CoderDojo je celosvětová organizace založená na dobrovolné spolupráci s cílem rozšířit logické myšlení zábavnými formami u dětí a mladistvých. Vznikla v roce 2011 v Irsku a dnes celosvětově čítá na 2 400 klubů programování, kódování i robotiky otevřených všem IT nadšencům. V České republice působí od roku 2017 aktivně 12 lokálních klubů. Ambasadorem projektu je pan europoslanec RNDr. Luděk Niedermayer.

    Jeden z klubů se nachází i ve východočeském Náchodě, kde mentor Petr Lhotský podporuje děti v rozvoji programování již pátým rokem a už počtvrté pro ně naplánoval také bezplatnou prázdninovou aktivitu. Šlo o příměstský tábor s čtyřdenním programem, který byl výjimečný hlavně svými rozmanitými aktivitami s hosty z různých informatických oborů. Každý z účastníků si našel téma, které ho zajímá nejvíce, a poznal, jaké cesty existují k jeho probádání, což je výborný námět, jak mimo jiné využít čas letních prázdnin.

    Začátek prvního dne jsme využili ke zopakování základních IT pojmů a poté se k nám online formou připojili hned dva hosté se svými workshopy. Martin Kasala, Microsoft Learn Student Ambassador, představil možnosti prezentování v aplikaci Sway a její úzké propojení se službou Forms. Organizace prg.ai si pak nachystala přednášku ohledně umělé inteligence a ukázala nám další užitečné podklady, jako je třeba Elements of AI, jež ještě dále využijeme. V závěru prvního dne účastníci programovali a řešili různé příběhy v Minecraft: Education Edition.

    Druhý den tábora spočíval z velké míry v 3D tisku, a to od návrhu vlastního modelu v aplikaci Autodesk Tinkercad až po fyzické složení 3D tiskáren od Prusa Research. To vše s praktickými ukázkami měla pro děti připravené organizace Edutime, díky níž si děti odnesly vlastnoručně navržené visačky na klíče. Zbytek dne se věnoval dalšímu důležitému tématu Power Platform, a tedy i obecně novému směru programování. Takzvané low-code/no-code aplikace jsou čím dál běžnější a protože členy připravujeme na budoucnost, byla by chyba si je nezkusit vytvořit.

    Neméně zajímavý byl i třetí den, kdy jsme se dopoledne spojili s firmou Ylands, abychom si naprogramovali vlastní hru po stránce grafické i logické v Ylands EDU. Jde o novou bezplatnou aplikaci, která vyniká zejména množstvím možností při návrhu mapy prostředí i při definování skriptů, totiž chování jednotlivých objektů. Odpolední program měl potom nachystaný mentor nejnovější náchodské skupiny Jakub Syrovátka a jelikož je zároveň jedním z členů vítězné skupiny Noci filmových nadějí, šlo o postprodukci videí v DaVinci Resolve, střih, klíčování, efekty a jiné.

    Čtvrtý den tábora byl nejnabitější a měli jsme co dělat, abychom vše stihli. Nejprve Martin Balcar předvedl ostatním své projekty v jazyku Java, jemuž se sám věnuje. Poté se k nám připojili hosté z BotFactory s.r.o. se svým workshopem o CoSpaces Edu, kde je možné programovat celé světy pro virtuální realitu. Následně děti prezentovaly novinky v IT, o něž se zajímají, a v závěru nás jako pokaždé navštívil webový vývojář Adam Baničević se svým příkladem v jazycích JS a PHP a s prázdninovou výzvou.

    Byly to čtyři dny plné nových poznání a je na dětech, jakým směrem se budou chtít při našich pravidelných schůzkách od podzimu dále věnovat. CoderDojo je tu od toho, aby jim podalo pomocnou ruku, aby je nasměrovalo, a v konečném důsledku podporovalo jejich rozvoj v tom, co je baví a zároveň je přínosné.

    Petr Lhotský

    Autor