Tisícovka převážně mladých účastníků z nejrůznějších koutů naší republiky – a také ze sousedního Slovenska – zamířila během třetího listopadového víkendu, prodlouženého státním svátkem ČR, do Ostravy-Hrabůvek. Tamní Střední škola technická se totiž od 16. do 19. 11. 2006 stala hlavním dějištěm Celostátní vzájemné výměny zkušeností (CVVZ). Uspořádání tradiční akce, zaměřené především na neformální vzdělávání lidí, kteří svůj volný čas věnují mimoškolní práci s dětmi, umožnily znalosti a um více než dvou stovek lektorů, stejně jako trpělivost a ochota zhruba 150 dobrovolníků v tričkách pořadatelů.
Na účastníky ostravské akce čekalo na 270 rozmanitých programů, jejichž celkový počet včetně repríz dosáhl šesti set. Organizátoři připravili pro programy 16 učeben v budově SŠT a další tucet na blízké základní škole. Kromě toho byly k dispozici ještě další školní prostory – tělocvičny, bazén, kluby, dílny. Účastníci CVVZ zastupovali více než dvě stovky různých organizací, sdružení či oddílů – nejčastěji šlo o skauty, tomíky a pionýry; polovinu přihlášených přitom tvořili účastníci ve věku do 20 let.
„Cévévézetka“ je každoročním místem setkávání přátel a známých a jedinečnou příležitostí k navázání přátelství nových. Na chodbách se mísili „nováčci“ se známými tvářemi a pravidelnými účastníky CVVZ. Mezi mnoha jinými bylo například vidět Galéna (Jan Šimáně) – duchovního otce Březových lístků a propagátora „přátelství rozrůzněných“.
Na své si přišel snad opravdu každý. Pořadatelé převzali z loňských ročníků všechny osvědčené typy programů, kterými jsou dílny, semináře a diskusní fóra. Tzv. výměna zkušeností zúčastněným nabídla prostor podělit se o své zkušenosti na dané téma, jakými byly například táborové hry, systémy bodování, děti z dětských domovů v oddíle nebo legislativa a financování. Další novinkou byly tzv. šňurki – na sebe navazující programy se souvisejícími tématy.
Všechny aktivity byly pro lepší orientaci účastníků rozděleny do celkem sedmnácti řad. V Manažerské řadě se mohli zájemci seznámit s tématy, jako je financování organizace, řízení či spolupráce; Rukodělná řada nabídla prostor pro nejrůznější výtvarné aktivity; Vůdcovská řada se zaměřila na vedení oddílu, bodování, první pomoc či oddílové zkoušky. Z dalších můžeme jmenovat například řadu sportovní, outdoorovou, zahraniční, estetickou nebo táborovou. V rámci doprovodných programů mohli účastníci navštívit i hernu deskových her, čajovnu nebo čítárnu časopisů.
Školní chodby se na čtyři dny změnily v ulici Otesánkovu, Česílkovu, Rákosníčka, Ferdy Mravence či Brouka Pytlíka – a každá z nich nabízela svoji porci programů. Jak najít ubytování pro oddílové akce, Ochrana přírody v praxi, Jak uspořádat zájezd do zahraničí, Noční obloha a děti, Podzimní listí a co s ním, Legislativa pro přípravu letního tábora, Orlí pera – moderní výchovný program se stoletou tradicí nejen pro woodcratftery, Letná čarodejnícka akadémia, Ekologická výchova v oddíle či Nápadité balení dárků jsou názvy jen některých.
Nejpilnější účastníci mohli během celé CVVZ stihnout až 18 programů. Po celou dobu bylo možné sledovat čilý ruch u nástěnek s vyvěšenými programy, časy a místy konání. Velký nápor zažívala například tělocvična Maxipsa Fíka, kde bylo možné se zapojit do tanečních lekcí orientálních břišních tanců, tradičních skotských nebo žhavého španělského flamenga. I když mnohé z nich byly beznadějně obsazeny, rytmus občas strhával i mnohé kolemjdoucí, kteří neodolali a alespoň na chvíli se připojili ke skupině tanečníků.
Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) se v Ostravě připomněla expozicí upozorňující na její aktivity – ať už jde třeba o celostátní Bambiriádu, tištěný zpravodaj Archa nebo internetový portál Adam.cz. Do programové skladby přispěla diskusním fórem zaměřeným na Bambiriádu nebo seminářem na téma evropské kampaně Každý jsme jiný, všichni rovnoprávní.
Kupříkladu „bambiriádní“ diskusní fórum, moderované Pavlem Hofrichterem, hledalo mj. odpověď na futuristickou otázku, zda v roce 2022 budou mít rodiče s dětmi možnost navštívit největší prezentační akci mládežnických sdružení a center volného času, jako je tomu nyní. A vůbec – co se komu vlastně vybaví pod názvem Bambiriáda dnes? Odpovědi skenovaly známou akci ze všech stran: Veletrh… Setkání… Blanka Lišková… Spousta práce… Show… Možná ještě zajímavější jejich rozptyl se objevil v obdobném průzkumu, zkoumajícím představy o Bambiriádě za nějakých 16 let: od „ničeho“, „nejistoty“ a „utopie“ až po „státní svátek ČR“. Debata víceméně potvrdila to, co zřejmě platí u podobných akcí univerzálně – cévévézetku nevyjímaje: Jejich existence je podmíněna existencí lidí, kteří budou mít skutečně chuť je pořádat…
Celostátní vzájemná výměna zkušeností 2006 v Ostravě-Hrabůvce, je už minulostí. Příští ročník se má konat v Třešti nedaleko Jihlavy; za organizátora CVVZ 2008 byl zvolen Přerov.
A co říká o letošní ostravské akci organizační šéf její loňské předchůdkyně v Třebíči Jan Burda? „Těžko mohu letošní a loňskou cévévézetku srovnávat. Protože loni jsem jako hlavní organizátor měl hlavu plnou všelijakých starostí, a byl jsem tudíž všude, jen ne na programech na naší akci. Letos si to ohromně užívám: prostě si chodím a vychutnávám si všechno, co mě čeká. Jako lektor tu vedu nějaké programy; samozřejmě, že je to také starost… Ale porovnávat organizaci akce si netroufám, protože pohled na loňskou vévézetku byl pro mě úplně jiný.“
Kristýna Makovcová a Jiří Majer