Tak si nejspíš malé děti vybaví stavebnici LEGO, ale většina ostatních si asi vzpomene na nejznámějšího pohádkáře všech dob – Hanse Christiana Andersena (2.4. 1805 – 4.8.1875). Jak zdůraznil 5. dubna 2005 při vernisáži výstavy k 200. výročí narození snad nejslavnějšího Dána ministr zahraničních věcí ČR Cyril Svoboda – Andersenovo dílo spojuje generace, národy i státy. A touží-li se diplomat vyhnout při začátku rozhovoru otřepaným tématům typu počasí, pak prý spolehlivě kdekoliv na světě fungují právě Andersenovy pohádky. Jen obtížně prý budete hledat někoho, kdo by z těch 156 příběhů neznal aspoň jediný.
Ale Hans Christian Andersen zdaleka nebyl pouze pohádkářem. Jak bylo připomenuto při vernisáži – byl také básníkem a prozaikem. Výstava seznamuje návštěvníky s autorovým životním příběhem prostřednictvím řady fotografií, krátkých textů, ale také vystřihovánek či kreseb. Je doplněna výběrem českých vydání autorových děl z fondu Národní knihovny. Nejstarší vystavené vydání pochází z roku 1902, z dánštiny jej přeložil Jaroslav Vrchlický. Dalším dílem je soubor Andersenových pohádek a povídek z roku 1914 (z dánštiny přeložil Gustav Pallas). Nejnovější kompletní vydání pohádkového díla (nakladatelství Brio) je rozděleno do tří knih o rozsahu 560 – 592 stran. První kniha (současně se tiskla v německé, francouzské a slovenské verzi) je již na trhu. Triptych nabídne na 1760 stranách všechny autorovy nesmrtelné příběhy. Věrně a citlivě se podařilo převést do moderní češtiny krásný překlad Gustava Pallase z úplného souboru Andersenových pohádek a povídek, který v roce 1914 vydal knihkupec a pražský nakladatel Bedřich Stýblo.
Na výstavě můžete obdivovat nejen staré tisky Andersenových příběhů, ale i zcela originální návrhy obálek, které vznikly v rámci soutěže o nejhezčí krajkový obal na knihu Hanse Christiana Andersena. Soutěž navázala na předchozí klání o nejkrásnější krajkovou záložku. Vyhlásil ji Svaz knihovníků a informačních pracovníků, Velvyslanectví Dánského království v České republice a Městská knihovna v Sedlčanech. Zároveň se však můžete na jednom z panelů přesvědčit, že obrovsky zručný byl i sám spisovatel. Je známo na tisíc vystřihovánek, ukázky některých z nich jsou zde k vidění.
Vernisáží provázel (Česky!) velvyslanec Dánského království v České republice Jorgen Bojer. Potřebu přímých překladů originálního díla připomněl překladatel z dánštiny František Frölich (pohádky byly většinou překládány z jiného evropského jazyka a tak docházelo často k velkému zkreslování původního autorova jazyka). A nebyl by to Andersen, kdyby chyběly pohádky. Příběh Šnek a růže přečetla Táňa Fischerová a pak zcela mistrovsky přítomné zpátky do dětství přenesl i s Pasáčkem vepřů Josef Somr. Tečku za vernisáží udělal dánský velvyslanec, když vysekl hlubokou poklonu naší mateřštině. Řekl doslova: „Jsem přesvědčen, že na celém světě neexistuje pro pohádky lepší jazyk, než je čeština!“
Hans Christian Andersen (1805 – 2005)
6. – 27. dubna 2005, od 9 do 17 hodin, denně kromě neděle
Národní knihovna – přízemí, Klementinum.
U příležitosti tohoto výročí si v Národní knihovně ČR můžete prohlédnout putovní výstavu o životě a díle Hanse Christiana Andersena, kterou připravila Městská muzea v Odense ve spolupráci s Nadací Hanse Christiana Andersena 2005 a Velvyslanectvím Dánského království v České republice. Výstava je zpracována ve více než 20 jazykových verzích včetně české. Pro veřejnost je zpřístupněna od 6. do 27. dubna 2005, v přízemí Národní knihovny ČR. Vstupné na výstavu je symbolické, a to 5,- Kč.
V průběhu roku zavítá výstava i do dalších měst České republiky. V květnu se představí v Brně (od 11. 5. do 3. 6. – Knihovna Jiřího Mahena), následovat bude v červnu Olomouc (od 9. do 30. 6. – Univerzita Palackého, Informační centrum). V srpnu výstava pokračuje v Liberci (Krajská vědecká knihovna), v září se bude konat v Plzni (od 9. do 30. 9. – Galerie Paletka), závěrem se v listopadu představí v Ostravě (od 3. 11. do 26. 11. – Knihovna města Ostravy).
Krásu krajkových obalů můžete obdivovat přímo na stránkách Městské knihovny Sedlčany – www.knihovna-se.cz.