Zpěvná francouzština jako dorozumívací jazyk českých, maďarských a belgických debrujárů zazněla vstupní halou Muzea hlavního města Prahy při slavnostním zahájení květnových Dnů muzeí. I když bylo zrovna třináctého, a ještě k tomu pátek, pro desítky chlapců a děvčat z Asociace mladých debrujárů (AMD) ČR to rozhodně žádný smolný den nebyl. Díky pochopení ze strany vedení muzea si v jeho prostorách mohli připomenout zmíněný svátek tak, jak jsou už od roku 1992 zvyklí: skoro až alchymickým představením toho nejlepšího, co se ze zábavně aplikované fyziky, chemie i dalších vědních oborů ve svých debrujárských kroužcích dosud naučili.
Do muzea v ulici Na Poříčí kvůli tomu zamířily děti z Brna, Pardubic, Prakšic, Rožnova pod Radhoštěm, Starého Města, Stráže u Tachova, Uherského Ostrohu, Valašského Meziříčí a Žamberka. „Moc děkuji za pozvání mezi vás. Jsem velice rád, když mám kolem sebe takové koumáky, kteří jsou mezi debrujáry – a věřím, že vás bude ještě víc, až tady někteří pražští žáci uvidí, jakým způsobem se dokážete vy bavit,“ pozdravil je čestný prezident AMD ČR, vysokoškolský profesor Doc. RNDr. Milan Rojko, Csc.
Spolu s ním přivítali debrujárskou mládež prezident jejich organizace Mgr. Petr Zapletal a také dvě zástupkyně zahraničních hostů – Asma a Judit. Přijely z Belgie, s níž mají čeští debrujáři velmi čilé vztahy, a z Maďarska, kde se pro změnu asociace „šikulů“ teprve zakládá. „Velmi mě zajímá vaše práce, takže bych ráda věděla, jak co děláte. A děkuji vám mockrát za pozvání do Prahy,“ přeložila tlumočnice dětem Juditin francouzský vzkaz, v její rodné maďarštině – jak se mohly předtím snadno přesvědčit – sice půvabně exoticky znějící, avšak zcela nesrozumitelný.
O chvíli později už české debrujárky a debrujáři Juditě, Asmě i všem dalším zájemcům ukazovali, jak a čím se ve svém volném čase baví: luštěním „zakletého“ písma čitelného jen z určitého úhlu pohledu, výrobou ručního papíru či hrátkami s modelem větrné elektrárny. A také „čarováním“ s hřebenem na principu elektrostatické indukce, stavěním papírových letadýlek, létajících talířů a mini-bumerangů s přesně vyváženým těžištěm, které létají ladněji, přesněji a dál než „obyčejná“ vlaštovka…
Asociace malých debrujárů ČR od počátku slavila Dny muzeí tradičně v Národním technickém muzeu v Praze. To však nyní prochází rozsáhlou přestavbou, a tak pomocnou ruku debrujárům podalo letos Muzeum hlavního města Prahy. Kromě prostor vyčleněných pro to, aby tam mohly děti předvádět veřejnosti své pokusy, se jim velkoryse postaralo i o sobotní program s ukázkami starých řemesel.
Dost možná, že napřesrok už za prezentačními stolky během Dnů muzeí nebudou stát čeští debrujáři sami. Letošní hosté z Belgie a Maďarska mají totiž podle Petra Zapelatala v úmyslu přivézt v roce 2006 do Prahy své svěřence, aby společně ukázali, co všechno umějí.