„Tábory v mém případě patří k letním měsícům úplně automaticky. Nejdříve jsem je měl tu možnost zažívat jako účastník, následně jako rádce, vůdce či hlavní vedoucí. Každá z těchto rolí mi na prázdninový pobyt v přírodě umožnila nahlížet z jiné perspektivy. A tábory mi přinesly přátele na celý život,“ zamýšlí se Jakub Fraj, mj. člen Představenstva České rady dětí a mládeže (ČRDM), ve svém úvodníku k třetímu letošnímu číslu časopisu Archa. Jeho téma zní „Prázdninový mezičas“ a věnováno je letnímu období, které, jak autor dále připomíná, představuje vyvrcholení celoroční činnosti většiny organizací programově zaměřených na práci ve prospěch naší nejmladší generace.
Na obsahu nové Archy se tematickými příspěvky podílely Sdružení Roztoč, INEX, Royal Rangers, Dorostová unie, Česká tábornická unie, spolek Duhové prázdniny, Pionýrská skupina M. Očadlíka, Středisko volného času TYMY, Asociace TOM, Hnutí Brontosaurus, Český svaz chovatelů, Mladí chovatelé zvířat, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska (SH ČMS) či vodní skauti.
„Postupně jsme navštívili Monako, tam jsme se postavili na start Velké ceny, Francii, kde jsme všemi póry nasávali výtvarné umění a sami si jej zkusili, v Nepálu jsme po nemalých útrapách zdolali Sagarmáthu, horu nám známou jako Mount Everest. V USA jsme natočili několik oscarových filmů, o kterých zajisté ještě uslyšíme, v Kanadě jsme během sklizně javorového sirupu zavařili Sugar machine, velice zajímavý kanadský vynález. Poté jsme si prošli čínskou Hedvábnou stezku, ze které jsme si přinesli užitečný suvenýr; už méně příjemná byla návštěva Papui Nové Guineji, kde jsme strávili noc v pralese bez spacáků, jídla a jiných samozřejmostí naší civilizace. Zachránil nás ale úprk do Švédska a jejich pověstné švédské stoly,“ lze se kupříkladu dočíst v článku Tábor v pohybu od valašskomeziříčských tomíků (TOM Zlaté šípy).
Trochu jiný odstín prázdnin zase nabídli dobrovolní hasiči, o jejichž výpravě na prosluněný jih Evropy reportovala Jaroslava Čečrdlová ze SH ČMS (Ciao, ciao, Italia!): „Závěrem musíme dodat, že česká reprezentace slavila obrovské sportovní úspěchy, když dívky z Pískové Lhoty udržely sérii medailových úspěchů zahájenou již v roce 2015 v polském městě Opole. V Itálii vybojovaly zlato a chlapci ze stejného sboru dobrovolných hasičů obsadili ve své kategorii bronzovou příčku. Bludovští hasiči se nenechali zahanbit a umístili se na 7. a 12. místě.“
A do třetice ocituji z příspěvku Pro diváky blízka, z dálky, jímž redakci obeslalo pražské Sdružení Roztoč. Markéta Kratochvílová píše: „Naše Sdružení Roztoč pořádá každý rok jeden pobytový tábor a k tomu několik příměstských táborů. Letos jsme pořádali příměstské tábory tři, z nichž dva jsme udělali ve stejném termínu. Jednalo se o tábor akrobatický, který byl veden v umělecko-pohybovém duchu, a tábor loutkářský, kde se děti věnovaly výrobě loutek, kostýmu, práci s příběhy a tvoření divadelního kusu. Oba tábory vedli lektoři, kteří se svým disciplínám (ať už loutkám, divadlu anebo akrobacii) věnují i profesionálně.“
Co Vám dalo letošní léto – a Vy jemu? Na tuto anketní otázku odpověděli horolezec, běžec a skialpinista Radoslav Groh a herečka, režisérka a herní specialistka Michaela Váňová – a já jim za jejich ochotu touto cestou ještě jednou děkuji.
Ačkoli jsem obsah Archy ještě ani zdaleka nevyčerpal, obávám se, že Vaši čtenářskou trpělivost bych už možná pomalu mohl… Takže: Archa v elektronické „listovací“ verzi je Vám k diposzici hned pod tímto textem.
Píše se v tomto čísle Archy o Vás? Chcete-li, můžete si přidat odkaz na svůj web či blog…
Objednat nebo zrušit zasílání avíza na nově vyšlá čísla Archy lze prostřednictvím online formuláře
Aktuální číslo Archy ve formátu PDF je ke stažení zde.
Zařadil: -maj-