Českou radu dětí a mládeže (ČRDM) má i v následujících třech letech vést její současný předseda Aleš Sedláček. Rozhodli o tom svými hlasy delegáti a delegátky 58. Valného shromáždění ČRDM, konaného 23. listopadu 2023. Odhlasovali rovněž složení nového, dvanáctičlenného Představenstva ČRDM. Z jejich vůle také rozšířila řady členských organizací České rady dětí a mládeže Českomoravská myslivecká jednota, z. s. Vyslechli též závěrečné informace „starého“ Představenstva včetně hospodářských a schválili i dokumenty potřebné pro standardní fungování České rady – jednalo se například o návrh rozpočtu ČRDM na rok 2024, upravený rozpočet za letošek nebo schválení (stávající) výše členských poplatků v příštím roce.
Volba předsedy nepřinesla žádné překvapení, neboť Aleš Sedláček (Liga lesní moudrosti) neměl protikandidáta, a navíc se počtem spolků, jež ho nominovaly, i hlasováním o něm znovu ukázalo, že se těší velmi široké, autentické podpoře ze strany členských organizací. Ještě před svým jednomyslným zvolením se k přítomným obrátil s „kandidátskou“ řečí. V ní kromě jiného znovu upozornil na potřebu ČRDM hledat a nalézt jeho budoucího nástupce, nástupkyni. Porovnáním s dalšími oblastmi a výsečemi společenského a politického života, v nichž se pohybuje, pak Aleš Sedláček vyzdvihl přednosti týmové práce, potažmo hodnotového prostředí utvářeného Českou radou dětí a mládeže a její Kanceláří vedenou Ondřejem Šejtkou.
„Jsme opravdu hodně jedineční, jak v tom prostředí jiných světů, tak i třeba podobných střešních organizací – a je to velká radost tady v tom prostředí být a podporovat ono vzájemné učení se. Velmi si cením toho, že třeba i velké organizace, které mají ten aparát, mají tu kapacitu na to, aby tu cestu prošlapávaly, tak ji prošlapávají s vizí, že ji prošlapávají pro nás všechny. Poskytnou svoje lidi do Představenstva, do pracovních skupin anebo poskytnou i svoje kontakty, které mají, pro to, aby se věc vyřešila společně. A v tom je naše velká síla a konkurenční výhoda oproti těm jiný ‚střechám‘, se kterými přicházím do styku,“ zobecnil Aleš Sedláček.
Stejně unisono jako předsedu odhlasovali delegáti i nové Představenstvo v podobě předložené Alešem Sedláčkem. Za povšimnutí možná stojí, jak složení Představenstva odráží rozmanitost členských organizací ČRDM – 1. místopředseda: Tomáš Hurt (Asociace turistických oddílů mládeže), místopředseda: Michal Tarant (Junák – český skaut, z. s.), členové: Jakubu Fraj (zástupce krajských rad dětí a mládeže), Michal Truhlář (zástupce krajských rad dětí a mládeže), Jakub Sotl (Klub Pathfinder z. s.), Vlastmil Jura (Mladí chovatelé, z. s., Projekt Odysea, z. s.), Stanislava Kantorová (Duha – sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi), Matěj Zíka (Pionýr, z. s.), Kristýna Jelínková (Junák – český skaut, z. s.), Pavel Linzer (MOB – Mladí občané, z. s.), Dominika Petrusová (Česká tábornická unie z. s.) a Nikola Fenclová (Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska).
Pokud jde o nový spolek, přijetím Českomoravské myslivecké jednoty (ČMMJ) vzrostl počet členských organizací ČRDM aktuálně na 107. (Počet členů je v čase proměnlivý, a to oběma směry.) Z podkladových materiálů k VS vyplývá, že ČMMJ vznikla v r. 1992 „za účelem ochrany myslivosti, přírody a krajiny a v ní volně žijící zvěře, životního prostředí, ochrany ohrožených nebo zraněných živočichů a za účelem práce s dětmi a mládeží“. V daném případě se jedná de facto o dětskou, respektive mládežnickou sekci jednoty, jež se účastní pravidelné činnosti, podobně jako je tomu například u hasičů. K motivaci přihlášení do ČRDM jednota mj. uvedla rozšíření možnosti aktivit pro děti včetně vzdělávacích, spojení sil při jejich organizování a provázanost s dalšími podobnými volnočasovými uskupeními.
Jen pro úplnost, VS ČRDM hlasovalo ještě o přihláškách Dětského spolku Křemílek a Nekrachni, z. ú., delegáti se však z různých důvodů vyslovili proti jejich přijetí.
Informační blok na valných shromážděních tradičně seznamuje přítomné s aktivitami vyvíjenými Českou radou a s momentálním stavem toho kterého projektu, snahy či záměru. Nejinak tomu bylo na 58. VS ČRDM, přičemž se vedení České rady zmínilo o tzv. dětském certifikátu (registr sexuálních deliktů při práci s mládeží), kde se jako problematické jeví definovat práci s mládeží, o novele hygienické vyhlášky, kde je snaha odstranit nepotřebné regulace, o problematice vypouštění odpadních vod na táborech či o Šablonách pro NNO 2024. Ekonomka ČRDM Marie Konečná předestřela čerpání rozpočtu ČRDM ke konci října, a delegáti tudíž odhlasovali upravený rozpočet na letošní rok. Ondřej Šejtka připomněl projekt Darujeme kroužky dětem, díky němuž mohou na volnočasové aktivity svých dětí „dosáhnout“ i rodiny ve finanční tísni, a projekt 72 hodin, do něhož se letos zapojilo v 560 projektech 28 000 účastníků a další 3 000 si vyzkoušelo výzvy. Představil rovněž aktivity spjaté s Evropskou kartou mládeže EYCA. Zprávu o činnosti Kontrolní komise ČRDM přednesla její předsedkyně Jana Stibralová. Zpráva vyzněla příznivě, neboť komise se nepotýkala s problémy a konstatovala, že její doporučení byla Českou radou zohledněna.
Projekt Skeleton ESO, prezentovaný Tomášem Hurtem, si mohu zájemci v listopadu a prosinci vyzkoušet zdarma; chystá se též registrační systém pro spolky. Vlastimil Jura nastínil, jaké kurzy a zkoušky čekají na frekventanty Vzdělávaček a pohovořil o soutěžní přehlídce projektů Brána k druhým. Pavel Linzer se zase zmínil o nedávném Republikovém fóru parlamentů dětí a mládeže a spolu s Kristýnou Jelínkovou a Markem Krajčim o některých aktivitách vyvíjených na v oblasti zahraničních vztahů a spolupráce ČRDM (namátkou Mladé delegátky do OSN, aktivní zastoupení v Evropském fóru mládeže, mladí delegáti Strukturovaného dialogu na mezinárodní konferenci ve Španělsku, plánovaný rozvoj česko-saské mezinárodní spolupráce apod.).
Michal Tarant představil aktivity týkající se zapojení ČRDM do Partnerství pro vzdělávání 2030+ (následně proběhlo úspěšné hlasování o podoře Návrhu na posílení systému vedení a podpory mateřských a základních škol v ČR) a přiblížil i program Spravedlivá transformace. Ondřej Šejtka prezentoval zasedací místnost SENNO v přízemí domu, kde sídlí mj. i ČRDM, a Pavla Pokorná informovala delegáty o chystaném Národní plánu obnovy přírody a o tom, že by bylo vhodné, aby se dětské a mládežnické organizace snažily do příprav a realizace zapojit (i zde se úspěšně hlasovalo o příslušných usneseních navržených Hnutím Brontosaurus).
Osmapadesáté Valné shromáždění ČRDM, je ž se konalo v zasedací místnosti SMOSK (Správa majetku odborových svazů kultury) v centru Prahy, trvalo dvě a půl hodiny a zúčastnily se ho zhruba tři desítky lidí. Vzdor nabitému programu bylo jednání klidné, věcné a dělné a probíhalo v přívětivé atmosféře.
Zařadil: -maj-