Vyšla předposlední letošní Archa. Jaká že je? Po čase opět mimořádně rozšířená o čtyři strany (má jich tedy 28), protože prázdninová, a táborová především. Její obsah je ostatně předznamenán již ústředním tématem: Prázdniny s bonusem.

    „Letošní prázdniny byly zase normální, bez covidové hrozby. Bez zvláštních regulací, testů, šťourání v nose, roušek, karantén, dezinfekce apod. Věnovali jsme se zkrátka tomu, co máme rádi – a mohli jsme to dělat naplno. Bonusem je nakonec i to, že jsme mohli stát uprostřed lesů, koukat na naši vlajku, jak stoupá na stožár, užívat si prázdniny s kamarády a cítit se na táboře bezpečně. O pár set kilometrů dál takové štěstí už osm měsíců bohužel nemají,“ napsal ve svém úvodníku ředitel Kanceláře České rady dětí a mládeže (ČRDM) Ondřej Šejtka.

    Když se ještě vrátím ke shora uvedené zmínce o větším počtu stran, jeho důvod je prostý a skrývá se v následujících názvech dětských a mládežnických organizací: KreBul, o. p. s., Sdružení Roztoč, z. s., Hnutí Brontosaurus, spolek KUŠ, Asociace debatních klubů, CoderDojo, Asociace TOM, Vodáci Odry a Olše, Junák – český skaut, Pionýr, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, SDH Hrdibořice, SDH Březnice, Duha, Česká tábornická unie, Hodina H, SVČ TYMY, Talnet… Všechny tyhle organizace totiž do Archy něčím přispěly.

    „Pravidelný nákup do kuchyně je rozšířen o nové položky jako zakysaná smetana, salko, banány, mandarinky, jahody, želatina, čokoláda na vaření, cukrářské piškoty a podobně. Na klasickém nákupu se většinou kuchař a zásobovač domluví poměrně jednoduše, zde však nastává nejeden problém. Seznam na nákup dortů totiž dost často u nás tvoří vedoucí z řad něžného pohlaví, na nákup ale vyráží většinou mužské osazenstvo. Porovnání seznamu s tím, co se posléze objeví ve spižírně, je proto někdy komické. Nevěřili byste, kolik výkladů mohou mít slova šlehačka, smetana, máslo či kakao,“ podává svědectví ze všednodenního táborového života Libor „Hromada lidí“ Staněk z České tábornické unie (Sladká tečka nakonec).

    „Ano, jsou neuvěřitelně skromní. Všichni přijeli s malým kufříkem na tři týdny. Do ciziny. Když vím, s jakými obřími zavazadly jezdí naši skauti, tak jsem jen kroutil nevěřícně hlavou. V půli tábora jsem proto jel pro ruční pračku, aby si aspoň děvčata mohla přeprat nějaké oblečení. Kluci to neřešili. Dovezli si pro celý tábor jeden badminton, dva balóny a nějaké tyče na kozácké hry. To bylo všechno, a dokázali si s tím vyhrát. A pořád něco dělali, vyráběli. I kluci třeba v poledním klidu háčkovali podložky, které ukrajinští vojáci používají k sednutí nebo podložení hlavy při odpočinku. A za všechno byli vděční. Vzájemně se obdarovávali věcmi, na které by se naše děti dívaly skrz prsty,“ říká v rozhovoru nadepsaném Skromnost a vděčnost dlouholetý vůdce blanenských skautů Jan Pořízek – Bobr na margo tábora ukrajinských skautů konaného v Česku.

    Pro jasnější představu o pestrosti táborového světa, o němž páté číslo letošní Archy hlavně pojednává, ještě jedna ukázka. Tentokrát jde o příměstský tábor s nabitým týdenním programem z nabídky organizace CoderDojo: „Náchodská část tábora ve zbylých dvou dnech přinesla vývoj herního projektu vzniklého z nápadu jednoho člena. Nejprve bylo potřeba nastínit vizi finální podoby, rozdělit si úkoly a pak už se všichni pustili do programování. Starší členové pomáhali mladším, pro které šlo o příležitost poznávat další možnosti JavaScriptu. Mimo to jsme si shrnuli novinky ve světě IT a členové se pochlubili vlastními projekty, které vytvářejí ve volném čase, ať už jde o Unity, Raspberyy PI či zkoušení JavaScriptových knihoven. Klobouk dolů, co dokáží vymyslet a vytvořit nad rámec jiných povinností,“ přispěl svojí trochou do mlýna šampion CoderDojo Náchod Petr Lhotský.

    Ačkoliv „pětka“ Archy převážnou část své kapacity skutečně věnuje prázdninovým ozvěnám, úplně beze zbytku přece jen ne. A tak si v ní můžete přečíst i to, jak si vedli mladí delegáti ČR do OSN Petr Linzer a Kryštof Stupka, či o tom, že Poslanecká sněmovna schválila volnočasovým organizacím pracujícím s dětmi 60 milionů korun na energie. Na předposlední stránce pak najdete i obvyklou rubriku Anketa. Anketní otázka zněla: Jaké bylo Vaše letošní léto? Odpovídali na ni muzejní edukátorka Barbara Valchářová a Dan Přibáň, cestovatel a dobrodruh. Oběma jim za jejich ochotu touto cestou ještě jednou děkuji.

    Už skoro není co dodat – snad jen to, že elektronická „listovací“ verze Archy jen připojena níže.

    Píše se v tomto čísle Archy o Vás? Chcete-li, můžete si přidat odkaz na svůj web či blog…

    Objednat nebo zrušit zasílání avíza na nově vyšlá čísla Archy lze prostřednictvím online formuláře

    Aktuální číslo Archy ve formátu PDF je ke stažení zde.

    Zařadil: -maj-

    Autor