Investice do objektů sloužících pro práci s mládeží je aktuálním tématem také v Bavorsku
Bavorský kruh mládeže (Bayerischer Jugendring), který je obdobou České rady dětí a mládeže a je jedním z jejích mezinárodních partnerů, se v aktuální tiskové zprávě z 18. 9. 2006 zabývá problémem investic do objektů, které vlastní bavorská sdružení, a v nichž se odehrává práce s mládeží.
Právě v této době, kdy se projednává rozpočet České republiky na rok 2007, je otázka stejně aktuálním tématem pro česká sdružení dětí a mládeže. Budou se vlastníci budov z Fondu dětí a mládeže skutečně radovat z 50 milionů českých korun, které by mohly být první „splátkou“ ze strany státu na záchranu nejvíce poničených objektů z celkové částky 200-250 milionů českých korun rozložených do 4-5 let?
Kvůli časovému souběhu a hlavně kvůli argumentům, které Bavorský kruh mládeže vůči politické reprezentaci používá, je určitě zajímavé se podívat k sousedům. Bez kvalitního zázemí se práce s dětmi a mládeží nedá plnohodnotně realizovat ani v Bavorsku.
Bavorský kruh mládeže si v letech 2005/2006 nechal udělat studii stavu cca 450 objektů s větším než místním významem, jako jsou zejména ubytovací zařízení pro mládež a stanová tábořiště. Studie ukázala, že pro to, aby objekty mohly fungovat také v budoucnosti a nepropadly zkáze, bude potřeba do jejich modernizace investovat v horizontu 25 let částku 200 milionů euro.
Hlavním problémem všech zařízení jsou vysoké provozní náklady, a tak je centrálním motivem snah úspora energií. Lepší tepelná technika a izolace by měly přiblížit provoz zařízení hospodárnému optimu, zlevnit provoz a přispět ke konkurenceschopnosti a atraktivnosti zařízení. Ve zprávě se uvádí, že dvě třetiny zařízení byly vybudovány před rokem 1978 a neodpovídají příslušnému zemskému nařízení o ochraně tepelných ztrát.
Dalším argumentem, který Bavorský kruh mládeže předkládá politikům, je otázka ochrany ovzduší. Při celkovém obnovení zařízení má dojít k výraznému snížení emisí např. u CO2, úbytek se odhaduje na 15 800 t za rok. Investice do zařízení sdružení nepřestavuje tedy jen investici do mladých lidí, kteří přestavují budoucnost země, ale také do životního prostředí, které bude mladým lidem v budoucnosti „patřit“. Realizací těchto modernizačních opatření chce Bavorský kruh mládeže přispět k závazku bavorské vlády na snížení emisí o 10% do roku 2010. Zařízení pro práci s mládeží jsou ideální místa, kde se v praxi mají učit proklamované cíle jako ekologické vzdělávání a trvale udržitelný rozvoj.
Myslíte si, že by tyhle argumenty našly širokou odezvu u českých politiků? Každopádně jeden nezpochybnitelný argument je úplně totožný. Práce s mládeží je výchova a vzdělávání lidí, podle nichž bude země za několik let vypadat.
Zdroj: www.bjr.de , Presse-Info 20-2006 z 18. 9. 2006