sluníčko

    Vítání jara bylo v dřívější době u mnoha evropských národů jedním z nejposvátnějších aktů. Končila vláda zimy, nastávala jarní rovnodennost a slunce probouzelo poslední spáče do nového období. I dnes však lze příchod jara oslavit nevšední a svéráznou akcí, jakou je například „Jaro s těšítky“. Sdružení přátel Jaroslava Foglara vyhlašuje v období 21. – 27. března 2005 již tradiční akci Jaro s těšítky.

    Chcete netradičně oslavit příchod slunečních dnů?
    Sdružení přátel Jaroslava Foglara vyhlašuje akci Jaro s těšítky 2005. Vše vypukne 21. března 2005 a celý týden (tedy do 27. března) si budou sluníčkáři vyměňovat těšítka a také je dávat ostatním.

    Co jsou sluníčka a těšítka?
    Těšítko (od slova těšit se, potěšit) je buď malá kartička s citátem či kresbou, nebo i malá fotografie, pohled, ale také třeba jen hezký kamínek či jiná milá drobnost. Takové těšítko si sluníčkáři, kteří se potkají, navzájem vyměňují a nemusí se při tom ani znát. A jak že se ti sluníčkáři navzájem poznají? Jednoduše – nosí totiž celý týden (někteří i po celý rok) čistě žluté kolečko (placku). Tedy „sluníčko“ připíchnuté na kabátu, svetru, klopě saka či halenky, košili … – podle toho, co mají zrovna na sobě, aby jejich sluníčko ostatní viděli.

    Hrej s námi
    Stačí, když si zhotovíš žluté „sluníčko“ z papírového kolečka, připneš si ho a vyrobíš pro ostatní těšítka. Buď všechna stejná, nebo každé jiné. Když pak potkáš jiného sluníčkáře, tak si navzájem těšítka vyměníte a můžete prohodit i pár slov, ale to už záleží na vás. Celý týden, nebo po dobu, kdy „sluníčko“ nosíš, by s tebou měla jít pohoda a klid s radostí.

    Těšítko můžeš samozřejmě dávat i zamračencům, nešťastníkům a bručounům, tedy těm, kteří nehrají, proto, abys je potěšil či utěšil. Těšítko se tak může stát vyjádřením tvého názoru – kouskem tebe, který dáváš dalšímu, a přitom vůbec nezáleží, zda je to kamarád, spolužák, maminka či tatínek, nebo někdo úplně neznámý.

    Takže pozor – 21. března 2005 vznikne opět spolek sluníčkářů, v němž nezáleží na věku, ale na radosti a umění rozdávat dobrou náladu. Ti, kteří se naší hry zúčastní, budou tak mít nejen možnost založit nebo rozšířit svou sbírku těšítek od druhých, ale také třeba poznat další – nové kamarády.

    Informace pro vedouci, učitele, rodiče:
    S čím tedy přijdete k dětem? Navrhnete jim, aby si vyrobily žluté „sluníčko“ – stačí i papírové kolečko, které si v době prvního jarního týdne připíchnou na oblek. To je první krok. Tím druhým bude výroba „těšítek“. Buď budou všechna stejná, nebo naopak každé jiné. Tvořivosti a fantazii se meze nekladou.

    To vše by mělo být hotovo do prvního dne akce čili do 21. března, kdy Jaro s těšítky vypukne a děti s těšítky vyrazí třeba jen do školních tříd a chodeb nebo i do ulic.

    Individuálně vyrobené těšítko se tak může stát vyjádřením názorů chlapců a děvčat, žáků, k obdarovanému. A vůbec přitom nezáleží, zda je to kamarád, spolužák, učitel, vedoucí, maminka či tatínek nebo i někdo úplně neznámý. Děti jsou dost často nadšenými sběrateli, hra jim dá možnost založit si nebo dokonce už i rozšířit svou sbírku těšítek získaných od druhých.

    Autor