Za čtrnáct let od přijetí Úmluvy OSN o právech dítěte se v Česku udělaly některé pozitivní kroky pro její realizaci, ale stále je co zlepšovat. Tyto a další závěry vyplynuly ze semináře zástupců státních orgánů i nestátních organizací a různých institucí z celé republiky, který pod vedením poslankyně Květy Čelišové, předsedkyně stálé komise Parlamentu České republiky pro rodinu a rovné příležitosti, proběhl 12. prosince 2005 v Praze.
Účastníci semináře se obracejí na Senát, aby vrátil Poslanecké sněmovně trestní zákoník s pozměňovacími návrhy, které by věkovou hranici trestní odpovědnosti i ochrany obětí pohlavního zneužívání vrátily v souladu s vládním návrhem na původní hodnoty patnácti let.
Jejich snížení na 14 let je totiž v rozporu s Úmluvou o právech dítěte i s doporučením Výboru OSN pro práva dítěte, v němž naléhavě žádá Českou republiku, aby současnou věkovou hranici trestní odpovědnosti zachovala. Zájem dítěte musí mít vždy přednost před jinými zájmy (např. obavami společnosti).
Také celosvětová kampaň „Žádné děti za mříže!“ mezinárodní organizace zastánců práv dítěte DCI, vyhlášená v červenci t. r. v Betlémě, volá po upřednostnění preventivních a výchovných opatření před pouhou represí vůči dětem. Počet dětí za mřížemi by se měl do roku 2015 snížit na polovinu.
PhDr. Jaroslav Müllner, náměstek ministryně školství, mládeže a tělovýchovy, dal těmto argumentům plně zapravdu s tím, že proti tomuto nesystémovému kroku protestovalo i ministerstvo.
“Cílem semináře bylo koordinovat postup nestátních organizací vůči státním orgánům, vyhodnotit naše i zahraniční zkušenosti a promyslet možná zlepšení”, vysvětlil předseda pořádajícího Sdružení zastánců práv dítěte – české sekce DCI Miroslav Prokeš. Konstatoval také, že orgány veřejné správy po přijetí nového školského zákona činí pozitivní kroky k naplňování Úmluvy ustavováním Rad škol a žákovských i studentských samospráv jako partnerů vedení školy. Je třeba zabránit tomu, aby pod vlivem počátečních těžkostí při jejich ustavování byl tento pokrokový posun opět zrušen.
Devatenáctiletá Markéta Rattayová, místopředsedkyně Pražského parlamentu dětí a mládeže, přednesla požadavky žáků a studentů na to, aby ředitelé a učitelé jednali v souladu s Úmluvou, mj. aby více spolupracovali se žákovskými a studentskými samosprávami a parlamenty, které uplatňují nejen práva, ale i povinnosti dětí, a mohou napomoci při výchově svých vrstevníků v plnohodnotné občany.
Na závěr semináře přijali účastníci také řadu doporučení k výchově a vzdělávání dospělých (zastupitelů a pracovníků veřejné správy všech stupňů, pedagogů škol, zařízení volného času, neziskových organizací, pracovníků sociální a zdravotní sféry i médií) ke klíčovým kompetencím pro práva dítěte. To povede ke snížení mezigeneračních konfliktů i k vyšší prestiži Česka v zahraničí.
Další texty související s tímto tématem najdete v sekci Dokumenty/ Dokumenty, publikace, časopisy:
- Výbor pro práva dítěte, 32. zasedání, (pracovní verze – neoficiální překlad) – Projednávání zpráv účastnických států podle článku 44 úmluvy. Leden 2003. Ke stažení ZDE.
- Je naše společnost xenofóbní vůči dětem? – vyjádření účastníků 11. semináře DCI/CZ k plnění Úmluvy o právech dítěte v České republice. Ke stažení ZDE
- Betlémská deklarace: Žádné děti za mříže! – prohlášení Mezinárodní výkonné rady Defence for Children International založené na prezentacích a diskuzích, jež proběhly na mezinárodní konferenci DCI „Žádné děti za mříže – budoucnost dětských práv ”, uskutečněné v Betlémě, na okupovaném palestinském území ve dnech 30. 6. až 2. 7. 2005. Ke stažení ZDE.