Vladimír Remek, první český kosmonaut, poskytl expedici záštitu.Děti z České republiky mají opět šanci na místa v posádce mezinárodní dětské vesmírné expedice SPACE TWO. Společně se svými kamarády ze zemí Evropské unie projdou v týdnu od 30. října do 4. listopadu 2006 náročným výcvikem v Evropském vesmírném centru v belgickém Transinne (EURO SPACE CENTER). Na závěr uskuteční simulovaný let, při kterém budou plnit úkoly jako skuteční kosmonauti.

    Kritéria výběru dětských kosmonautů nejsou pevně stanovena, každá země si zvolí svá. Jedinou společnou podmínkou je věk do 16 let a znalost angličtiny. Expedice SPACE TWO volně navazuje na úspěšnou expedici SPACE ONE, která se uskutečnila v loňském roce (na Adamu jsme vás o ní průběžně informovali – ZDE).

    Jak se přihlásit?
    Každý zájemce o místo v posádce musí především pečlivě vyplnit přihlášku. Při vesmírném letu i malá chyba nebo malé opomenutí může stát posádku život. Proto i malá chyba nebo malé opomenutí při vyplňování přihlášky může vyřadit dítě z konkurzu.

    Space two Zájemci o místo v kosmické posádce se mohou přihlašovat kdykoliv během roku, nejpozději však do 1. září 2006. To je den, kdy budou všem přihlášeným rozeslány dotazníky a úkoly. Vyplněné dotazníky se splněnými úkoly musí zájemci odeslat do 15. září 2006 na adresu pořadatelů. Po tomto datu provede odborná komise výběr kandidátů, kteří budou pozváni na konkurz do Prahy. Ten proběhne v pražském planetáriu v sobotu 21. října 2006.

    o úzké spolupráci s Debrujáry pohovořil prof. Ing. František Vejražka, CSc., prorektor ČVUT. Více informací a přihlášku do posádky SPACE TWO najdete na adrese: www.space.adam.cz.

    Henkel pokračuje s projektem Není nám to jedno!
    Server Adam o tomto projektu informoval průběžně, např. v článcích Je třeba se zajímat o děti a jejich volný čas., nebo Není nám to jedno!
    Společnost Henkel navazuje v letošním roce na ojedinělý projekt Není nám to jedno! zkoumající mimoškolní aktivity českých dětí. Vloni započatá spolupráce s Českou radou dětí a mládeže a zájmovými sdruženími letos pokračuje podporou aktivit Asociace mladých Debrujárů České republiky. V rámci projektu SPACE TWO pomůže Henkel vyslat české děti do výcviku mezinárodní kosmické posádky do Belgie. Oba subjekty spojuje stejný cíl i vize – snaží se motivovat malé i dospívající děti k rozvíjení schopností a znalostí v oblasti vědy, techniky a ekologie prostřednictvím aktivního trávení volného času.

    „Euro Space Center nedaleko Bruselu je výborným místem, kde si děti vyzkouší řadu aktivit, které jsou při letu do vesmíru důležité, naučí se týmové práci a zvládání vlastní zodpovědnosti za výsledek,“ podotkl Vladimír Remek, známý český kosmonaut, který poskytl záštitu expedici SPACE TWO. Patronát nad oborem technologie má právě společnost Henkel, mimo jiné i významný dodavatel technologií pro letecký průmysl. Henkel také vyšle do vesmíru svoji vlastní posádku – dvě nejšikovnější děti, které nejlépe odpoví na otázky z oboru technologie.

    Dva členové posádky budou vybráni i z celorepublikové soutěže Debrujárů Za tajemstvím ocelového města, která také spočívá v plnění mnoha úkolů z rozličných oborů. Henkel jako výrobce pracích a čisticích prostředků, kosmetiky, lepidel a technologií, se stal partnerem této soutěže pro oblast chemie. Soutěžící děti se formou vlastnoručních pokusů s výrobky Henkel dozvědí mnoho zajímavých informací o jejich složení a fyzikálních zákonitostech.

    Henkel smile Skupina Henkel podporuje v rámci celosvětové iniciativy Henkel Smile různé charitativní programy v sociální i zdravotní oblasti. V České republice se Henkel zaměřuje především na projekty podporující rozvoj dětí. Loňský projekt „Není nám to jedno!“ zaměřil Henkel na průzkum mimoškolních aktivit téměř dvou tisíc dětí. Cílem bylo ukázat veřejnosti potřebu péče o kvalitní náplň volnočasových aktivit školáků a předcházet tak jejich nepříznivému vývoji. Výsledky projektu jasně ukázaly, že děti se ve volném čase nudí a že je třeba školáky motivovat k aktivnímu trávení volného času.

    Projekt SPACE TWO společně organizují:
    Asociace malých debrujárů ČR (AMD), Klub Domino, Dětská tisková agentura (DTA), COUNTRY RADIO, Euro Space Center, a Henkel Smile.
    Projekt podpořilo formou grantu také Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

    Autor