Nadace rozvoje občanské společnosti

    Prvních 82 milionů korun ze Strukturálních fondů EU výhradně pro neziskové organizace již k dispozici
    Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS) dnes zveřejnila 1. výzvu k podání žádostí nestátních neziskových organizací (NNO) v rámci dvou tzv. Globálních grantů financovaných z Evropského sociálního fondu (ESF). První Globální grant, určený organizacím realizující projekty na území hl.m. Praha, je vyhlášen v rámci Jednotného programového dokumentu pro Cíl 3 (JPD 3). Druhý Globální grant podpoří neziskové organizace realizující projekty na území celé ČR mimo Prahu a to pod Operačním programem rozvoje lidských zdrojů (OP RLZ). Globální granty jsou určeny pouze pro NNO poskytující sociální služby skupinám ohroženým sociálním vyloučením a jejich hlavním cílem je posílit kapacity těchto úspěšných žadatelů.
    Zatímco si neziskové organizace, realizující projekty v Praze poskytující sociální služby, rozdělí mezi sebe celkem 18 milionů Kč, pro projekty realizované ve zbylých 13 krajích ČR je k dispozici 64 milionů. Získané granty pokryjí 100% uznatelných nákladů projektu, který může trvat maximálně 2 roky a měl by být uskutečněn ve spolupráci s dalšími partnery. Maximální výše získaného grantu může dosáhnout 650 tisíc Kč, minimální 150 tisíc Kč.
    Žádosti je možné podávat od 14. ledna do 18. března 2005 (do 16.00). Další výzva bude vyhlášena ve druhé polovině roku 2005.
    Z Globálních grantů, které jsou začleněny pod prioritu 2 (sociální integrace a rovné příležitosti) výše uvedených programů (JPD 3 a OP RLZ), budou financovány především takové aktivity, jakými jsou rozvoj a realizace vzdělávacích programů zaměřených na zlepšení kvality a dostupnosti sociálních služeb, rozvoj a realizace programů pro vzdělávání školitelů a vzdělavatelů z řad NNO o užívání moderních metod sociální práce a sociálních služeb, rozvoj a realizace poradenských služeb s dopadem na sociální začlenění ohrožených skupin a trh práce, zajištění odborného vzdělávání pracovníků či zajištění speciálních služeb skupinám ohroženým sociálním vyloučením.
    Hlavními cílovými skupinami, se kterými podpořené NNO pracují, by měly zejména zahrnovat dlouhodobě nezaměstnané, osoby se zdravotním postižením a duševním onemocněním, osoby pečující o dítě a další členy rodiny, mládež ze znevýhodněného sociálního prostředí, příslušníky romské komunity, etnické menšiny, osoby z odlišného sociokulturního prostředí včetně migrantů, osoby bez přístřeší, osoby po výkonu trestu, oběti obchodu s lidmi, oběti trestné činnosti, domácího násilí a osoby komerčně zneužívané.
    NROS bude na administraci Globálního grantu mimo Prahu spolupracovat s regionálními partnery. Těmi jsou, s výjimkou Moravskoslezského kraje, krajské úřady. Jejich úlohou bude poskytování konzultací žadatelům z řad NNO, zajištění distribuce žádostí v příslušném kraji a především podílení se na hodnocení projektů.
    Během ledna budou ve všech krajích probíhat bezplatné semináře a školení pro potenciální zájemce. Termíny a místa konání seminářů jsou k dispozici na webových stránkách NROS.
    Vyhlášením Globálních grantů se před NROS otevírá nová kapitola v oblasti administrace programů EU, neboť nadace se doposud podílela hlavně na správě předvstupního programu PHARE. V rámci Strukturálních fondů EU je NROS jediným nestátním neziskovým subjektem zapojeným do jejich realizace. Podobná úloha nestátních subjektů při správě Strukturálních fondů EU je ve „starých“ členských zemích poměrně běžná.
    Úplný text výzvy, kontakty na regionální partnery a další podrobnější informace mohou zájemci získat na internetových stránkách NROS www.nros.cz (Programy NROS) nebo na oficiálních stránkách Evropského sociálního fondu www.esfcr.cz. Veškeré dotazy ohledně vyhlášené výzvy je možné posílat na mailovou adresu global@nros.cz.

    David Stulík
    David.stulik@nros.cz
    Tel: 233-358-489

    Autoři