Na hradě Svojanov skončíl ve středu 4. srpna třetí ročník dětského mezinárodního tábora pro romské i neromské děti a děti zahraničních účastníků mezinárodní letní školy hlasu, kterou již mnoho let pořádá Ida Kelarová.
Netradiční tábor organizuje pardubické občanské sdružení Klub hurá kamarád, jehož snahou je pomáhat mladým lidem v obtížných životních situacích.
Hlavním cílem netradičního tábora je propojovat různé skupiny dětí i dospělých, bourat předsudky nejen mezi Romy a Neromy, ale také mezi příslušníky různých národností.
Letošního ročníku se účastní 27 dětí, z toho 7 romských (5 z nich patří mezi obyvatele dětského domova ve slovenském Liptovském Jánu), 3 děti zahraničních účastníků mezinárodní letní školy hlasu (2 ze Švýcarska, 1 z Izraele) a klienti Otevřeného klubu, což je jedno ze zařízení Klubu hurá kamarád, kde se s nimi celoročně pracuje.
Tábor byl zaměřen především na umělecké aktivity. Děti strávily většinu času pod dohledem odborných lektorů na výtvarných, hlasových a pohybových dílnách. Zároveň se učily například bubnovat, žonglovat nebo hrát divadlo.
Kromě uměleckých a tradičních táborových aktivit, jako je například koupání či sport, si děti užily také při dobývání hradu Svojanov. Tak se jmenovala celotáborová hra. Týmy byly sestaveny tak, aby v nich byli Romové spolu s Neromy, cizinci s Čechy. Aby měly děti šanci na úspěch, musely si v družstvech navzájem pomáhat.
Děti sklízely úspěchy i při několika veřejných vystoupeních, ať už šlo o samostatné nebo společné koncerty s pěveckým sborem Apsora a Idou Kelarovou na festivalu romské muziky Gypsy Celebration.
Občanské sdružení Klub hurá kamarád na tomto projektu spolupracuje s občanským sdružením MIRET (Mezinárodní iniciativa pro rozvoj etnické tvorby) a Idou Kelarovou, zpevačkou a pedagožkou romského původu, která již mnoho let pořádá hlasové dílny hojně navštěvované lidmi z celého světa. Spolu se svou romskou skupinou Romano Rat se zúčastnila mnoha etnických a mezinárodních hudebních festivalů, jako byl například prestižní WOMAD ve Španělsku. Působila ve Velké Británii, Francii, Dánsku, Norsku, koncertovala rovněž v USA či Mongolsku. V České republice, kam se po 15 letech vrátila, se rozhodla hledat etnickou kulturu naší země, pracovat s ní a přiblížit ji ostatním. Zaměřuje se na romskou kulturu, která je jí vlastní, spolupracuje s umělci z jiných zemí a národností a svou hudbou bourá předsudky v přístupu k Romům. Ida Kelarová má na svém kontě několik alb, dokumentárních filmů o hlasových dílnách, které pravidelně pořádá nejen u nás, ale i v zahraničí.