Nadpis jsem si vypůjčil ze zdravice generálního ředitele Českého rozhlasu, kterou pronesl v sobotu 5. února 2005 z pódia tanečního sálu kulturního domu ve Žďáru nad Sázavou. Úplná citace zní: „Folklór z lidu vychází a Český rozhlas lidu slouží“. Václav Kasík tím zdůvodňuje velice úzkou a pro obě strany prospěšnou spolupráci Folklorního sdružení České republiky a Českého rozhlasu. Není divu, že byl i jedním z patronů už VIII. Národního krojového plesu. A letos přišel dokonce v kroji. Prý karlovarském. Jestli je to skutečně tak, to si můžete ověřit na fotografii. (Fotogalerie ZDE).
Kromě generálního ředitele Českého rozhlasu byla patronkou národního krojového plesu již poosmé místopředsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. Také ona přišla v kroji, ale to nebylo poprvé. Trojici patronů doplňoval hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil. Ten v kroji nepřišel, ale všechny přítomné upozornil, že v kroji je s ním jeho manželka, které si však odmítla vzít na hlavu čepec a přišla s věnečkem. To však prý vůbec neznamená, že je volná. Z pódia přítomné pozdravil také předseda FoS Zdeněk Pšenica. I ten byl v kroji. Je to prý jediný den v roce, kdy nechá oblek ve skříni. Zdeněk Pšenica mimo jiné připomněl, že FoS touto tradiční akcí začíná mediální propagaci 52 folklorních festivalů, které pro tento rok chystá. A pak už popřál všem hezkou zábavu. A myslím si, že hezká byla. Každoročně je Národní krojový ples věnován některému z národopisných regionů. Letos se představili Valaši. Hned v úvodu taneční parket zaplnilo 12 Valašských souborů. A bylo co poslouchat i na co se dívat. V závěru svého vystoupení pak valaši přivítali plesové hosty tradičním chlebem a solí. Nutno však dodat, že ještě předtím, hned u vchodu do sálu dostali všichni příchozí také tradiční uvítání, štamprličku slivovice a klobásu. Celý večer a noc se pak v dobré náladě nejen tancovalo a zpívalo, ale také soutěžilo. Byl zvolen nejsympatičtější pár národního krojového plesu, všichni se mohli naučit pět valašských tanců anebo o půlnoci tancovat podle pokynů kapelníka VSACANU. A požadované taneční kreace nebyly snadné. Tak například jednu chvíli se to na parketě hemžilo živými trakaři, tancovalo se vsedě i vleže nebo tzv. na koni.
VIII. Národní krojový ples se vydařil. Pokud budou takové všechny další akce, které FoS ČR pořádá nebo se na nich podílí, máme se na co těšit. Už teď bych vám doporučil podívat se na letošní program (viz ZDE) a rezervovat si termíny.
Fotoalbum ZDE.