Hledáte program na sobotu? Zúčastněte se Brdského stromsázení!
Zasaďte STROM uprostřed čarovné krajiny Padrťských plání v srdci bývalého vojenského prostoru Brdy! Zanechejte SVOU STOPU v brdské krajině! Stopu, která přetrvá po generace!
Sobota 17. září 2022
Zasaďte s vašimi blízkými či přáteli strom, na který se budete chodit hrdě dívat a SPOLEČNĚ pozorovat, jak roste! Celá akce, samotné sázení i celodenní program zaměřený na rodiny s dětmi, proběhnou v unikátní přírodě Padrtí. Využijte ojedinělou příležitost podívat se do míst, která byla pro veřejnost téměř půlstoletí uzavřena. Výhledy, které se návštěvníkům naskytnou, jsou ojedinělé.
PROČ NA PADRŤSKÝCH PLÁNÍCH?
Protože to je jedno z nejkrásnějších míst v celém Česku. A patrně nejméně známé, neboť celá oblast byla uzavřená. Výhledy, které se z padrťských luk, na nichž jsme akci připravili, účastníkům naskytnou, jsou úchvatné. V oblasti se nikdy intenzivně lesnicky ani zemědělsky nehospodařilo, krajina tak byla ponechána vlastnímu vývoji. Proto se v ní daří řadě chráněných rostlin a živočichů.
Padrtě, to je ale i pohnutá, v leckterých obdobích i rozporuplná, historie budování českého státu.
- Sobota 17. září 2022 na Padrťských pláních
Samotné sázení stromů se odehraje podél Altánské cesty v lokalitě zaniklé obce Přední Záběhlá na Padrťské pláni, kde bude na přilehlé louce připraven také pestrý doprovodný program. Další aleje pak budou vysázeny v okolí tohoto epicentra akce – na cyklostezce 2273 u Červeného lomu a naučné stezce kolem Padrťských rybníků u Zadní Zaběhlé. (Parkoviště bude umístěno do lokality Červený lom. Příjezd k Červenému lomu je od obce Nepomuk a Buková na kraji CHKO (Příbramsko) – mapa ZDE.)
Padrtě, to je ale i pohnutá, v leckterých obdobích i rozporuplná, historie budování českého státu.
Na okraji Padrťských plání se nacházely obce Přední a Zadní Záběhlá. Měly vlastní školu, hospodu, náves. Z nich bohužel už nic nezbylo, obce ustoupily po druhé světové válce vznikajícímu vojenskému újezdu. Jedním z hlavních důvodů vzniku újezdu byla potřeba vyčlenit v okolí Prahy, kde se rozbíhala výroba nových dalekonosných děl, prostory, v nichž se budou moci nové zbraně, potřebné pro obranu republiky, testovat a vyvíjet. Obyvatelé vysídlovaných vesnic dostali za vyvlastněné majetky odškodné a přestěhovali se do jiných koutů republiky.
Jediné, co z obou obcí přečkalo až do dnešních dnů, jsou desítky ovocných stromů, které zasadili původní obyvatelé.
A právě z roubů těchto stromů pocházejí stovky sazenic pro letošní Brdské stromsázení.
Skutečnost, že jsme použili k výsadbě alejí při Brdském stromsázení v maximální míře rouby jabloní, třešní a dalších ovocných stromů ze zaniklých obcí, je jedním ze symbolů této akce, ojedinělé jak náplní, tak i rozsahem.
Program dne, doprava na místo a další informace na webu akce: