Tak tady máte tu písemku a neopisujte, prosím!

    V pátek 18. února 2005 usedlo šestatřicet učitelů místo za svou domovskou katedru k oválnému stolu velkého zrcadlového sálu ministerstva školství. Z role zkoušejících učitelů se tak trochu na pár hodin ocitli v rolích zcela opačných – zkoušených žáků. Na tvářích některých bylo vidět, že z nadcházejících chvil mají když ne obavy, tak určitě smíšené pocity. Jak jen to pak žákům vysvětlí, že napsali špatně písemku? Záhy se však ukázalo, že v semifinále 12. ročníku ankety o nejoblíbenějšího učitele Zlatý Ámos šlo o víc než správně zodpovězené otázky vstupního testu.

    Radek Brož, Jan Cimický a Josef Lukášek.

    Po vyhodnocení písemek hovořila s každým kandidátem porota. A protože učitelů bylo skutečně hodně, na jednom konci zrcadlového sálu úřadovala porota zelená, na druhém žlutá. Členy poroty tvořili zástupci partnerů ankety. Ani letos nechyběl např. předseda Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica či Hanka Konopiská ze sdružení Duha. V porotě zasedl také loňský Zlatý Ámos – Jiří Luka či člen pořadatelského sdružení – Klubu Domino, Dětská tisková agentura Radek Brož. Hovořilo se vážně i nevážně, ba chvílemi se dokonce i zpívalo. Porotci se na svou práci důkladně připravili nastudováním nominací, které vypracovali žáci (všechny přihlášky si můžete prohlédnout na www.zlatyamos.zde.cz). Šlo vlastně o jakési osobité „osobní hodnocení“. Například o paní učitelce Aleně Bílkové z Příbrami její žáci napsali, že “je takovými třemi osobami v jednom těle. Nevýbušnou „chemikářkou“, vtipnou učitelkou „rodinky“ a milou osobou, kterou vždy rádi vidíme.“ Na Lenku Derkovou z Prahy 4 žáci prozradili, že dovede rozluštit zprávu i v morseovce. Eva Puchtová z Českých Budějovic má, podle svých žáků, třináctý smysl pro nesmysl.

    Na židli zpovídaných se střídali učitelé základních i středních škol, zkušení pedagogové i ti, kteří začali učit teprve nedávno. Ukázalo se, že nezáleží na tom, zda učí dějepis, češtinu, hudební výchovu, fyziku, tělocvik, zeměpis, chemii nebo třeba biologii…, ale JAK učí a jak si se svými žáky rozumí.

    V porotě zasedal i Zdeněk Pšenica, předseda FOS ČR.

    Po skončení pohovorů se tváře porotců velmi zachmuřily. Nikoli proto, že by nebylo koho vybrat, ale právě z opačného důvodu. Nicméně ač by rádi nechali postoupit co nejvíce kantorů, museli vybrat pouze šest. Nakonec šalamounsky navrhli sedm. Ale dřív, než se všichni přítomní dozvěděli, kdo bude bojovat o korunku krále českých učitelů, předvedl své umění Filip Cíl z pražského folklorního souboru Rosénka. Housle střídal s píšťalkami. Pak už semifinalisty pozdravila ministryně školství Petra Buzková: „Děti jsou ta nejtvrdší a nekompromisní porota, která skutečně nebere žádné ohledy, hodnotí s velmi krutou upřímností, ale s o to větší pravdivostí. Blahopřeji všem.“ A pak předala každému ze zúčastněných dekret, že právě on je nejoblíbenějším učitelem na škole kde učí.

    A kdo tedy tvoří onu „sedmičku dobrodruhů“, jak nazval finalisty MUDr. Jan Cimický, dvanáctinásobný předseda poroty?

    • Balík Ondřej, Tyršova základní škola, Praha 5
    • Blahout Luboš, Gymnázium a sportovní gymnázium, Jablonec nad Nisou
    • Čiklová Martina, ZŠ Ostrčilova, Moravská Ostrava
    • Houkalová Hana, Střední pedagogická škola a gymnázium, Evropská, Praha 6
    • Lukášek Josef, Gymnázium F. M. Pelcla, Rychnov nad Kněžnou
    • Peterka Dušan, ZŠ Lelekovice
    • Štěpničková Marie, Gymnázium, Talichova, Beroun

    Veřejné finále ankety Zlatý Ámos se koná v pátek 11. března 2005 od 14. hodin v Kongresovém centru Praha. Tentýž den večer od 19 hodin v Kongresovém centru Praha při tradičním Kantorském bále bude nový Zlatý Ámos slavnostně korunován.

    Fotogalerie finalistů: ZDE

    Autor