Junák – český skaut, největší výchovná organizace pro děti a mladé lidi v zemi, zve do svých řad ukrajinské holky a kluky, kteří do Česka uprchli před válkou, a spouští systematickou podporu integrace. Skautský oddíl může uprchlickým dětem nabídnout to, co dětem zdejším, tedy dobrodružství, dobrou partu kamarádů a bezpečné prostředí. Řada skautských oddílů již několik týdnů dětem z Ukrajiny nabízí možnost zapojit se do programu.

    Pro orientaci ukrajinských rodičů i starších kluků a holek připravili skauti specializovaný web www.skaut.cz/zvemedoskautu, kde se v ukrajinštině i češtině dozví základní informace o skautingu i o způsobu, jakým mohou oddíl ve svém okolí vyhledat.
    Skautští oddíloví vedoucí mají pak k dispozici podpůrné materiály, metodiku, diskuzní fórum pro sdílení zkušeností i zásobárnu vhodných aktivit na první schůzky či výpravy. Organizace plánuje i finanční podporu oddílů, které s integračními aktivitami budou mít zvýšené náklady. Jednotlivé kroky konzultuje jak s odborníky (Meta, Centrum Locika), tak s ukrajinskými skauty.

    „Klukům a holkám, kteří k nám uprchli z Ukrajiny, umíme nabídnout bezpečné prostředí a přidat jim do života trochu radosti a jistoty. Nabízíme činnost, při které mohou zapomenout na prožité náročné situace a potkají dobré přátele. Skauti a skautky jsou zvyklí podat pomocnou ruku a nebojí se výzev. I pokud zrovna nebudou rozumět každému slovu, poradí si,” vysvětluje místostarostka českých skautů Barbora Tichavová, která má oblast podpory ukrajinských dětí na starost.

    Skauting může pro kluky a holky z Ukrajiny představovat příležitost seznámit se, poznávat český jazyk i českou kulturu, přírodu a společnost. Skautští vedoucí mají vzdělání i potřebné zkušenosti a budou vstřícnými průvodci. Zapojení kluků a holek z Ukrajiny může být ale příležitostí i pro skautské oddíly samotné: mohou tak aktivizovat bývalé členy nebo příznivce, a najít tak do budoucna další dospělé dobrovolníky.

    Vzhledem k dlouhodobému obrovskému zájmu české společnosti o skauting bude pro mnohé oddíly těžké nebo nemožné přijmout nové členy z řad ukrajinských dětí, záleží vždy na možnostech a kapacitách na jednotlivých místech. Budou ale obvykle umět doporučit jiný oddíl v okolí nebo například ukrajinským dětem nabídnou jako volnočasovou aktivitu nepravidelný program.

    Desítky skautských oddílů se podpoře a pomoci věnují již od počátku ruské agrese na Ukrajině. Pořádají materiální sbírky, benefiční akce, vyučují češtinu, poskytují prostory svých kluboven či základen nebo pracují jako dobrovolníci v asistenčních centrech a na řadě dalších míst. Přehled skautské pomoci najdete na www.skaut.cz/pomahameukrajine

    „Současnou situaci jako skauti považujeme za příležitost dostát skautskému slibu a zákonu a vytvářet o trochu lepší svět pro ty, kteří k nám uprchli před krutostí a utrpením. Je pravděpodobné, že se ve veřejném prostoru bude objevovat stále více zjednodušování a snahy zbavit válečné uprchlíky lidského rozměru. Podle našeho názoru je nutné nezapomenout na to zásadní: jde o rodiny, které ztratily možnost žít svobodně život jako doposud. A jde o kluky a holky, kteří opustili svůj domov, bojí se o své blízké, přišli o oblíbená místa, přátele a svoje kořeny. Jde o lidské osudy, které my můžeme velmi konkrétně zlepšit,” uzavírá skautská tisková mluvčí Barbora Trojak.

     

    Autor