Na vesnicích nebývá mnoho volnočasových aktivit pro zdravé, natož pro handicapované. Kdo to nezažil, nedovede si představit obtíže člověka na vozíku. Kostel, škola, kulturák – vše je pro mě obtížně dosažitelné. Například jít volit musím s někým, kdo mi pomůže do schodů, říká 34letý Petr Adámek. Od narození tělesně postižený Petr žije na valašské vsi Kateřinice. Jeho rodiště se 26. května 2006 stane třetí obcí ČR, v níž funguje plně vybavené bezbariérové volnočasové centrum. Centrum využijí děti i dospělí, Petr se těší na kurzy počítačů a cizích jazyků.
Vznik Dětského bezbariérového centra Březiny je výrazným zlomem v životě regionu. Velký srub s čtyřmi postranními křídly umístěný v blízkosti lesa a vodní nádrže bude sloužit zdravým i hendikepovaným dětem jako klubovna s nabídkou sportovních, vzdělávacích i tvůrčích aktivit, ale také jako zázemí pro pobyt v přírodě. Ve chvíli, kdy se dostanete s vozíkem do sprchy, máte děti kde převléct nebo uložit v případě nepohody, není problém na louce postavit stany a zprostředkovat i hendikepovaným dětem nikdy nepoznané dobrodružství – přikládat do ohně, přespat v lese, hrát si v partě vrstevníků, vysvětluje Božena Mikulíková, předsedkyně vsetínského klubu Auxillium, který sdružuje rodiče a přátele postižených dětí. Podle paní Mikulíkové jsou v celé ČR zatím jen dva podobné objekty – a oba stoprocentně vytížené.
Březiny umožní aktivně trávit volný čas postiženým i zdravým dětem. Ve všedních dnech bude sloužit jako klubovna především lidem z okolních obcí, o víkendech a o prázdninách se tu budou konat akce většího rozsahu pro zájemce z celé ČR. Centrum využijí nejen děti, ale i dospělí. Scházet se tu budou maminky s malými dětmi, brzy se otevřou vzdělávací kurzy. Petr Adámek, který hraje v soutěži Český pohár vozíčkářů, plánuje v Březinách uspořádat soustředění stolních tenistů.
Za projektem Dětského bezbariérového centra Březiny stojí vsetínští a kateřiničtí skauti. Nápad postavit místo skautské klubovny velké bezbariérové centrum otevřené všem bez rozdílu přišel v průběhu roku 2001. Tehdy skauti uspořádali první ročník Parawesterniády – den her a soutěží na kovbojsko-indiánské motivy pro hendikepované děti a jejich rodiče ze Vsetínska.
Vybudování centra přišlo na 14 a půl milionu korun. Finanční zdroje a podporu poskytla Evropská unie (SROP), Ministerstvo pro místní rozvoj, Zlínský kraj, dále Městský úřad Vsetín a Obecní úřad v Kateřinicích.
Slavnostní otevření proběhne v pátek 26. května od 10 hodin, součástí je kulturní program a vyhlášení výsledků výtvarné soutěže. Odpoledne následují hry pro malé i velké a bude možnost prohlédnout si celý areál. V sobotu 27. května 2006 se uskuteční už šestý ročník Parawesterniády – akce pro rodiny hendikepovaných dětí ze Vsetínska.
#inkluze #socialnizaclenovani
#inkluze #socialnizaclenovani
Sociální začleňování (inkluze) z pohledu organizací pracujících s dětmi a mládeží je začlenění sociálně nebo zdravotně hendikepovaných dětí a mládeže do volnočasových aktivit pořádaných spolky, oddíly, kluby… apod. Cílem přitom je, aby se stali aktivními a rovnoprávnými členy skupiny. Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) toto sociální začleňování podporuje prostřednictvím rozvoje způsobilostí, dovedností a schopností vedoucích, dobrovolníků a dalších spolupracovníků pracovat s dětmi a mládeží se specifickými potřebami v rámci volnočasových aktivit. Vytváří informační prostor pro sdílení zkušeností a předávání informací o aktivitách podporujících inkluzi dětí a mládeže.