Jako každoročně tak i letos se 11. listopadu sešli u vzpomínkové lavičky v žižkovském parčíku někteří současní i bývalí pracovníci Kanceláře České rady dětí a mládeže (ČRDM) a lidé s ní spjatí, aby si neokázalou pietou připomněli Den válečných veteránů. Na jejich počest před polednem zapálili čtyři svíčky a položili na lavičku kytici. Akce se kromě jiných zúčastnila i zastupitelka Prahy 3 Iva Vojtková a ředitel Kanceláře ČRDM Ondřej Šejtka.
„Je fajn, že je vidět čím dál tím víc lidí, kteří nosí vlčí mák, a to včetně mladých. Myslím, že vzory (k napodobení) jsou dnes vidět i ve sněmovně a že tento znak je dnes celkem běžný, což je dobře. V této souvislosti asi stojí za zmínku i to, že bylo nově otevřeno vojenské muzeum – a co jsem o něm zatím četl, tak jistě stojí za zhlédnutí,“ podotkl Ondřej Šejtka.
Dřevěnou vzpomínkovou lavičku instalovala před školou v Chelčického ulici ČRDM spolu s radnicí třetího pražského obvodu v roce 2015. Lavičku zdobí mj. vyrytý citát zesnulého válečného veterána nadpraporčíka Jiřího REGI Schamse: „Kdybys byl třeba jediný, kdo může či umí udělat, co je třeba, musíš to udělat…“
Vzpomínkové lavičky mají být podle idey spolku Military muzeum generála Sergěje Jana Ingra ve Vlkoši nejen trvalou připomínkou Dne veteránů, ale rovněž tragických osudů některých našich vojáků ze zahraničních misí. Muzeum v současnosti eviduje již přes stovku takovýchto laviček; ta žižkovská pod patronací České rady má evidenční číslo 10.
Den válečných veteránů – 11. listopad – se slaví celosvětově jako Den veteránů nebo Den vzpomínek. Od listopadu 2001 je tento významný den připomínán i v České republice.
Datum nebylo vybráno náhodně: 11. 11. 1918 bylo ve vlakovém voze v Le Francport u severofrancouzského města Compiègne podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem, jímž byly na západní frontě ukončeny boje 1. světové války.
Symbolem Dne veteránů se stal květ vlčího máku, jehož tradice zase odkazuje na slavnou báseň V polích flanderských. V roce 1915 ji napsal kanadský lékař a básník podplukovník John McCrae, sloužící během 1. světové války na západní frontě ve Flandrech v dnešní Belgii. Verši, v nichž kvetou divoce rostoucí máky, vyjádřil žal nad zabitými spolubojovníky.
Zařadil: -maj-