5. mistrovství světa ve vyjímání „ježka z klece“
Ježek v kleci je bezesporu nejznámějším českým hlavolamem. Jeho princip vychází ze dva tisíce let starého čínského hlavolamu v podobě hada, který svírá mořskou hvězdici. Tu je nutno krouživými pohyby ze zajetí plaza vysvobodit.
První hlavolamy v podobě ježka v kleci byly vyrobeny na přelomu 19. a 20. století a následně patentovány v USA a Japonsku. Ve dvacátých letech minulého století se hlavolam objevil i v Evropě. Zřejmě v nějakém časopiseckém článku se o něm dočetl i spisovatel Jaroslav Foglar. Zajímavou kovovou hračku následně zakomponoval do své knížky Záhada hlavolamu.
Věhlasný autor tzv. chlapeckých románů však díky své fantazii vetknul tajemství hlavolamu novou dimenzi: ježek byl ve Foglarově románu rozšroubovatelný a uvnitř ostnaté kuličky ukrýval jeden z hrdinů knížky, vynálezce-zámečnický učeň Jan Tleskač plánek létacího bicyklu. O svůj vynález však musel bojovat proti tajemnému muži s přezdívkou Em, který se plánku létacího kola snažil zmocnit. Nakonec se Em pod vlivem vidiny pohádkového bohatství dopustil na Janu Tleskačovi nejtěžšího zločinu: v bitce o hlavolam ve zvonici kostela shodil Jana Tleskače dolů a chlapec po pádu zemřel…
Mimořádný čtenářský ohlas románu Záhada hlavolamu i následujících dvou Foglarových knih Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta, které spolu tvoří ucelenou příběhovou trilogii, a brilantní literární „marketing“ ježka v kleci vytvořily z tohoto hlavolamu fenomén, který u nás přetrvává již více než půl století.
V roce 2001, při příležitosti 60. výročí prvního vydání Záhady hlavolamu, uspořádala agentura Western Man ve spolupráci se Sdružením přátel Jaroslava Foglara (SPJF) a Pražskou radou Junáka první ročník soutěže ve vyjímání ježka z klece pod názvem Memoriál Jana Tleskače.
V premiéře i následujících ročnících netradičního zápolení, jehož součástí byla také kategorie pro pacienty z dětských oddělení nemocnice v Praze-Motole, se zúčastnili nejen soutěžící z České republiky, ale i dalších zemí (Slovensko, Ukrajina, Maďarsko, Nizozemsko, Mongolsko, Bosna a Hercegovina). Proto je soutěž organizována jako mistrovství světa a letos se uskuteční už její jubilejní 5. ročník.
O titul mistra světa se v Memoriálu Jana Tleskače bojuje ve třech věkových kategoriích – do 6 let, do 15 a nad 15 let. Soutěží se s nejrozšířenějším kovovým hlavolamem (značka Hron), který je k dostání na našem trhu.
Úkolem soutěžících je vyjmout ježka z klece v co nejkratším čase. Časový limit pro hodnocení do soutěže jsou 3 minuty. V dosavadní historii šampionátů dosáhl nejrychlejšího času úřadující mistr světa z roku 2004 Jan Trojan z Mělníka výkonem 3 vteřiny!
Nejmladší účastnicí dosavadních čtyř ročníků soutěže byla čtyřletá holčička, věk nejstarších soutěžících je přes 75 let.
Letošní 5. ročník Memoriálu Jana Tleskače – mistrovství světa ve vyjímání ježka z klece se uskuteční v sobotu 26. listopadu od 10 hodin ve společenském sále kláštera Emauzy (Na Slovanech), Vyšehradská ul. v Praze 2.
V rámci akce bude probíhat i pestrý doprovodný program: výstavka o životě a díle Jaroslava Foglara (100. výročí narození spisovatele si milovníci jeho tvorby připomenou v roce 2007), doplňkové hry a soutěže pro děti, prezentace činnosti SPJF a Junáka, křest nového vydání trilogie Rychlé šípy ve Stínadlech z nakladatelství Olympia a dalších tematicky příbuzných publikací z nakladatelství Ostrov. V rámci soutěže bude „pokřtěn“ i první průmyslově vyráběný kovový rozšroubovatelný hlavolam ježek v kleci.
Na vítěze jednotlivých kategorií čeká řada cen. Nejhodnotnější odměnou jsou samozřejmě medaile, jejichž součástí je miniaturní vyjímatelný ježek v kleci vyrobený z ryzího stříbra s povrchovou úpravou medailových drahých kovů.
Podrobné informace:
Slavomil Janov, tel.: 602 686 725, e-mail: slavomil.janov@agroweb.cz