Lidé mohou zapojit do projektu, který připravila Česká společnost pro ochranu netopýrů. Díky němu se nejen podrobněji seznámí s životním cyklem našich netopýrů…
Účastníci získají také řadu námětů na zajímavé aktivity v přírodě. Navíc se mohou zúčastnit celoroční soutěže.
V závěru loňského roku vydala Česká společnost pro ochranu netopýrů novou publikaci nazvanou „Netopýří rok plný zážitků“. O čem je?
„Naším cílem bylo přiblížit lidem zajímavou formou unikátní životní cyklus našich netopýrů a zároveň motivovat zejména děti k vycházkám do přírody. Netopýří rok je tedy tak trochu univerzální kalendář, který obsahuje deníkové záznamy jedné netopýří samičky, a tak trochu zápisník s řadou námětů na pozorování a pokusy v přírodě na každý měsíc roku,“ říká Eva Cepáková, jedna z autorek publikace.
„Bohužel, v důsledku stávajících epidemiologických opatření zatím není možné rozdávat tento materiál osobně v tištěné podobě během veřejných akcí ani programů pro školy, jak bylo původně v plánu. Proto jsme připravili jeho internetovou verzi, která je od března volně přístupná všem zájemcům na našem popularizačním webu napude.sousednetopyr.cz. A k tomu bude pro zpestření zároveň probíhat celoroční soutěž,“ doplnila Cepáková.
Pokud se chcete soutěže zúčastnit, sledujte stránky napude.sousednetopyr.cz nebo facebookový profil „Náš soused netopýr“. https://www.facebook.com/N%C3%A1%C5%A1-soused-netop%C3%BDr-171360319585145
Tam najdete v průběhu celého roku soutěžní zadání a výzvu ke sdílení svých zážitků, pozorování a pokusů. Ze zaslaných příspěvků vylosují organizátoři za každý měsíc výherce, který získá malou netopýří odměnu.
„Akci Netopýří rok plný dobrodružství zahajujeme nikoliv náhodou právě nyní, v březnu. V tomto měsíci se totiž naši netopýři postupně probouzejí po dlouhém zimním spánku, vyletují ze svých zimovišť, snaží se ulovit něco k snědku, stěhují se postupně do svých letních úkrytů a připravují se na porody a odchov mláďat. Zkrátka – začíná právě jejich aktivní sezóna,“ vysvětlila další z autorek, Petra Schnitzerová.
Stejně tak se probouzí i příroda všude kolem, a proto je nejvyšší čas vyrazit ven – pozorovat, poznávat, fotografovat, zakreslovat, zapisovat, vyrábět. A zážitky z těchto malých dobrodružství, která můžeme zažít kdekoliv v našem nejbližším okolí – na zahradě, v lese za domem, ale třeba i na panelovém sídlišti – sdílet s ostatními. Ač se to na první pohled nezdá, i takto můžeme přispět k ochraně přírody kolem nás. A to je nakonec i jedním z hlavních cílů celé této akce.
Aktivity v rámci „Netopýřího roku“ probíhají díky projektu „Skrytý život v památkách – výpravy za tajemstvím létajících savců“, který finančně podpořily SFŽP ČR a MŽP.
Česká společnost pro ochranu netopýrů
http://www.ceson.org