Reuse dny 2024 (foto archiv ČRA)
    Reuse dny 2024 (foto archiv ČRA)

    Celkové množství odpadu generovaného na území České republiky meziročně stoupá, zároveň stále velmi frekventovanou cestou jeho likvidace je proces skládkování, který má negativní vliv na životní prostředí i lidské zdraví. Česká rozvojová agentura (ČRA) proto podpořila projekt, jehož hlavní náplní je pořádání tzv. Reuse dnů. Jde o typ jednodenní edukativně-osvětové komunitní akce, která si klade za cíl spojit teorii s praxí v tématu předcházení vzniku odpadu, udržitelných spotřebních návyků a ochrany životního prostředí.

    Reuse dny 2024 (foto archiv ČRA)
    Reuse dny 2024 (foto archiv ČRA)

    Záměr projektu reaguje na klimatickou změnu a s ní spojenou problematiku odpadů a prohlubování sociálních rozdílů a chudoby. Reuse je účinný nástroj cirkulární ekonomiky, který nabízí řešení zvyšující komunitní odolnost tím, že se již vyrobené a nepotřebné věci vrátí zpět do oběhu, a podpoří tak v komunitě sociálně potřebné skupiny. Revidovaná evropská rámcová směrnice o odpadech vybízí členské státy k podpoře opětovného použití a oprav vhodných vyřazených výrobků nebo jejich částí, a to konkrétně prostřednictvím opatření jako je vznik center pro opravy a opětovné použití (reuse center). Dále stanovuje, že se příprava na opětovné použití a recyklace komunálního odpadu do roku 2025 zvýší na minimálně 55 %, do roku 2030 na 60 % a do roku 2035 na 65 % hmotnosti, přičemž se relevantně zvýší poplatky za skládkování. Tyto cíle se promítají do fungování municipalit, které jsou zodpovědné se nakládání s odpady a řeší zvyšující se finanční zátěž. Cirkulární ekonomika, která podporuje opětovné použití, opravu a přepracování materiálů namísto jejich likvidace, nabízí řešení ve formě nové a udržitelné koncepce, která nejen šetří životní prostředí, ale má velmi znatelný prosociální efekt v komunitách.

    Reuse dny 2024 (foto archiv ČRA)
    Reuse dny 2024 (foto archiv ČRA)

    „Nepostradatelnou součástí komplexního přístupu České republiky k tématu předcházení vzniku odpadu a ochrany životního prostředí je edukace a osvěta široké veřejnosti i klíčových zapojených stakeholderů (zainteresovaných osob, pozn. red.) docílení systémové změny. Reuse federace dlouhodobě usiluje o popularizaci a osvětu tématu reuse, jakožto účinného nástroje ochrany klimatu. Edukaci vnímáme jako nepostradatelný nástroj pro docílení transformace ve společnosti,“ říká Zuzana Kuberová z Reuse federace. Cílem projektu je oslovit veřejnost napříč kraji České republiky a realizovat Reuse dny v deseti vybraných městech. Samotná iniciativa poskytuje možnost užitečně využít nepotřebné předměty z domácnosti a dát jim druhou šanci. Během akce „Reuse den“ mají účastníci možnost přinést nepotřebné věci k darování nebo si odnést něco nového pro sebe. Současně se mohou zúčastnit vzdělávacích workshopů a přednášek.

    Reuse dny 2024 (foto archiv ČRA)
    Reuse dny 2024 (foto archiv ČRA)

    Benefitem konání této akce je praktická ukázka pozitivního postoje k udržitelnosti skrze cirkulaci věcí a edukaci o hodnotě a opravitelnosti věcí, tedy tématu, které je ve společnosti velmi pozitivně vnímáno. „Jedná se o typ akce, která je extrémně populární; na základě statistik z předchozích konání, která byla pilotně uspořádána v Praze, lze deklarovat, že se počty účastníků mohou pohybovat až v počtu vyšších stovek, množství přineseného textilu se pohybuje kolem 1500 kg textilu, knih 500 kusů, přičemž 85 % předmětů bývá rozebráno v rámci akce a o zbytek se postarají zapojené místní organizace,“ dodáva Zuzana Kuberová.

    4. října proběhl Reuse den v Poděbradech, kde se kromě výměny předmětů mezi návštěvníky akce uskutečnily inspirativní přednášky, kreativní workshopy i výstava od organizace Na Zemi. Akci pořádalo město Poděbrady společně s Českou federací nábytkových bank a reuse center a organizací Swap Prague, z.s., za podpory České rozvojové agentury. 12. října pak další Reuse den proběhl v Jaroměři v prostoru pevnosti Josefov. Poslední letošní Reuse den bude pořádán v Olomouci v rámci akce Design dny Olomouc 2.listopadu.

    Reuse dny 2024 (foto archiv ČRA)
    Reuse dny 2024 (foto archiv ČRA)

    Realizátorem projektu je Reuse federace, která se zabývá rozvojem sítě reuse center a nábytkových bank napříč ČR. „Tvoříme platformu, na které aktivní provozovatelé mohou síťovat, vzájemně podpořit své fungování a propojit se s experty z oboru. Federace mapuje a propojuje reuse centra a nábytkové banky v regionech, iniciuje rozvoj dalších v kooperaci s lokálními zástupci měst a krajů. Cílíme na osvětu o reuse tématice směrem k místním samosprávám, veřejnosti i soukromému sektoru. Důležitým prvkem je i sběr dat z provozů, iniciace osvětových kampaní a rozvoj tématu reuse v ČR, čímž se Federace snaží komunikovat potřeby a důležitost reuse center a nábytkových bank před státní správou a lokálními samosprávami,“ doplňuje Zuzana Kuberová.

    Partnerem projektu je společnost Swap Prague, která se zaměřuje na edukaci udržitelných spotřebních návyků společnosti. Inspiruje a edukuje, jak nepotřebné oblečení, knihy nebo domácí potřeby nabídnout dál, vyměnit je za jiné, a tím šetřit životní prostředí. Cílovou skupinou, se kterou Swap Prague dlouhodobě spolupracuje, jsou kromě široké veřejnosti také studenti středních škol, které prostřednictvím přednášek a workshopů, týkajících se tématu cirkulární ekonomiky Swap Prague aktivizuje a vede k pozitivní změně směrem k udržitelným spotřebním návykům.


    Možnost podívat se na všechny Reuse dny je na stránkách https://reusedny.cz/Fotoalbum


    Zařadil: -maj-

     

    Autoři