Ve čtvrtek 23. června začíná v pražském Domě ochránců přírody (Michelská 5) první letošní výstava „Rané třešně starých odrůd“. Pořadatelem je Český svaz ochránců přírody. Součástí doprovodného programu jsou pěstitelské přednášky, seznámení s odrůdami v záchranném sortimentu a tradiční metody zpracování ovoce. Tentokrát se zaměříme na domácí třešňový džem. Výstava potrvá jen do soboty 25. června 2022.
Obdivovatelé starých odrůd si mohou prohlédnout mezi jinými třešněmi také původní české odrůdy – Doupovskou, Klecanskou, Litoměřickou, Žalanku či pestrou Vlkovu srdcovku, které vyzrály v třešňových alejích či genofondových sadech do šťavnatých chutí. Žalanka a Litoměřická jsou původem z Českého Středohoří a bývají v krajině nalezeny jen výjimečně. Dozrávají ve druhé polovině června okolo letního slunovratu. Plody Žalanky jsou tmavé srdcovky, sice menší, ale výborné chuti. Při plné zralosti se vybarvují téměř do čokoládové barvy. Naproti tomu dužnina Litoměřické je protkaná světlými vlákny, která někdy mramorově prosvítají až na povrch. Její chuť je výborná, příjemně kořenitá, sladkokyselá.
Na výstavě budou zastoupeny už i později zrající chrupky, jako je Troprichterova či Schneiderova. Sezóna třešní letos začala dříve a je v plném proudu.
Podaří se nám i letos odhalit některou ze zapomenutých odrůd?
Máte na zahradě či ve vašem okolí některou z odrůd, například: Buketova, Královská, Naršanská, Plotišťská, Uherská měkká? Chcete se podílet na jejich záchraně? Vezměte je s sebou. I vaše vzorky se mohou vyjímat na výstavě!
Nedílnou součástí výstavy je totiž také pomologická poradna. Máte jedinečnou možnost určení vaší staré odrůdy. Po celou dobu výstavy budou přítomni pomologové, kteří vám mohou určit donesený vzorek či poradit ohledně pěstování, chorob či škůdců červených peckovin. Můžete přinášet vzorky starých odrůd třešní na určení v počtu cca 20 ks se stopkami a ideálně i větvičku s listy.
Výstava se koná v rámci odborného programu ČSOP Oživení starých odrůd. Tento celostátní program je zaměřen na vyhledávání starých odrůd ovocných stromů a jejich záchranu. Informace o starých ovocných odrůdách i genofondových plochách, na kterých je zachraňujeme, průběžně publikujeme na www.stareodrudy.cz.
Termíny výstav nejdete ZDE
Program je realizován s finanční podporou Ministerstva zemědělství a Hl. m. Prahy. Lesy České republiky, s. p., jsou generálním partnerem Národního programu Ochrana biodiverzity. Společnost Net4Gas je generálním partnerem ČSOP. Na konání cyklu výstav v Domě ochránců přírody dále přispívá Městská část Praha 4.
Zařadil: -maj-