Ministerstvo vnitra klade velký důraz na prevenci kriminality, a proto také podporuje projekty, které k ní mohou napomoci – například Bambiriádu. Na tiskové konferenci věnované tomuto tématu to 10. dubna prohlásil resortní šéf František Bublan, který opětovně – již podruhé – udělil zmíněné akci svoji záštitu. Ministr také statistickými údaji za uplynulý rok doložil výrazný pokles dětské kriminality a představil i řadu preventivních projektů z dílny „svého“ resortu. Setkání s novináři v prostorách ministerstva se spolu s ním zúčastnili Pavel Trantina – předseda České rady dětí a mládeže (ČRDM), která Bambiriádu již osmým rokem pořádá – a pracovník skupiny metodiky a prevence Národní protidrogové centrály (NPC) Břetislav Brejcha.
„Máme zájem na tom, aby děti měly báječný svět a aby se co nejméně setkávaly s kriminalitou, nebo dokonce aby se co nejméně samy na kriminalitě podílely,“ použil ministr Bublan motta BÁJečNÝ DĚTSKÝ SVĚT, které organizátoři Bambiriády pro její letošní ročník zvolili. Jak vysvětlil Pavel Trantina, jde o největší prezentační přehlídku činnosti různých dětských organizací a spolků – nejen členů ČRDM, ale také DDM, center volného času apod. ČRDM se touto tradiční celorepublikovou akcí podle něj snaží obrátit pozornost veřejnosti k významu volného času nejmladší generace a jeho náplni.
František Bublan upozornil, že trestná činnost páchaná dětmi a mladistvými – alespoň u některých vybraných trestných činů – zaznamenává velký pokles. Jako příklad uvedl, že počet krádeží vloupáním se loni ve srovnání s rokem 2004 snížil z 5000 na 2000 a počet tzv. prostých krádeží (kapesní krádeže, krádeže jízdních kol apod.) ze 7000 na necelé 3000. „Ta čísla jsou velmi pozitivní a ukazují, že se v tomto směru u nás, v naší republice již hodně událo,“ okomentoval údaje ministr. Vnitro má podle něj pochopitelně zájem na pokračování příznivého trendu. „A tato akce – Bambiriáda – k tomu má samozřejmě napomoci, protože zase povzbuzuje jednotlivé organizace, aby s dětmi pracovaly,“ dodal František Bublan. Pokud jde o kriminalitu páchanou na dětech, některé ukazatele podle ministra mírně klesají, jiné mírně vzrůstají; také na ni se chce vnitro zaměřit. Svou roli zde přitom hrají projekty typu Linka bezpečí; umožňují dítěti, aby se svěřilo se svými obavami a negativními zkušenostmi – ať už z rodinného či jiného společenství – a jejich příčiny se mohly řešit.
Ministerstvo vnitra proto připravilo sérii projektů, které se touto oblastí zabývají. Několik let fungující Svět očima dětí je soutěžním projektem, v němž děti tvůrčím způsobem zpracovávají zadané téma – tím letošním je trestní odpovědnost dětí a mladistvých. Projekt má několik podkapitol, např. extremismus, divácké násilí, sexuální zneužívání dětí, patologické hráčství, alkohol nebo drogy. Novým projektem Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru je Dráček Záchranáček. „Nemusím připomínat povodně, ale jsou i jiné mimořádné situace, které se nás dotýkají a kterým se nevyhneme. A je dobré, aby děti byly i v tomto směru informovány,“ podotkl František Bublan. Dalším počinem ministerstva je Ochrana člověka za mimořádných událostí, příručka určená nejen učitelům a dospělým, kteří s mládeží pracují, ale i široké veřejnosti. Mezi dětmi si získal oblibu dvoudílný Ajaxův zápisník, který je má provázet v běžném životě a ukazovat jim možná rizika a nebezpečí, která je mohou potkat – cestou do a ze školy, nebo i ve škole. Ministr připomněl i projekt Učíme se s policií, vyhodnocený jako nejlepší preventivní projekt policie ve vztahu k dětem za rok 2005. „Myslím si, že prevence je daleko lepší cesta než represe, kterou samozřejmě policie musí také někdy projevit. Na prevenci i v budoucnu budeme klást velký důraz – a budeme podporovat všechny projekty, které tomu napomohou. A Bambiriáda je jednou z velkých možností… i k tomu, aby děti měly náplň pro svůj volný čas, aby měly zájmy, které je nadchnou a které jim dětská léta promění v báječný svět,“ shrnul ministr.
Jeho vystoupení předcházel úvodní informační blok, v němž Pavel Trantina v krátkosti seznámil přítomné s výsledky reprezentativního průzkumu provedeného v rámci projektu Není nám to jedno!. Dotazníkový průzkum, který pod záštitou ministra Bublana loni na podzim provedla firma Henkel ve spolupráci s ČRDM, zmapoval volný čas českých školáků a jeho náplň. Ukázal, že naši školáci jej tráví stále pasivněji. Každý desátý z nich například zažívá denně nudu, dalších zhruba 30 procent několikrát týdně. Dvě třetiny jich přitom ale uvedly, že ve volném čase by si nejraděj hrály se svými vrstevníky. „To je věc, na které se dá velmi dobře stavět,“ míní předseda ČRDM. „Protože je otázkou, v jaké partě tyhle vrstevníky naleznou. Jestli v nějakém kroužku ve škole nebo ve sdružení dětí a mládeže, anebo v partě, která se utvoří živelně na ulici a není jasné, čím se zabývá a kam může sklouznout.“
V ČRDM lze nalézt téměř stovku sdružení nabízejících program více než 200 000 mladých lidí. „V životě dítěte školního věku hrají nezastupitelnou roli. Rozvíjejí totiž dítě ve všech směrech – emočně, sociálně, charakterově, komunikačně, učí dítě pracovat v týmu, přijímat zodpovědnost, posilují kreativitu. To vše v bezpečném, ale přitom zajímavém a dynamickém prostředí vrstevníků,“ vysvětlil Pavel Trantina. Přesto však podle něj činnost zájmových sdružení stojí vlastně mimo pozornost společnosti.
Jak se tedy o činnosti sdružení pracujících s dětmi a mládeží mohou rodiče dozvědět? Recept ČRDM zní: Bambiriáda. Letos se uskuteční od 25. do 28. května ve 26 městech ve všech krajích ČR. „Charakterizujeme Bambiriádu a její poslání tak, že nabízíme báječný dětský svět dobrodružství mezi vrstevníky, nabízíme dobrou partu,“ shrnul Pavel Trantina. Během její prezentace měli novináři možnost na dvou projekčních plátnech sledovat sestřih videonahrávek z loňského ročníku zmíněné akce, který navštívilo přes 230 000 lidí.
Závěr tiskové konference patřil apelu zástupce Národní protidrogové centrály na rodiče. Pracovník NPC Břetislav Brejcha nejprve stručně předestřel současnou situaci: S kouřením má zkušenost přibližně 68 % žáků základních škol, s alkoholem 74%. Polovina mladých lidí ve věku kolem 16 let má zkušenosti s marihuanou, 60 % návštěvníků tanečních akcí je pravidelnými uživateli extáze, 7% mladých lidí má zkušenost s těkavými látkami. V ČR je nyní také zhruba 30 000 problémových uživatelů heroinu a pervitinu, z nichž 90 % užívá drogy nitrožilně. „Rychlost, s jakou se drogová scéna v České republice rozvinula, nedala podle mého názoru šanci některým skupinám, aby se na to mohly připravit. Jednou z těchto skupin jsou jednoznačně rodiče,“ prohlásil Břetislav Brejcha.
Pokud rodiče zjistí, že jejich ratolest bere drogy, neměli by otálet, a měli by vyhledat pomoc odborníků. Pro první orientaci jim poslouží server www.drogy-info.cz, provozovaný Radou vlády pro koordinaci protidrogové politiky. Mohou se také obrátit na školního metodika prevence nebo na výchovného poradce.
Předně by však měli vědět, že věk experimentátorů je dnes poměrně nízký a že už děti kolem deseti a jedenácti let začínají zkoušet návykové látky – nejprve legální, později nelegální. Dalším faktem je, že drogy jsou v různé míře rozšířeny po celé republice. „Je otázka času, kdy to které dítě bude oslovenou s nějakou konkrétní nabídkou, ať už legální nebo nelegální drogy na experiment,“ dovodil Břetislav Brejcha. Podle zkušeností NPC však rodiče situaci mnohdy podceňují a domnívají se, že jejich dítěte se tento problém netýká.
„A právě rodiče jsou zrovna ti, kteří by s ním měli velkou možnost něco udělat; chytit ten problém hned v začátku a velmi výrazně podpořit aktivity, o nichž se tu mluvilo,“ míní Břetislav Brejcha. „Jsme přesvědčeni, že čím více budou děti trávit volný čas smysluplnými aktivitami – se kterými se lze právě díky Bambiriádě seznámit – a čím více bude vzrůstat společenská objednávka na podporu takových činností, tím méně bude mít Národní protidrogová centrála v budoucnu práce,“ uzavřel příslušník elitního policejního útvaru.