Od narození světového zakladatele skautského hnutí, které má dnes okolo 40 milionů členů ve více než 200 zemích světa, uplyne právě 22. února 150 let.
Robert Baden-Powell se narodil v Londýně v rodině profesora Oxfordské univerzity. Na základě svých zkušeností z působení v armádě začal psát příručku pro chlapce „Scouting for boys“. S její pomocí a úplně spontánně začali chlapci po celé zemi zakládat skautské oddíly. Velice rychle se jeho myšlenky rozšířily do celého světa – za tři roky vznikl skauting i u nás.
„Robert Stephenson Smyth Baden-Powell, první baron z Gilwellu, se narodil roku 1857 a zemřel v roce 1941. Vůbec se nedivím, pokud vám tato informace nic neříká. Já sám jsem o něm téměř nic nevěděl, dokud jsem si pak po mnoha letech nepřečetl jeho životopis, a to se ten pán do mých chlapeckých let otiskl dost nesmazatelně. Generálporučík Baden-Powell totiž roku 1908 v Anglii založil skautské hnutí.“
Robert Fulghum: Slova, která jsem si přál napsat sám: citáty, jež ovlivnily mé myšlení
22. únor se tak stal velkým skautským svátkem. Nejen, že je datem narození prvního skauta na světě; ve stejný den, i když o 32 let později, se narodila pozdější světová náčelní skautek, Powellova žena Olave.
Den přemýšlení, jak byl skautský svátek nazván, se slaví na celém světě – a v každé zemi trochu jinak.
Libanonské skautky pečou koláčky a ty pak prodávají v nákupních centrech. Utržené peníze použijí na rozvoj a podporu hnutí. Loňský „Thinking day“ v Británii se nesl ve znamení globalizace. Skautky i skauti přemýšleli, co jim globální svět přináší a jaké jsou jeho nevýhody.
Letošní výročí je o to významnější, že slaví narozeniny také skauting jako takový. Baden-Powell totiž založil hnutí právě před sto lety. Výročí oslaví společně skautky a skauti v Anglii na jamboree, setkání, kterého se pravidelně účastní výpravy z téměř všech zemí světa. Z České republiky se na letošní jamboree chystá 250 členná výprava.