Prvního dubna je Mezinárodní den ptactva. A my jej společně oslavíme ve velkém stylu. A to zcela NOVÝM PTAČÍM PARKEM! Ne, tohle není apríl, skutečně ani ne po roce otevíráme další, již šestý ptačí park ČSO.
S výkupem nových pozemků však potřebujeme vaši pomoc, za kterou předem srdečně děkujeme a věříme, že společně nový ptačí ráj vytvoříme.
Šestý ptačí park Rzy je tady!
samém srdci Pardubického kraje je překrásné místo…
místo téměř tak jedinečné, jako je slavný pardubický perník… (alespoň pro východočeské milovníky ptáků),
… místo, které je už nyní plné života…
… ale může ještě více rozkvést, až jej společně přeměníme v ptačí park…
… abychom jej zachovali pro další generace ptáků i lidí…
… protože bez pomoci tento ptačí ráj postupně zanikne!
Unikátní lokalita díky nefunkčnímu rybníku
V nivě říčky Loučná, mezi obcemi Rzy, Dobříkov a Drobná se nachází území plné vody a luk, které obzvláště v létě působí jako oáza ve zbytku vyprahlé země. Srdce parku totiž tvoří mokřad o rozloze asi 20 ha.
Jde o dno bývalého rybníku, nyní zvaného Rzovák, který byl původně plánovaný jako chovný rybník. Nešel však nikdy zcela vypustit, což znemožňovalo výlov a jeho údržbu, a tak měl v druhé polovině minulého století zaniknout. Ale nezanikl. Zároveň okolí rybníku nemohlo být zcela odvodněno, a tak tady nikdy nevznikla trvalá pole.
Vodní plocha je mělká, proměnlivá podle intenzity srážek během roku. Díky těmto podmínkám vznikla výjimečná lokalita, která je magnetem zejména pro mokřadní ptáky.
Velmi cenná je především mokřadní vegetace obklopující rybník, rozsáhlé rákosiny se zde střídají s ostřicovými porosty, které na několika místech postupně přecházejí do zamokřených luk. Tato místa jsou vyhledávaným hnízdištěm vzácných druhů ptáků a domovem mnoha druhů obojživelníků.
Množství druhů ptáků, které zde bylo pozorováno, je impozantní. V roce 2023 jsme zaznamenali 155 druhů, celkový počet pozorovaných druhů ptáků je už 204. Přímo v mokřadu a jeho bezprostředním okolí hnízdí více než sto druhů, mezi nimi i vzácné a zvláště chráněné druhy jako je např. čírka obecná, lžičák pestrý, jeřáb popelavý, polák velký, čejka chocholatá, chřástal kropenatý, moudivláček lužní, slavík modráček a mnoho dalších. Dříve zde hnízdila velká populace racků chechtavých a potápek černokrkých.
Výjimečnost této lokalita umocňuje návštěva kulíka pacifického, který zde byl v roce 2021 pozorován vůbec poprvé na území ČR. A dodnes zůstávají Rzy jeho jedinou tahovou zastávkou v Česku.
Tento mokřadní ráj ale zaniká.
Zachráníme jej společně?
Tato ornitologicky unikátní lokalita se bohužel postupně zhoršuje. Proto chceme právě teď získat pozemky do vlastnictví ČSO. Hrajeme totiž doslova o čas!
Soupeřem se nám stává zejména přirozená sukcese, kdy dochází k zarůstání lokality dřevinami, vysychání mokřadu a jeho postupnému zazemňování. Klesá i kvalita vody, množství potravy a rozšiřuje se rákosí. Tím ubývá prostředí vhodné pro mnoho mokřadních a lučních druhů ptáků. Dřívější početná kolonie racků chechtavých a potápek černokrkých z lokality už zcela vymizela.
První kroky k záchraně jsme již učinili
První kroky jsme již podnikli, protože jsme se zde prostřednictvím naší Východočeské pobočky zasadili před několika lety o vyhlášení Přechodně chráněné plochy (PCHP). V lokalitě se tak např. nemohou používat meliorační opatření, hnojiva, pesticidy ani lovit. Toto opatření, jak již název napovídá, je však pouze přechodné.
A to k záchraně této cenné lokality nestačí. Chceme ji tedy získat do vlastnictví ČSO, abychom zajistili ochranu trvalou prostřednictvím vyhlášení ptačího parku. První příležitost ke koupi 1,6 ha se nám naskytla už loni, a tak jsme neváhali a pozemky vykoupili z rezerv vytvořených díky pravidelným dárcům.
Pomůžete nám s dalšími pozemky a jejich následnou údržbou?
V této ornitologicky výjimečné východočeské lokalitě můžeme právě teď získat další pozemky do vlastnictví ČSO. Založíme tak první ptačí park s větší a trvalou vodní plochou.
Pozemky o rozloze téměř 5 ha za 1,2 mil. Kč můžeme vykoupit již v průběhu letošního jara.
Jak darovat finanční prostředky najdete na:
Celý článek si můžete dočíst na: