Veďte ČRDM dál, jak uznáte za vhodné – ale bez nás, v sehranějším týmu, dal by se co nejstručněji a nejsrozumitelněji tlumočit vzkaz, který poslala vedení České rady dětí a mládeže (ČRDM) část jejího představenstva. Jak? Tím, že odstoupila ze svých funkcí. Šlo vlastně o těsnou menšinu – o pět lidí z dvanácti – a podle toho se situace také vyvinula. Jejich rezignaci oznámil předseda dětské a mládežnické rady Pavel Trantina (Junák) účastníkům 21. valného shromáždění ČRDM, konaného 14. dubna 2005 v zasedací síni Paláce YMCA v centru Prahy. „Štíhlejší“ představenstvo, které ovšem beze zbytku vyhovuje stanovám ČRDM jak počtem, tak i strukturou, funguje dál. Stejně jako Rada, jejíž členská základna se téhož dne rozrostla o osm na 98 členských sdružení.
Nepukaly zdi, netřásla se okna, země se nezachvěla. A Česká rada dětí a mládeže se nerozpadá, aby bylo hned na začátku i nezasvěcenému čtenáři jasno. Nicméně, v Paláci YMCA nepřeslechnutelně zazněl nespokojený hlas názorové opozice.
Pavla Trantinu tato náhlá hromadná rezignace (v historii ČRDM bezprecedentní) překvapila; litoval jí a v časové tísni požádal odstupující, aby svůj krok ještě znovu zvážili; tři dny na kvalifikované doplnění představenstva přece nestačí. „Myslím si, že i přes rozdílné osobní pohledy jsme dokázali nalézt řešení dobrá pro ČRDM a její členské organizace a že se naše práce v loňském roce dařila,“ uvedl Pavel Trantina v reakci na rezignace. Před týdnem se podle něj také podařilo, byť po dlouhé diskusi, nalézt shodu i na plánu činnosti představenstva na letošní rok (doplněném o prioritní úkoly do příštího valného shromáždění), za nímž si i nadále stojí. „Především za odcházejícím Lee Loudou, s nímž se mi velmi dobře funkčně i lidsky spolupracovalo, zůstává mnoho dobré práce, i proto mě jeho odstoupení mrzí. Jemu i ostatním odstupujícím patří mé poděkování za nasazení, s jakým se do činnosti v ČRDM loni pustili. Věřím, že je neztrácíme a že své schopnosti budou moci ku prospěchu ČRDM nabízet i nadále, byť už ne v týmu představenstva,“ dodal po skončení valného shromáždění předseda ČRDM.
Jen pro úplnost: tento týden rezignovalo celkem šest členů představenstva. Odstoupení prvního z nich, Aleše Kroutila ale nemělo s postupem „rebelující“ pětice příčinnou souvislost.
Nebyl-li „rezignační“ bod programu 21. valného shromáždění nejdůležitější, byl jistě nejrušnější. Nakonec se ale podařilo projednat ho věcně, bez obstrukcí a zbytečných procedurálních formalit. Výsledek? Valné shromáždění jmenovalo nově celé představenstvo opět pod vedením Pavla Trantiny – vedle zůstávajících členů minulého se jeho novým členem stal Roman Málek (Altus); prvním místopředsedou dosavadní místopředseda Aleš Sedláček (Liga lesní moudrosti) a místopředsedou ČRDM dosavadní člen představenstva Vít Madron (Asociace TOM) – to vše výraznou většinou hlasů – 49 pro, nikdo proti, zdržení byla tři.
Hlasovalo se pochopitelně i při projednávání dalších programových bodů; řady ČRDM tak rozšířila tato nově přijatá sdružení: Klub mladých Filadelfia, OS Gingo, OS Gaudolino, Společenstvo Hraničářů – 1. oddíl Hraničářů, Hvězdárna a radioklub lázeňského města Karlovy Vary, OS Blesk, OS Rokršti a Československý Zálesák. Delegáti valného shromáždění také víceméně bez připomínek schválili předložené dokumenty – výroční a hospodářskou zprávu za uplynulý rok, plán činnosti a návrh rozpočtu na letošní rok, návrh na stanovení výše členských příspěvků pro rok 2005 (zůstává 3,- Kč) i „ožehavý“ materiál týkající se stanoviska ČRDM k daňovým asignacím. K daňovým asignacím se od počátku staví skepticky a odmítavě zejména sdružení Pionýr. Jeho zástupce Martin Bělohlávek na valném shromáždění nicméně kvitoval dotazníkovou akci, kterou zvolila příslušná pracovní skupina ČRDM pro to, aby umožnila všem sdružením se k dané problematice vyjádřit. Valné shromáždění rovněž odsouhlasilo „pilný návrh“ na udělení státního vyznamenání (Medaile Za zásluhy III. stupně) pro ing. Milana Appela (Pionýr) s ohledem na jeho dlouholetou obětavou činnost ve prospěch dětí a mládeže.