V sobotu 4. června 2005 od 17,00 do 23,00 hodin budou zdarma přístupné následující objekty: Starý královský palác; výstavy „Příběh Pražského hradu“ (Starý královský palác) „Obrazy války“ (Tereziánské křídlo Starého královského paláce) , „Zdeněk Burian 1905 – 1981“ (Jízdárna Pražského hradu) a „Adolf Born: Od La Fontaina k Livinstonovi“ (Císařská konírna). V areálu Pražského hradu budou dále přístupné objekty Národní galerie – Jiřský klášter a Národního muzea – Lobkovický palác. Ostatní návštěvnické objekty Pražského hradu budou pro veřejnost otevřeny pouze v běžnou provozní dobu (od 9,00 do 17,00 hodin).
Festival muzejních nocí probíhá v desítkách evropských měst. K akci se připojí přes tisíc muzeí. Tradice festivalu pochází z Francie a čerpá z inspirace Muzejního jara, které má velký ohlas ve Francii od roku 1999.
Zpravodajové Dětské tiskové agentury byli loni v řadě muzeí a své zážitky si nenechali pro sebe:
Dan Mrázek a jeho Užitečné flámování.
David Kabele zachytil atmosféru muzejní noci v Uměleckoprůmyslovém museu.
Jednou z nějvětších atraktcí loňské muzejní noci bylo stěhování slonice Sety do Národního muzea. Více ZDE.
Jednou z letošních prvních muzejních nocí prožili velmi netradičním způsobem v Muzeu Boženy Němcové v České Skalici: Muzejní noc a nonstop čtení z Babičky