Vtipná podoba anonymu jako součást reklamy.

    Nejspíš se shodneme, že anonymy valná většina z nás v lásce nemá. Dokonce jsem se setkala s názorem, že anonym je vlastně každý, koho neznám osobně… Když jsem nad problémem začala chvíli dumat, usoudila jsem, že v dnešním elektronickém světě to s anonymy je hodně ošemetné. Je anonymem skutečně pouze ten, kdo neuvede své jméno? A co ten, kdo pro danou chvíli vystupuje pod jménem cizím, smyšleným? Vždyť založení e-mailové adresy na libovolné jméno trvá jen chvilku. Založím si adresu a představím se v diskusi jak mne napadne. A pak si mohu založit adresu druhou, třetí, jak je libo. Je to snad lepší, než když neuvedu jméno žádné?

    Ale ať už jsou jména u příspěvků uvedena či nikoli, nastává ve chvíli zveřejnění názorů hon na čarodějnice. Zdá se mi, že je to snad dokonce jakýsi náš národní sport. Všimněte si, jak často se i u problémů velkých rozměrů v naší společnosti neřeší jejich jádro a kořeny, ale velmi náruživě se hledá „kdo a co tím chtěl říci“. O to víc mne těší, že většina ze stávajících 73 komentářů pod článkem Přes palubu… nebyla bezejmenná. Zároveň však nebyla ani bezobsažná či bezvýznamná.

    Ukázalo se, že je dlouhá řada problémů, které se neřeší ke spokojenosti těch, kterých se dotýkají. Reagovat se dá různě. Třeba sdělením, že diskuse je příliš dlouhá na to, aby se těmi názory měl dotyčný čas probírat! Ano. Objevilo se v ní dosud téměř 16 000 slov. A problémů bylo nakousnuto také víc než dost. Jen by bylo dobré si přiznat, že ony problémy se neobjevily ze dne na den a že na povrch vyplavaly tímto způsobem a touto cestou právě proto, že se nad mnohými z nich mávalo rukou. Pokud někdo kritizoval něco osobně, většinou byla jeho kritika odsunuta do roviny osobního chybného pohledu na věc. Problémy se korektně neřešily, ale jen a jen hromadily.

    S nepříjemnými diskusemi se dá bojovat různě. Průkopnický způsob řešení, hodný radních města Kocourkova, nastínilo zastupitelstvo města Dobříše. Radní usoudili, že město není ze žádného zákona povinno udržovat jakékoli diskusní fórum a že na získání informací od občanů stačí použít anketu. Má to své nesporné výhody: občan se vyjadřuje pouze k tomu, k čemu je vyzván a nezahlcuje úředníky dalšími zbytečnostmi! Dalším, avšak mnohem pracnějším způsobem likvidace anonymních a kritických příspěvků je otevřená diskuse nad problémy a jejich průhledné a korektní řešení. Aby však taková situace mohla nastat, je třeba připustit, že tu vůbec nějaké problémy jsou…

    Autor